Rury do odkurzacza centralnego – na co zwrócić uwagę?

System odkurzania centralnego nie może funkcjonować bez dobrych jakościowo rur i kształtek. Elementy te łączą poszczególne punkty ssące rozmieszczone w pomieszczeniach domu z jednostką centralną, zamontowaną zwykle w piwnicy lub w pomieszczeniu technicznym. Jakie rury wybrać do centralnego odkurzacza?

Rury do odkurzacza centralnego – na co zwrócić uwagę?

Centralny odkurzacz to rozwiązanie bardzo cenione w biurowcach a także w prywatnych domach, przez osoby, które przykładają dużą wagę do czystości.

Pozwala nie tylko na wygodne sprzątanie na poszczególnych piętrach budynku, ale też umożliwia natychmiastowe usunięcie zanieczyszczeń poza pomieszczenia, co jest istotne zwłaszcza dla alergików. Jakie rury wybrać do centralnego odkurzacza?

Elementy wytrzymałe i elastyczne

Są to bez wątpienia dwie cechy, które muszą posiadać rury do centralnego odkurzacza. Dlatego rury wykonuje się najczęściej z PVC (polichlorku winylu), materiału, który dodatkowo odporny jest na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie chemicznych środków czyszczących.

Dzięki temu, że jest podatny, łatwo go zamocować, trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać rury o odpowiedniej średnicy, bez tego bowiem trudno zapewnić efektywne działanie odkurzacza.

Rury do centralnego odkurzacza powinny cechować się odpornością na ścieranie, małą tolerancją wymiarową i wytrzymałością mechaniczną. Konieczne jest przy tym, aby były kompatybilne z różnymi elementami gniazd ssawnych oraz jednostek centralnych.

Rury o odpowiedniej średnicy

Aby dobrać odpowiednie rury do centralnego odkurzacza, należy wziąć pod uwagę ilość punktów ssących oraz długość połączonych rur.

W ofercie firmy aeroVac, czołowego producenta elementów instalacyjnych do odkurzaczy centralnych, dostępne są elementy instalacyjne o wymiarach podanych zarówno w systemie metrycznym, w kolorze szarym, jako system PRO, jak i w systemie calowym, w kolorze białym.

System PRO występuje w średnicach od 50 mm do 80 mm. Im więcej punktów ssących i dłuższe rury, tym ich średnica powinna być większa.

Dobór zbyt małej średnicy rur doprowadzi do ograniczenia przepływu powietrza, przez co odkurzanie będzie mniej skuteczne, natomiast zbyt duża średnica spowoduje spadek siły ssącej, a to również źle wróży jakości sprzątania. Oczywiście istotne jest także, aby średnica rur była dobrana do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Kształtki do centralnego odkurzacza

Kształtki są elementami, które pozwalają na połączenie rur i łatwe prowadzenie instalacji wokół przeszkód. W ofercie firmy aeroVac, dostępne są różne rodzaje kształtek, w tym kolana, tuleje, redukcje, łączniki, trójniki, a nawet klapki. Wybór pomiędzy nimi uzależniony jest od potrzeb i uwarunkowań instalacji.

Kolana i tuleje są przydatne do prowadzenia rur wzdłuż ścian, natomiast trójniki umożliwiają podłączenie kilku rur do jednego punktu ssącego. Redukcje i łączniki pozwalają na połączenie rur o różnych średnicach. Rury i kształtki stanowią fundament instalacji centralnego odkurzacza. To one odpowiadają za transport powietrza i zanieczyszczeń z jednego miejsca do drugiego.

W zależności od potrzeb, do instalacji można użyć różnych rodzajów rur i kształtek. Nie zapominajmy też, że istotnymi elementami instalacji są także gniazda ssawne. W sklepie firmy aeroVac są one dostępne w wielu kształtach i kolorach.

Warto także zaopatrzyć się w automatyczne szufelki przeznaczone do montażu w cokołach szafek kuchennych lub w ścianach przedsionków czy jadalni, a także wyrzutnie powietrza czy gniazda gospodarcze montowane w garażach lub innych pomieszczeniach gospodarczych.

Wytrzymałość i trwałość rur do centralnego odkurzacza są kluczowe, dlatego dobrze jest postawić na sprawdzonych producentów. Duży wybór wysokiej jakości elementów instalacyjnych dla systemów centralnego odkurzania znaleźć można w ofercie firmy aeroVac.


źródło i zdjęcia: aeroVac

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT