Stocznia Crist buduje platformę "jack-up" do stawiania wież wiatrowych

Gdańska stocznia Crist S.A. zawarła umowę dotyczącą zbudowania napędzanej platformy do instalacji wież wiatrowych na morzu. Razem z platformą stocznia dostarczy trzy pontony transportowe. Zleceniodawcą jest firma budowlana Hochtief Solutions AG.

Stocznia Crist buduje platformę "jack-up" do stawiania wież wiatrowych

Kontrakt stoczni Crist ma wartość 150 mln euro. Platforma i pontony będą gotowe do pracy w kwietniu 2013 r. Budowana jednostka będzie prowadziła działania instalacyjne na Morzu Północnym. Pontony transportowe posłużą do dostarczania elementów wież wiatrowych na miejsce montażu.

Platforma "jack-up" do stawiania wież wiatrowych, dzięki hydraulicznie wysuwanym stalowym nogom, po dotarciu na miejsce instalacji wieży opiera się stabilnie o morskie dno. Wówczas elementy konstrukcyjne elektrowni wiatrowej montowane są przy użyciu znajdującego się na platformie dźwigu. Dźwig jest zdolny do podnoszenia części o wadze do 1200 ton na wysokość ponad 100 m.

Stocznia Crist zdobyła już doświadczenie w budowie platform "jack-up". W zakładzie powstaje, zamówiony wcześniej, podobny statek hydrotechniczny dla holenderskiej firmy BHO-Innovation. Jego budowa zakończy się na przełomie maja i czerwca 2012 r. Realizacja kontraktu z BHO przyniesie stoczni blisko 200 mln euro.

Stocznia Crist S.A utworzona jest z dwóch współpracujących zakładów. Duże zamówienia realizowane są w dawnej Stoczni Gdynia. Crist wykupił tam suchy dok, suwnicę i halę K2. W Gdańsku prowadzone są przebudowy i remonty statków. Znajduje się tam również siedziba firmy. Obecnie Crist realizuje 12 projektów, w tym budowę statków rybackich i promów.

Stocznia Crist, budująca platformę "jack-up" do stawiania wież wiatrowych, rozpoczęła swoją działalność ponad 20 lat temu. Jest przedsiębiorstwem prywatnym dwóch inżynierów budowy okrętów, Ireneusza Ćwirko i Krzysztofa Kulczyckiego. Są oni wyłącznymi właścicielami stoczni. Zakład zatrudnia 1100 osób i sukcesywnie zwiększa zatrudnienie.

Firma inwestuje w swój rozwój zwracając się w stronę przedsięwzięć związanych z energetyką wykorzystującą źródła odnawialne. We wrześniu 2011 r. ukończona zostanie instalacja urządzeń na nowej linii produkcyjnej. W halach po Stoczni Gdynia uruchomiona będzie produkcja podwodnych elementów elektrowni wiatrowych. Wytwarzane będą systemy mocowania do dna morskiego.

Stocznia Crist rozważa również wejście na giełdę. Uzyskane z emisji akcji fundusze przeznaczy na spłatę kredytu, dzięki któremu możliwy był zakup majątku pozostałego po Stoczni Gdynia. Giełdowy debiut przewidywany jest na 2012 r.

źródło: biznes.trojmiasto.pl
zdjęcie: Crist

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT