Polskie firmy zyskają dzięki energetyce wiatrowej

Stopień zaawansowania polskich inwestycji w energetyce wiatrowej jest niezadowalający. Nakłady, które będzie trzeba ponieść przez kilka kolejnych lat wymuszone przez UE, mogą przynieść polskim firmom wiele korzyści.

Polskie firmy zyskają dzięki energetyce wiatrowej

Polskie firmy mogą wiele zyskać dzięki energetyce wiatrowej, a dokładniej dzięki inwestycjom w jej rozwój. Unijna polityka klimatyczna zachęca do inwestowania w zielone technologie. Turbiny wiatrowe zyskują na popularności, a ich moc w Polsce moc sięga 1500 MW (dla porównania w Niemczech jest to blisko 27000 MW). Gorzej prezentuje się sytuacja morskich farm wiatrowych, które w Polsce w ogóle nie istnieją. Wielka Brytania posiada już moce przekraczające 1300 MW, natomiast Dania ok. 850 MW.

Odpowiedzią na brak inwestycji w morskie farmy wiatrowe może być nowelizacja ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która została przyjęta przez Sejm 26 maja br., a wejdzie w życie 30 lipca br. Modyfikuje ona otoczenie prawno-regulacyjne inwestycji w morskie farmy wiatrowe i ma pozwolić na zrealizowanie celu, jakim jest posiadanie 500 MW zainstalowanych mocy w roku 2020.

Produkcja związana z energetyką wiatrową może przynieść sporo korzyści dla polskich przedsiębiorstw z branży stoczniowej, elektromaszynowej oraz zbrojeniowej, wynikające z możliwości produkcji związanej z energetyką wiatrową (w tym morskimi farmami wiatrowymi) - twierdzą Pracodawcy RP.

Już dziś niektóre firmy produkują na potrzeby inwestycji wiatrowych. W ubiegłym roku morska energetyka wiatrowa rozwijała się bardzo dynamicznie - moce zostały zwiększone o 51 proc. Według danych Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej, w ubiegłym roku w Europie zainstalowano 308 nowych turbin o łącznej mocy blisko 900 MW.

Szacunki European Wind Energy Association zakładają, iż wartość rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie w ciągu najbliższej dekady będzie wynosić ok. 10 miliardów euro rocznie. To potężne pieniądze, o które powinny ubiegać się polskie firmy. Morska energetyka wiatrowa to także szansa na modernizację infrastruktury nadbrzeżnej i portowej oraz rewitalizację obszarów nadmorskich.

Zdaniem Pracodawców RP polski rząd powinien wesprzeć firmy związane z przemysłem energetyki wiatrowej. Podstawą funkcjonowania branży energetycznej, a pośrednio szeregu firm działających na jej rzecz, jest przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki ustawa o energii ze źródeł odnawialnych.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT