Kolejny zagraniczny inwestor będzie budował w Polsce tylko energooszczędnie

Spółka SwedeCenter z grupy Ikea, to kolejny zagraniczny inwestor będzie budował w Polsce tylko energooszczędnie. Planuje ona budowę parków biurowych m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Każdą nową inwestycję będzie wyróżniało posiadanie certyfikatu LEED.

Kolejny zagraniczny inwestor będzie budował w Polsce tylko energooszczędnie

Kolejny zagraniczny inwestor - Spółka SwedeCenter z grupy Ikea, będzie budował w Polsce tylko energooszczędnie. Zarówno te już powstające jak i planowane inwestycje w kilku miastach w Polsce będą posiadały certyfikaty LEED. "Wszystkie te budynki będą energooszczędne" mówi Roger Andersson, country manager spółki SwedeCenter, z grupy Inter Ikea.

Spółka tłumaczy decyzję rosnąca świadomością zarówno wśród inwestorów jak i przyszłych najemców związaną z potrzebami ograniczania zużycia energii.

"Sektor budowlany generuje 30 proc. ogólnoświatowej emisji dwutlenku węgla będącej efektem działań przemysłu. Dodatkowo, certyfikacja LEED uwzględnia specyficzne potrzeby użytkowników budynków, co czyni środowisko pracy zdrowszym i wydajniejszym. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu technologii regulujących dopływ naturalnego światła słonecznego, kontroli jakości powietrza, czy przeznaczenia stosownych powierzchni na tereny zielone, służące wspólnemu wypoczynkowi. Naturalną sprawą jest również rachunek ekonomiczny, gdyż energooszczędne budynki generują dużo niższe koszty stałe. Powodów do korzystania z rozwiązań proekologicznych jest wiele i mają one wiele wymiarów, ale wszystkie - z perspektywy czasu są korzystne dla wszystkich" uzupełnia Roger Andersson.

"Dodatkowy koszt związany z wprowadzeniem rozwiązań spełniających wymogi jest wyższy niż w przypadku rozwiązań standardowych. Ten dodatkowy nakład kosztów zwraca się jednak po pewnym czasie. Według analiz oszczędności w "zielonych budynkach" w Stanach Zjednoczonych, osiągają one poziom 25-30% w odzyskiwaniu energii. Oferują lepszą wentylację, kontrolę temperatury, doświetlenia i obniżony poziom zanieczyszczenia powietrza" przekonuje Andersson.

Budowy powstające według ściśle określonych norm i spełniające certyfikaty dają gwarancję, że dwie inwestycje po przeciwległych stronach świata będą spełniać te same rygorystyczne standardy środowiskowe, co ma znaczenie dla firm ogólnoświatowych. Zainteresowanie certyfikowanymi inwestycjami jest szczególnie znamienne dla najemców długofalowych, gdyż oszczędności widoczne są po pewnym czasie.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: ikea.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT