Inwestycja energetyczna ABB w Niemczech

Kontrakt na budowę połączenia energetycznego z farmą wiatrową na morzu, o wartości około 700 mln dolarów, podpisał ABB z niemieckim operatorem sieci transmisyjnej.

Inwestycja energetyczna ABB w Niemczech

Umowa obejmuje dostawę połączenia 800 MW, za pośrednictwem którego do niemieckiej sieci energetycznej na lądzie przyłączonych zostanie więcej morskich farm wiatrowych z grupy DolWin1, zlokalizowanych na Morzu Północnym.

ABB zastosuje innowacyjną i - jak podkreśla - przyjazną dla środowiska technologię przesyłu energii elektrycznej HVDC Light (prąd stały wysokiego napięcia) do przesyłu prądu z farmy wiatrowej Borkum West II 400 MW i innych farm, które mają zostać wybudowane w pobliżu. Farmy wiatrowe będą podłączone do znajdującej się na morzu stacji konwertorowej, która za pośrednictwem podmorskich i podziemnych kabli wysokiego napięcia do przesyłu prądu stałego o długości 165 kilometrów, prześle prąd do lądowej stacji HVDC w Dörpen, znajdującej się na północno-zachodnim wybrzeżu Niemiec.

Jest to największe zamówienie na przesył energii elektrycznej w historii ABB, podkreśla zarząd. Zarazem rekordowa jest wartość napięcia, przy użyciu kabli HVDC - 320 kV.

Realizacja inwestycji energetycznej ABB w Niemczech ma się zakończyć w 2013 roku. Dzięki włączeniu energii pochodzącej z wiatru do sieci i zastąpieniu w ten sposób energii pochodzącej z paliw kopalnych, uda się uniknąć emisji trzech mln ton CO2 węgla rocznie. Obecnie Niemcy pokrywają około ośmiu procent ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczna właśnie energią pochodzącą z wiatru. Jej udział planują podwoić do 2020 roku.

ABB będzie odpowiedzialna za inżyniering systemu obejmujący projekt, dostawy i instalację platformy morskiej oraz morskich i lądowych stacji konwertorowych. Firma dostarczy i zainstaluje również systemy morskich i lądowych kabli.

Realizacja inwestycji energetycznej ABB będzie drugim połączeniem typu HVDC Light pomiędzy farmą wiatrowa na morzu a siecią na lądzie, które ABB dostarczyła w Niemczech. Pierwsze powstało w ramach projektu BorWin1, najbardziej oddalonej od brzegu morskiej farmy wiatrowej na świecie.

źródło i zdjęcie: ABB.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT