Gwałtowny przyrost mocy elektrowni słonecznych w Czechach

Od początku bieżącego roku moc zainstalowana w elektrowniach słonecznych zwiększyła się w Czechach aż o 34 proc. Ich charakterystyka pracy nie jest stała i prowadzi do znacznych wahań w systemie przesyłowym.

Gwałtowny przyrost mocy elektrowni słonecznych w Czechach

Tamtejsi specjaliści mówią już o poważnym problemie. Na koniec lipca moc zainstalowana tego typu siłowni wykorzystujących odnawialne źródła energii wyniosła już 622MW. Do końca roku ma ona wzrosnąć do ponad 1000 MW, czyli będzie porównywana z mocą jednego z dwóch reaktorów siłowni jądrowej w Temelinie. W sumie działa już ponad 9,6 tys. elektrowni słonecznych - większość to niewielkie elektrownie wykorzystujące dachy domów.

Zdaniem czeskiego odpowiednika URE tak duży wzrost mocy w elektrowniach słonecznych jest ryzykowny. Chodzi o to, że nie pracują one ciągle. W efekcie czego system przesyłowy jest narażony na wahania i może doznać uszkodzeń.

Co więcej elektrownie słonecznie nie działają w nocy. Efektem tego konieczna jest budowa źródeł rezerwowych. Czescy specjaliści twierdzą, że konieczne jest zastopowanie gwałtownego wzrostu mocy siłowni solarnych i skupienie się na tych źródłach wytwórczych, które charakteryzują się ciągła pracą.

źródło i zdjęcie: wnp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT