Kondensat w kominie

Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego? Sam chcę kupić taki kocioł o mocy 24 kW. O ile dobrze rozumiem, w dobrze pracującym kotle kondensat powinien wypływać głównie przez kocioł, a nie wykraplać się w kominie.

Ilość kondensatu, który potencjalnie może powstawać w przewodzie spalinowym współpracującym z kotłem kondensacyjnym, nie ma żadnego wpływu na obsługę instalacji grzewczej. W kanale spalinowym - na jego zakończeniu montowany jest bowiem zbieracz kondensatu, a skropliny odprowadza się rurką do kanalizacji, w taki sam sposób jak odprowadza się kondensat z samego kotła (skropliny na wymienniku). Natomiast to, czy w ogóle dojdzie do wykraplania się pary wodnej ze spalin w przewodzie, zależy od temperatury pracy kotła.

W zakresie niskich temperatur praktycznie cały kondensat odprowadzany jest z wymiennika ciepła w kotle, natomiast przy wyższych temperaturach część skroplin może wykraplać się dopiero w chłodnym przewodzie spalinowym. Trzeba przy tym pamiętać, że praca kotła kondensacyjnego jest mniej ekonomiczna, gdy temperatura wody jest zbyt wysoka. Jeśli para wodna wykropli się ze spalin nie w wymienniku ciepła wewnątrz kotła, lecz dopiero w kominie, to efektu kondensacji nie wykorzystamy.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT