Odkurzacze centralne - bez kurzu i hałasu

Centralne odkurzanie zassany z pomieszczenia kurz usuwa poza budynek i nie wdmuchuje go z powrotem do pomieszczenia, tak jak odkurzacz tradycyjny, który, jeśli ma filtr kiepskiej jakości, wraz z „wydychanym” powietrzem do pokoju z powrotem wdmuchuje zebrane wcześniej drobne zanieczyszczenia.

Odkurzacze centralne - bez kurzu i hałasu

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza nie męczy, bo nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a kabel elektryczny nie plącze się pod nogami. Nie trzeba też tak często, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, opróżniać worka na śmieci. Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem nowoczesnego domu. A w domu, w którym mieszka alergik lub małe dzieci, jest po prostu nieodzowny. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie instalacji: optymalne rozmieszczenie gniazd ssących, ulokowanie i dobranie jednostki centralnej o odpowiedniej mocy oraz poprowadzenie rur, warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy.


Jak on działa?

Instalacja centralnego odkurzania składa się z:
- jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
- rur ukrytych w ścianach i pod podłogą
- gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
- wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
- tłumika, który wycisza pracę wyrzutni

Instalacja centralnego odkurzania przypomina zwykły odkurzacz. Z odkurzacza, zwanego jednostką centralną, rozchodzi się sieć przewodów (rur) na poszczególne kondygnacje w domu. Elementy te są zamontowane na stałe.

Jednostka centralna w pomieszczeniu technicznym, a rury - wbudowane w ścianę lub ukryte w stropie - w takich miejscach, żeby korzystając z nich, można było posprzątać cały dom. Na końcu przewodów znajdują się gniazda ssące. Wystarczy włożyć lekki wąż elastyczny ze szczotką do gniazda i… odkurzacz centralny już sprząta.

Powietrze z brudem i kurzem zasysane jest przez jednostkę centralną, a gdy do niej wpłynie, po oczyszczeniu na filtrze usuwane jest poza budynek. W ten sposób nie ma ryzyka, że zakurzone powietrze wróci z powrotem do sprzątanego pokoju. Dzięki temu usuwamy z pomieszczeń również roztocza i ich odchody, bakterie i zarodniki grzybów szkodliwe dla naszego zdrowia.


„Połykacz” kurzu

Jednostkę centralną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, chociaż zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniach znajdujących się w najniższej części budynku, takich jak garaż, pralnia, piwnica, itp. Mocuje się ją możliwie blisko ściany zewnętrznej, tak żeby rura wyrzucająca na zewnątrz powietrze z odkurzacza centralnego była jak najkrótsza. Jednostka centralna składa się z silnika, filtra powietrza i zbiornika na kurz.

Zawsze pod ręką!

Do sprzątania służy wąż elastyczny i różne końcówki. Najwygodniejszy w użyciu jest wąż o długości 9 m, ale należy tak dobrać jego długość, żeby mógł obsłużyć wszystkie pomieszczenia w domu.

Inną szczotką wyczyścimy grzejnik (a), a inną – klawiaturę komputera (b)

W kuchni warto zamontować automatyczną szufelkę, do której można zmieść śmieci

Akcesoria do sprzątania dobierzemy do każdej czyszczonej powierzchni, nie tylko do podłóg, ale także do zasłon, mebli tapicerowanych, grzejników, żaluzji i klawiatury komputera. Różnorodność końcowek jest tak duża, że możemy nawet kupić szczotkę do… czesania psa lub czyszczenia sierści koni.

 

Podczas pracy silnik wytwarza podciśnienie, które zasysa kurz, wywołując przepływ powietrza w instalacji. Jednostki centralne produkowane są jako kompaktowe, gdzie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, albo jako split, w których silnik i filtr powietrza możemy zamontować w różnych miejscach.

Wyrzutnię zużytego powietrza mocuje się na ścianie budynku. Na rurze wydechowej warto zamontować tłumik, który zmniejszy hałas towarzyszący wydostawaniu się powietrza z wyrzutni

Oferowane na rynku odkurzacze centralne różnią się przede wszystkim sposobem filtracji zanieczyszczeń. Najbardziej skuteczne są separatory zanieczyszczeń, mogą być cyklonowe lub wodne. Separatory cyklonowe. Powietrze z kurzem zasysane jest do środka jednostki centralnej i wprawiane w ruch wirowy.

Dzięki temu większe cząsteczki uderzają o ścianki odkurzacza centralnego i opadają na dno, a mniejsze zatrzymują się na zamontowanym na wylocie filtrze powietrza, co powoduje, że powietrze opuszczające jednostkę centralną jest bardzo skutecznie oczyszczone.

Spadek mocy ssącej następuje dopiero po kilku miesiącach częstego użytkowania i nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz, a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Filtr należy czyścić co pół roku.

Jak dbać o odkurzacz?

  • Worki na kurz (mogą być zwykłe worki foliowe na śmieci) należy wymieniać nie rzadziej niż co 4 miesiące, a wkłady w filtrach raz na pięć lat (kartonowe) lub na dziesięć lat (poliestrowe). Czyści się je co pół roku – kartonowe odkurzając, poliestrowe myjąc pod bieżącą wodą.
  • Nie wolno używać odkurzacza do usuwania pyłu budowlanego (powstającego np. podczas tynkowania, szlifowania, malowania). Pył może osiąść na łopatkach turbiny ssącej i spowodować jej uszkodzenie. By tego uniknąć jednostkę centralną należy montować jako ostatnią w nowym domu, a do odpylania używać urządzeń do tego przystosowanych, dostępnych w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

W separatorze wodnym zanieczyszczone powietrze jest w sposób ciągły spryskiwane wodą tuż przed jednostką centralną. Brudna woda gromadzi się w dolnej części separatora i stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu odkurzacz pracuje właściwie bezobsługowo.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy do jednostki centralnej doprowadzić wodę, a separator podłączyć do kanalizacji. Tańszym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów workowych - papierowych lub z tkaniny (wielokrotnego użytku). Ich wadą jest szybkie zatykanie filtra i przez to spadek mocy ssącej.



Ukryte w ścianie

Instalację centralnego odkurzania wykonuje się z rur z PVC, łączonych na klej o właściwościach elektrostatycznych. Układa się je przed wylaniem podłóg, położeniem tynków i ułożeniem instalacji elektrycznej, ale po wykonaniu instalacji sanitarnej.

U różnych firm występują rozmaite rozwiązania filtracji powietrza. Obok zwykłego separatora cyklonowego (a) może być zastosowana filtracja cykloniczna z samoczyszczącym filtrem odwróconym (b). Podczas odkurzania śmieci wirują w dole pojemnika, natomiast filtr odwrócony dodatkowo chroni turbinę silnika przed zanieczyszczeniami. Po wyłączeniu jednostki filtr opada i oczyszcza się z kurzu. Nowoczesne filtry odwrócone są wykonane ze specjalnych, śliskich tkanin, dzięki którym osiadanie kurzu zredukowane jest do minimum, dlatego nie ma potrzeby częstego ich czyszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest separator wodny (d), w którym dopływające do zbiornika powietrze spryskiwane jest wodą, odprowadzaną później do kanalizacji

Najlepiej rury prowadzić w pionach instalacyjnych, kanałach wentylacyjnych, przestrzeniach między ścianami z płyt gipsowo-kartonowych lub w sufitach podwieszanych. Przewody można też prowadzić w podłogach zalewanych betonem, pod sufitem w piwnicy lub w bruzdach ściennych.

Wzdłuż rur mocuje się instalację sterującą - która łączy gniazda ssące z jednostką centralną. Chowa się ją w rurze osłonowej - peszlu. Instalacja ta umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie odkurzacza centralnego. Układania kabli można uniknąć, jeżeli wybierzemy odkurzacz z tzw. systemem Push&Pull, uruchamianym dzięki fali powietrza wytworzonej przez złożenie teleskopowej rączki na końcu węża.

Fachowo zaprojektowany i wykonany

  • Nie warto oszczędzać na liczbie gniazd ssących. Jeśli będzie ich za mało, będziemy musieli korzystać z dłuższego węża elastycznego, a komfort korzystania z węża pogarsza się wraz ze wzrostem jego długości. Liczba gniazd ssących nie ma wpływu na działanie systemu, nie oznacza także konieczności kupna większej jednostki centralnej.
  • Instalację można wykonać w dwóch etapach – najpierw, w trakcie budowy – zamontować rury i gniazda ssące wraz z instalacją elektryczną (ok. 1000 zł). Potem, w dowolnym momencie można dokupić jednostkę centralną i pozostały osprzęt: szczotki, separatory, etc. (min. 2000 zł). Sfinansowanie pierwszego etapu nie powinno być kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.
  • Warto sprawdzić, czy liczba i rozmieszczenie gniazd oraz zasięg węża są wystarczające, by posprzątać wszystkie pomieszczenia: łazienkę, garaż, piwnicę, strych, taras, kotłownię, schody itp. Sprzątanie ich za pomocą centralnego odkurzacza będzie dla nas dużym ułatwieniem.
  • Jeżeli chcemy zasysać wodę, musimy zakupić separator wody, który podłącza się do gniazda ssącego. Z drugiej strony do separatora podłącza się wąż elastyczny odkurzacza. Woda zostaje w zbiorniku separatora, a do jednostki centralnej dociera jedynie powietrze z kurzem. Separatorów można używać do zbierania większej ilości suchych materiałów, takich jak popiół z kominka.
  • Za każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°. Zabezpieczy to instalację przed wciągnięciem do niej większych przedmiotów np. kredek wrzuconych przez dzieci

    Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu. Jednocześnie warto, żeby jego długość nie przekroczyła 9 m, bo dłuższy wąż będzie mniej wygodny w użytkowaniu

  • Jeżeli dom jest piętrowy, schody powinno się odkurzać, korzystając z gniazda zamontowanego na niższej kondygnacji.
  • Wężem ssącym o długości 7–9 m odkurzymy powierzchnię 50–80 m2.
  • Należy dopilnować, aby wykonawca przed zabetonowaniem przewodów zrobił próbę ciśnieniową i elektryczną sprawdzającą szczelność instalacji.
  • Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlanowykończeniowych po próbie ciśnieniowej końcówki rur powinny zostać zamknięte specjalnymi płytkami lub oklejone szczelnie grubą taśmą montażową.
  • Należy unikać „fachowców”, którzy oferują ułożenie przewodów z rur kanalizacyjnych. Łączy się je za pomocą uszczelek, na których z czasem mogą pojawić się nieszczelności, a na ich wewnętrznej powierzchni może gromadzić się kurz.

Na końcu przewodów umieszcza się gniazda ssące, które budową i wymiarami przypominają gniazda elektryczne. Mocuje się je w pobliżu futryn drzwiowych lub w miejscach, które nie będą zasłonięte przez meble. Gniazda zabezpieczone są klapą zwrotną, która chroni je przed przypadkowym otwarciem.

Umieszcza się je zazwyczaj w ścianach, ale są też gniazda podłogowe i specjalne przypodłogowe szufelki, które otwiera się przełącznikiem nożnym i można łatwo do nich zmieść śmieci. System centralnego odkurzania zazwyczaj uruchamia się w chwili włożenia węża elastycznego do gniazda ssącego. W droższych wariantach instalacji możemy zacząć odkurzać, wciskając przycisk w rączce węża lub za pomocą pilota radiowego.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT