ABB ma kontrakt na sieć szybkiego ładowania pojazdów

ABB ma kontrakt na sieć szybkiego ładowania pojazdów. Firma wygrała przetarg na 200 stacji ładowania prądem stałym w celu stworzenia pierwszej na świecie sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych o krajowym zasięgu.

ABB ma kontrakt na sieć szybkiego ładowania pojazdów

Firma ABB wygrywając kontrakt na budowę sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, będzie współtworzyła pierwszą na świecie taką sieć o zasięgu krajowym.

Docelowo ma powstać 200 stacji i jest do tej pory największy w Europie kontrakt na budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, w pełni finansowany przez państwo. Zamówienie zostało zaksięgowane w czwartym kwartale ubiegłego roku.

ABB rozpocznie dostawy w drugim kwartale br. i planuje, że wszystkie stacje systemu Terra ładujące prądem stałym będą działały do końca 2012 r. Jako część pięcioletniego kontraktu, ABB dostarczy również wsparcie serwisowe dla działającej sieci stacji ładowania i szkieletowej architektury IT.

"To zamówienie pokazuje, że wejście na rynek rozwiązań infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych nabiera rozpędu i uzupełnia ostatnią serię małych zamówień, które zdobyliśmy w innych krajach europejskich od oryginalnych producentów urządzeń w przemyśle samochodowym i od klientów infrastrukturalnych" powiedział Ulrich Spiesshofer, szef Dywizji Napędów i Automatyzacji Produkcji w Grupie ABB.

"Żeby funkcjonowanie sieci ładowania pojazdów elektrycznych miało sens, infrastruktura musi być otwarta dla pojazdu elektrycznego każdego rodzaju. Nasze rozwiązania przyłączeniowe są zaprojektowane tak, by wspierać wszystkie istniejące i przyszłe standardy łączeniowe w ramach tej samej sieci" dodaje Ulrich Spiesshofer.

Rosnąca liczba samochodów elektrycznych napędza tworzenie globalnych możliwości rynkowych dla rozwiązań ładowania obejmujących wyrafinowane systemy monitoringu i oprogramowania wspierające sieć elektryczną. Stacje ABB do ładowania prądem stałym użytkowane są komercyjnie od maja 2010 r. i dzięki zastosowaniu regularnego prądu przemiennego ograniczają czas ładowania z 8 godzin do nawet 15-30 minut.

"Estoński rząd chciałby zagwarantować, że jeżdżenie samochodami elektrycznymi w Estonii będzie komfortowe i bezpieczne, zupełnie jak jazda jakimkolwiek innym samochodem" powiedział Jarmo Tuisk, dyrektor Dywizji Innowacji i Technologii w Ministerstwie Gospodarki i Komunikacji.

"Obejmująca terytorium całego kraju, innowacyjna sieć szybkiego ładowania i wysokiej jakości usługi od ABB i jej partnerów są niezwykle istotne dla realizacji tego zadania" uzupełnia Jarmo Tuisk.

Estoński rząd zamierza dostarczyć stacje szybkiego ładowania do wszystkich terenów zurbanizowanych zamieszkanych przez ponad 5000 mieszkańców. Na głównych drogach stacje szybkiego ładowania mają zostać zainstalowane co każde 50 km, tworząc sieć o największym do tej pory zagęszczeniu stacji szybkiego ładowania prądem stałym w Europie.

Poza kontraktem na na sieć szybkiego ładowania pojazdów, firma ABB wygrała także w zeszłym roku kontrakt na montaż stacji ładowania prądem przemiennym w budynkach władz miast na terenie Estonii.

źródło i zdjęcie: abb.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT