Odkurzacz centralny słabo ciągnie – co robić? Gdzie szukać przyczyny?

Odkurzacz centralny dzięki swojej dużej mocy pozwala skutecznie i szybko pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, w tym trudnych do usunięcia włosów i sierści. Ale co, jeśli zauważymy, że jego siła ssania spadła? Jak odnaleźć źródło problemu? W tym artykule przybliżamy potencjalne przyczyny oraz sposoby rozwiązania tego kłopotu. Zacznijmy od zidentyfikowania przyczyny.

Odkurzacz centralny słabo ciągnie – co robić? Gdzie szukać przyczyny?

Poszukiwanie przyczyny słabego ssania

W pierwszej kolejności, aby znaleźć przyczynę czemu odkurzacz centralny słabo ssie, musimy dowiedzieć się, czy wina jest po stronie rurociągu, czy po stronie jednostki centralnej.

Poniżej kilka kroków jak to sprawdzić:

 • Odepnij odkurzacz od rurociągu ssącego i od wydmuchu powietrza na zewnątrz, jeśli takowy posiadasz.
 • Zdejmij filtr odkurzacza, następnie sprawdź siatkę, która jest zabezpieczeniem pomiędzy filtrem a silnikiem. Jeśli jest brudna ‑ wyczyść go.
 • Włącz odkurzacz bez zamontowanego filtra i sprawdź czy siła ciągu jest odpowiednia. Jeśli tak, to wymień filtr na nowy i możesz podłączyć odkurzacz powrotem do instalacji i cieszyć się ponownie silnym odkurzaniem.

Odkurzacz działa, ale w wężu brak mocy

A co w sytuacji, gdy odkurzacz działa dobrze, ale cały czas nie mamy mocy w wężu do odkurzania?

Sprawdź po kolei:

 • Czy brak mocy jest na całym rurociągu, czy tylko na jego części. W pierwszej kolejności włącz szufelkę automatyczną, jeśli szufelka działa dobrze to sprawdź wąż do odkurzania.
 • Zdążają się sytuacje, że skarpeta a nawet pończocha zatka wąż i tu będzie leżeć przyczyna tego stanu rzeczy.
 • Sprawić można to również w sposób taki, że otwieramy gniazda i załączamy odkurzacz bez węża. W gnieździe są 2 bolczyki, jeśli zewrzemy je czymś metalowym, to włączy to odkurzacz centralny. Wtedy również będziemy wiedzieć, czy rurociąg działa bez węża. Należy sprawdzić wszystkie punkty.
 • Jeśli wina nie leży po stronie zatkanego węża, trzeba sprawdzić czy brak mocy jest w całej magistrali, czyli we wszystkich punktach ssących, czy tylko w niektórych. Jeśli tylko w niektórych, to wskaże nam to, przybliżone miejsce, gdzie nastąpił złóg lub zatkanie i trzeba je udrożnić.
 • Złogi biorą się głównie z nieodpowiednio dobranego odkurzacza centralnego do instalacji. Zwykle zbył słabe parametry odkurzacza (nie patrzymy na dane z reklamy tylko na jakość i moc silnika w odkurzaczu) są przyczyną gromadzenia się złogów w rurociągu odkurzacza.
 • Zatkanie jest spowodowane wciągnięciem czegoś dużego do instalacji. Najczęściej, to korzystający z pomocy sprzątającej w domu doświadczają takich sytuacji a osoba, która zassała przedmiot często zapomni poinformować o takiej sytuacji, co może skutkować przegrzewaniem jednostki przez niedostateczny przepływ powietrza w rurociągu i na silniku a następnie awarią i utratą gwarancji. Także zatrudniając nową pomoc, poproś o zgłoszenie takiej sytuacji gdyby miała miejsce.
 • Odepnij wyrzut powietrza i sprawdź. Zblokowany wyrzut będzie tłumił moc silnika i go przegrzewał, aż do awarii.

Odkurzacz nie działa dobrze od samego początku

Co można zrobić w takiej sytuacji? Specjaliści z Ecomax podają poniższe możliwe przyczyny:

 • Rurociąg jest uszkodzony.
 • Nie zamontowano wszystkich gniazd lub szufelek.
 • Odkurzacz centralny zaciąga fałszywe powietrze przez co moc jego jest słaba.
 • Wyrzut powietrza jest zbyt daleko.
 • Odkurzacz centralny jest nieodpowiednio dobrany.

Często bierze się to z tego, że czytamy reklamę i w pierwszej kolejności sprawdzamy do jakiej wielkości domu nadaje się dany model. Niestety nie jest to optymalny parametr doboru.

Jeśli chcesz aby odkurzacz centralny był faktycznie mocnym sprzymierzeńcem w domu, to dobrze jest zasięgnąć prawdziwie fachowej wiedzy na ten temat.


źródło i zdjęcia: ECOMAX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT