ABB wyposażyło bibliotekę uniwersytetu w Szwecji

W ponad 3000 wentylatorów z czujnikami CO2 wraz z całym systemem wentylacyjnym przygotowanym przez firmę ABB, została wyposażona biblioteka jednego ze szwedzkich uniwersytetów. Pozwoli to na zdecydowaną poprawę jakości powietrza, ale zmniejszy też koszty ogrzewania i poboru prądu.

ABB wyposażyło bibliotekę uniwersytetu w Szwecji

Wykorzystując 1000 czujników, ponad 3000 wentylatorów oraz cały system wentylacyjny, biblioteka na uniwersytecie Jönköping w południowej Szwecji, jest w stanie oszczędzić nawet 220 tys. dolarów rocznie.

12 tys. studentów uczących się w tej placówce, doceniło panujące tam warunki. Zmodernizowana przez ABB biblioteka znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu obejmującego 238 bibliotek uniwersyteckich z różnych krajów.

W 2011 r. HӦFAB (firma zarządzająca mieniem uniwersytetu i opiekująca się budynkami miasteczka uniwersyteckiego o łącznej powierzchni 85 tys. metrów kwadratowych) postanowiła wymienić stary system sterowania budynkiem dostarczony przez kilku producentów na prostszą i bardziej wydajną alternatywę.

HӦFAB zdecydowała się na system sterowania oparty na Rozszerzonym Systemie Automatyki 800xA firmy ABB. Rozwiązanie obejmuje sterowniki AC 800M, moduły S800 I/O, panele sterowania lokalnego operatora oraz nowe czujniki temperatury i dwutlenku węgla.

Nowy system sterowania 800xA przetwarza sygnały z około tysiąca czujników i steruje ponad trzema tysiącami wentylatorów, szybrami, zaworami oraz innymi urządzeniami w systemie ogrzewania i wentylacji. Każdy panel operatora umożliwia podgląd na wszystkie newralgiczne punkty, dzięki czemu inżynierowie z HӦFAB mogą sterować wszystkimi urządzeniami systemu oraz sprawdzać jakości powietrza w każdym pomieszczeniu.

"Jednym ze znaczących usprawnień nowego rozwiązania jest zmiana systemów sterowania wentylacją z systemu opartego na wykrywaniu obecności człowieka w pomieszczeniu na system wykorzystujący czujniki dwutlenku węgla" mówi Mikael Falk, inżynier operacyjny w HӦFAB, odpowiadający za systemy automatyki w budynku uniwersyteckim.

"Poprzedni system sterowania włączał system wentylacji pomieszczenia, gdy pojawiła się w nim choć jedna osoba. Obecnie system wentylacji uruchamia się tylko wtedy, gdy poziom CO2 w pomieszczeniu przekroczy pewien poziom".

Wśród innych energooszczędnych elementów nowego systemu, w który ABB wyposażyło bibliotekę uniwersytecką, znalazło się precyzyjne sterowanie dużymi wentylatorami oraz 18 silnikami o mocy 1 kW, który pompuje powietrze w górę siedmiopiętrowego budynku. Wcześniej wentylatory i silniki nieustannie pracowały na pełnej prędkości obrotowej, natomiast obecnie, dzięki systemowi sterowania 800xA, wykorzystują zaledwie 35% swojej maksymalnej prędkości.

"Ogólnie rzecz biorąc, szacujemy, że oszczędności w kosztach zużytej energii wahać się będą w granicach 150-220 tys. dolarów rocznie z powodu mniejszego zapotrzebowania na prąd i ogrzewanie" uważa Mikael Falk.

źródło i zdjęcie: abb.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT