Nowoczesne turbiny wiatrowe firmy Nordex w Polsce

W październiku br. do Polski ma trafić osiem najnowocześniejszych turbin wiatrowych. Zamówienie realizowane jest przez duńską firmę Nordex, która na rynku energetyki wiatrowej jest od 1985 roku.

Nowoczesne turbiny wiatrowe firmy Nordex w Polsce

Obecnie Nordex jest ogromnym przedsiębiorstwem, które buduje turbiny wiatrowe na całym świecie. Produkując niezawodne maszyny zainteresowali swoją działalnością wiele krajów, w tym Polskę.

Zamówienie na dostawę turbin wiatrowych opiewa na 8 maszyn o mocy 2,5 MW (czyli 0,137MWh dziennie, w przyjęciu przez firmę Nordex średniorocznych prędkości wiatrów wynoszących 7,5 m/s). Nowoczesne turbiny wiatrowe duńskiej firmy Nordex mają być w Polsce w październiku br.

Stworzenie farmy wiatrowej jest w Polsce pierwszym takim projektem, który wykorzystuje ten typ wiatraków. Północny-wschód będzie regionem naszego kraju, gdzie owe turbiny powstaną. Dzięki nowoczesności tych maszyn przewidywany zysk energetyczny wynosić będzie mniej więcej 50 000 MWh. Dzięki temu polskie zamówienie jest jednym z obecnie największych projektów duńskiego Nordexu.

Zarząd oczekuje, że rynek dobrze zareaguje i pozwoli na dość szybki rozwój energii wiatrowej w Polsce. Jeśli tak by się stało, w planach przedsiębiorstwa jest wybudowanie jeszcze kilku większych turbin o jednostce N117/2400, które będą o 17 metrów wyższe od 8 już zamówionych.

Podobne przedsięwzięcia Nordex planuje w Stanach Zjednoczonych, jednak na większą skalę. Rozważane jest wybudowanie 48 wiatraków na terenie stanu Nebraska. Inicjatywa pojawiła się w 2008 roku, kiedy firma Wind Way zadbała o zabezpieczenie terenu pod budowę oraz rozpoczęciu badań nad wiatrem na tym obszarze. W momencie, kiedy wynik badań okazał się pozytywny, Wind Way zaczęła szukać partnerów, aby ów projekt zrealizować. Wtedy do współpracy przyłączył się Nordex.

Dzięki podjętemu projektowi rozwinie się nie tylko sektor energii wiatrowej w USA, ale również pomoże to rozwojowi lokalnej gospodarki. Na taki dodatkowy impuls do rozwoju energetyki odnawialnej może liczyć nie tylko Nebraska, ale również Colorado, Idaho, Iowa, Maryland, Wisconsin i Arkansas.

źródło: ogrzewnictwo.pl
zdjęcie: nordex-online.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT