Wykorzystując 1000 czujników, ponad 3000 wentylatorów oraz cały system wentylacyjny, biblioteka na uniwersytecie Jönköping w południowej Szwecji, jest w stanie oszczędzić nawet 220 tys. dolarów rocznie.
12 tys. studentów uczących się w tej placówce, doceniło panujące tam warunki. Zmodernizowana przez ABB biblioteka znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu obejmującego 238 bibliotek uniwersyteckich z różnych krajów.
W 2011 r. HӦFAB (firma zarządzająca mieniem uniwersytetu i opiekująca się budynkami miasteczka uniwersyteckiego o łącznej powierzchni 85 tys. metrów kwadratowych) postanowiła wymienić stary system sterowania budynkiem dostarczony przez kilku producentów na prostszą i bardziej wydajną alternatywę.
HӦFAB zdecydowała się na system sterowania oparty na Rozszerzonym Systemie Automatyki 800xA firmy ABB. Rozwiązanie obejmuje sterowniki AC 800M, moduły S800 I/O, panele sterowania lokalnego operatora oraz nowe czujniki temperatury i dwutlenku węgla.
Nowy system sterowania 800xA przetwarza sygnały z około tysiąca czujników i steruje ponad trzema tysiącami wentylatorów, szybrami, zaworami oraz innymi urządzeniami w systemie ogrzewania i wentylacji. Każdy panel operatora umożliwia podgląd na wszystkie newralgiczne punkty, dzięki czemu inżynierowie z HӦFAB mogą sterować wszystkimi urządzeniami systemu oraz sprawdzać jakości powietrza w każdym pomieszczeniu.
"Jednym ze znaczących usprawnień nowego rozwiązania jest zmiana systemów sterowania wentylacją z systemu opartego na wykrywaniu obecności człowieka w pomieszczeniu na system wykorzystujący czujniki dwutlenku węgla" mówi Mikael Falk, inżynier operacyjny w HӦFAB, odpowiadający za systemy automatyki w budynku uniwersyteckim.
"Poprzedni system sterowania włączał system wentylacji pomieszczenia, gdy pojawiła się w nim choć jedna osoba. Obecnie system wentylacji uruchamia się tylko wtedy, gdy poziom CO2 w pomieszczeniu przekroczy pewien poziom".
Wśród innych energooszczędnych elementów nowego systemu, w który ABB wyposażyło bibliotekę uniwersytecką, znalazło się precyzyjne sterowanie dużymi wentylatorami oraz 18 silnikami o mocy 1 kW, który pompuje powietrze w górę siedmiopiętrowego budynku. Wcześniej wentylatory i silniki nieustannie pracowały na pełnej prędkości obrotowej, natomiast obecnie, dzięki systemowi sterowania 800xA, wykorzystują zaledwie 35% swojej maksymalnej prędkości.
"Ogólnie rzecz biorąc, szacujemy, że oszczędności w kosztach zużytej energii wahać się będą w granicach 150-220 tys. dolarów rocznie z powodu mniejszego zapotrzebowania na prąd i ogrzewanie" uważa Mikael Falk.
źródło i zdjęcie: abb.pl
Komentarze