Powstanie łącze energetyczne z farm wiatrowych Morza Północnego

Grupa ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał kontrakt o wartości około 1 mld dolarów z operatorem holendersko-niemieckiej sieci przesyłowej TenneT na wykonanie połączenia energetycznego między przybrzeżnymi farmami wiatrowymi Morza Północnego z niemiecką siecią kontynentalną.

Powstanie łącze energetyczne z farm wiatrowych Morza Północnego

Uruchomiony zostanie największy na świecie, a zarazem największy w historii firmy ABB, system przesyłu energii prądem stałym wysokiego napięcia (HVDC - high-voltage direct current) o możliwości ponad 900 MW przy zachowaniu strat elektrycznych poniżej 1%. Łącze energetyczne z farm wiatrowych Morza Północnego będzie w stanie dostarczyć czystą energię do ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Firma ABB wykona projekt, dostarczy i zainstaluje stacje przekształtnikowe na morzu i lądzie oraz lądowe i morskie systemy kablowe. Innowacyjna, przyjazna dla środowiska światłowodowa technologia transmisji połączy 400-megawatową elektrownię Gode Wind II i inne farmy wiatrowe z morską stacją wysokiego napięcia. Stamtąd, za pomocą 135 km podmorskich i podziemnych kabli, energia elektryczna popłynie do lądowej stacji Dörpen na niemieckim wybrzeżu.

Technologia ABB światłowodowej transmisji HVDC oferuje korzyści dla środowiska, takie jak nieszkodliwe pola elektromagnetyczne i kompaktowe stacje przekształtnikowe. Jest idealna do realizacji podłączeń morskich farm wiatrowych do sieci energetycznej na lądzie. Pokonuje ograniczenia związane z odległością przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnych strat elektrycznych.

Łącze energetyczne z farm wiatrowych Morza Północnego uzyska zdolność operacyjną w 2015 r. Przez zastąpienie energii uzyskiwanej z paliw kopalnych, pomoże uniknąć emisji ponad 3 mln ton dwutlenku węgla w ciągu roku.

Moc zainstalowanych obecnie w Niemczech elektrowni wiatrowych sięga ponad 27 gigawatów i pokrywa 8 % zapotrzebowania na energię elektryczną. Do 2020 r. planowane jest podwojenie pozyskiwanej ilości energii wiatrowej. Obecne zamówienie jest trzecim przedsięwzięciem łączenia morskich elektrowni wiatrowych, realizowanym w Niemczech przez szwajcarską Grupę ABB.

źródło i zdjęcie: ABB

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT