Mikroorganizmy i roztocza w rurach odkurzacza centralnego

Inwestorzy często pytają, czy w rurach instalacyjnych w ścianach może dojść do gromadzenia się roztoczy i mikroorganizmów. Oto nasza odpowiedź na to zapytanie.

Mikroorganizmy i roztocza w rurach odkurzacza centralnego

Na pytanie, czy w rurach w ścianach mogą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy, odpowiedź brzmi: nie ma takiego ryzyka. W odpowiednio zaprojektowanych instalacjach prędkość przepływu powietrza przekracza 100 km/h, co uniemożliwia przyleganie zanieczyszczeń czy mikroorganizmów do ścian rur.

Dodatkowo, szczelne gniazda ssawne tworzą barierę między pomieszczeniami a instalacją centralnego odkurzacza.

Co do analogii pomiędzy instalacją centralnego odkurzania a systemami wentylacji lub klimatyzacji, to są one różne pod względem funkcji i zagrożeń.

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne dostarczają powietrze do pomieszczeń, co niesie ryzyko przenoszenia bakterii, jak Legionella pneumophila. Natomiast centralny odkurzacz wydmuchuje powietrze na zewnątrz, nie wprowadzając go do wnętrza i nie nawilżając go.

Stąd wniosek, że obawy o zagrożenia podobne do tych związanych z instalacjami wentylacyjnymi są nieuzasadnione w przypadku centralnych odkurzaczy. Te urządzenia usuwają z domu roztocza i alergeny, oferując znaczące korzyści zdrowotne.


Źródło i zdjęcia: aeroVac

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT