ABB wygrało przetarg na dostawę transformatorów dla TAURON

Spółka ABB wygrała przetarg na dostawę energooszczędnych transformatorów średniego napięcia na potrzeby TAURON Dystrybucja S.A. Warta ponad 24 mln zł umowa jest jedną z największych tego typu w historii spółki, jeśli chodzi o transformatory dystrybucyjne.

ABB wygrało przetarg na dostawę transformatorów dla TAURON

1071 transformatorów średniego napięcia na potrzeby TAURON Dystrybucja S.A. dostarczy w wyniku wygranego przetargu ABB Sp. z o.o. O sukcesie w przetargu zadecydowały bardzo dobre parametry urządzeń zaoferowanych przez firmę.

Transformatory o mocach od 40 kVA do 1000 kVA zostaną zainstalowane w sieciach energetycznych obu podmiotów należących do TAURON Dystrybucja S.A., czyli EnergiiPro i Enionu, na terenie południowej Polski. Zgodnie z umową ich dostawy mają zakończyć się w tym roku.

"To jedno z najbardziej prestiżowych zamówień w historii Zakładu Transformatorów ABB w Łodzi. Jesteśmy zadowoleni, że po Polskiej Grupie Energetycznej kolejna czołowa polska spółka rynku energetycznego decyduje się na nasze energooszczędne transformatory w tak imponującej liczbie. Dla nas to potwierdzenie, że nasza nowa technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiej energetyki w zakresie oszczędności energii, a zatem również redukcji emisji CO2" powiedział Andrzej Kapczyński, dyrektor obszaru sprzedaży transformatorów ABB w Polsce.

W przetargu startowało 5 firm. Najważniejszym kryterium wyboru była cena, jednak ogromne znaczenie dla klienta miała również wielkość strat jałowych i obciążeniowych oferowanych transformatorów, czyli innymi słowy - energooszczędność. ABB zaproponowała transformatory amorficzne, charakteryzujące się od 4 do 5 razy mniejszymi stratami jałowymi mocy w porównaniu do standardowych transformatorów.

Zdaniem Andrzeja Szumińskiego, wiceprezesa ABB Sp. z o.o., transformator amorficzny jest odpowiedzią ABB na potrzeby rynku w zakresie stosowania rozwiązań i urządzeń energooszczędnych.

"Wspieranie wysiłków zmierzających do unowocześnienia polskiego systemu energetycznego jest dla nas niezwykłym przywilejem. Patrząc z punktu widzenia ilości już zainstalowanych bądź zamówionych transformatorów rozdzielczych amorficznych - przeszło 2000 sztuk - polska energetyka znalazła się w awangardzie energetyk europejskich. Wierzymy w kontynuację tego trendu" twierdzi Szumiński.

Grupa TAURON jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. W 2010 r. moc elektrowni skupionych w Grupie wyniosła blisko 5,6 GW.

źródło i zdjęcie: abb.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT