Jak odetkać zapchany odkurzacz centralny?

Czy odkurzacz centralny i jego instalacja może się zatkać? Zdarzają się sygnały z rynku, które mówią, że instalacje się korkują. Dowiedz się więc, jak uchronić instalację przez zapchaniem oraz jak odetkać odkurzacz centralny.

Jak odetkać zapchany odkurzacz centralny?

Nieprawidłowo zaplanowany rurociąg

Montaż instalacji odkurzacza centralnego wydaje się łatwy i jest łatwy, pod warunkiem że mamy odpowiednią wiedzę. Odkurzacze centralne to ani nie wentylacja, ani kanalizacja. W kanale wentylacyjnym leci powietrze i w tym odkurzaczowym jest podobnie, jednak na tym podobieństwa się kończą.

Silniki bowiem działają inaczej, inne są średnice rur, inna prędkość powietrza, a także inny efekt chcemy uzyskać. Przemyślana i dobrze wykonana instalacja ssąca niweluje ryzyko zatkania odkurzacza centralnego.

Dobór odkurzacza centralnego

Czy zły dobór odkurzacza może być przyczyną zatkanej instalacji? Oczywiście. Bardzo często "monter" sugeruje się opisami doboru sprzętu oferowanymi przez producentów, nie zwracając na to, że są to górne granice, tzw. maksymalne.

Podana granica "do" ‑ np. do 8 gniazd, czy "domy do 500 m2" zakłada prawidłowe działanie sprzętu przy spełnieniu określonych warunków. Często się zdarza, że mając odkurzacz, którego moc obsługuje do 500 m2 w domu o powierzchni 150 m2 działa nieprawidłowo. A przecież zakładaliśmy, że będzie nowoczesna i efektywna.

Bez zsumowania rur w instalacji i bez zliczenia dodatkowych oporów, które powodują trójniki i kolanka wmontowane w rurociąg ssący nie jest to jednak możliwe. Nieodpowiedni przepływ powietrza w rurociągu z rozgałęzieniami oraz zbyt małe podciśnienia w prostych nitkach instalacyjnych i systemach węża chowanego w ścianie mogą prowadzić do niepotrzebnych komplikacji.

Wybór urządzenia o odpowiedniej mocy i wydajności to następny krok aby uniknąć problemów. Dobry fachowiec specyfikacji rurociągu i mocy silnika najlepiej potrafi dobrać urządzenie ssące.

Czyściki i udrażniacze instalacji ssącej

Jak odetkać odkurzacz centralny? Jeśli problem nie stoi za niefachowym montażem instalacji rurowej, czy zbyt słabym odkurzaczem, to masa kuleczek udrażniających potrafi przepchnąć małe złogi, a odkurzacz centralny przeciągnie wszystko do zbiornika na śmieci.

Często zdarza się jednak, że takie kuleczki nie pomagają, a jeszcze bardziej zatykają system. Gdy instalacja jest profesjonalna a odkurzacz posiada naddatek mocy, wtedy bez problemu wciąga z impetem wszystko z rurociągu, odkurzanie przebiega szybko, a ryzyko zatkania instalacji jest praktycznie zerowe.

Przemyślana i dobrze wykonana instalacja ssąca niweluje ryzyko zatkania odkurzacza centralnego.

Jak odetkać odkurzacz centralny?

Są firmy, które do szybkiego odtykania zakorkowanej instalacji posiadają na wyposażeniu odkurzacze o dużej mocy ciągu, nawet powyżej 3000 W po to, żeby szybko rozwiązać problem, jeśli już takowy zaistnieje.

Jak odetkać rurę od odkurzacza centralnego?

Jeśli mamy dobry i mocny odkurzacz, można spróbować przeciągnąć złogi. W tym celu zatykamy i odtykamy rurę ssącą lub otwór gniazda ssącego przy włączonym odkurzaczu. Różnica ciśnienia może wprawić w ruch złogi i przeciągnąć je do odkurzacza.

Innym sposobem jest podłączenie odkurzacza centralnego i próba wyciągnięcia złogów w odwrotnym kierunku poprzez punkty ssące. W przypadku komplikacji również można użyć żmijki kanalizacyjnej.

Zapchany odkurzacz centralny ‑ jak tego uniknąć?

  • wybierz dobrego montera, najlepiej takiego, który ma duże doświadczenie,
  • przelicz instalację i dobierz odpowiednio mocny sprzęt ssący,
  • wybierz elementy montażowe od sprawdzonego dostawcy.

Pamiętaj: zapchany odkurzacz centralny to rzadkość u profesjonalistów.  Jeśli są problemy w odetkaniu systemu, to pochodzą one zazwyczaj z niefachowego ułożenia instalacji!


źródło i zdjęcia: ECOMAX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT