ABB zaprezentowało największą w krajach nordyckich elektrownię słoneczną

Największa, podłączona do sieci energetycznej elektrownia słoneczna w krajach nordyckich, zbudowana na dachu fabryki ABB, została oficjalnie oddana do użytku podczas ceremonii otwarcia, w której wzięli udział minister gospodarki Finlandii oraz osobistości ze świata nauki, przemysłu i biznesu.

ABB zaprezentowało największą w krajach nordyckich elektrownię słoneczną

Elektrownia słoneczna o łącznej mocy 181 kW zamontowana została na dachu znajdującej się w Helsinkach, w Finlandii fabryce ABB, produkującej niskonapięciowe napędy prądu przemiennego. Wytwarzana energia elektryczna ma być wykorzystywana do ładowania akumulatorów wózków widłowych i zmniejszenia szczytowego zużycia energii w fabryce.

Elektrownia jest pierwszą w Finlandii wykorzystującą ostatnio wprowadzone przez ABB na rynek inwertery szeregowe wspólnie z inwerterem centralnym. Obydwa typy są projektowane i produkowane w fabryce w Helsinkach. Inwertery do elektrowni słonecznych produkcji ABB są wykorzystywane do przekształcania prądu stałego wytwarzanego przez panele słoneczne w wysokiej jakości prąd przemienny, który może trafić bezpośrednio do sieci energetycznej.

Wykorzystanie kilku małych przekształtników rozwiązuje problem nierównomiernego pokrycia powierzchni przez układ paneli słonecznych, spowodowany różnymi przeszkodami znajdującymi się na dachu i na sąsiadujących budynkach. W tym właśnie celu inwertery szeregowe o zakresie mocy od 4 do 8 kW i jeden inwerter centralny 120 kW marki ABB są stosowane na obszarze modułu słonecznego o powierzchni 1200 m2. Wszystkie przekształtniki są podłączone do systemu automatyki budynku i mogą być monitorowane zdalnie.

Projekt, którego koszt wyniósł około 500000 euro, jest częściowo pokrywany przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Gospodarki w Finlandii z funduszu przeznaczonego na inwestycje w systemy i technologie energii odnawialnej. Ten projekt mieści się również w strategii tworzenia nowych technologii i miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii.

System, a zwłaszcza centralny inwerter marki ABB, dostarczają firmie wartościowych informacji o tym, jak działają takie elektrownie w zimnych krajach nordyckich, o niskim poziomie nasłonecznienia i wolnym przechodzeniu nocy w dzień.

Moduły słoneczne i system instalacji dachowej nowego typu zostały dostarczone przez firmę Naps Systems Oy i jej partnera Purso Oy, który dostarcza systemy profili do montażu modułów.

źródło i zdjęcie: ABB

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT