Odkurzacz centralny czy robot sprzątający? Co wybrać do swojego domu?

Roboty sprzątające stały się nieodzownym elementem nowoczesnych domów i mieszkań. Zainteresowanie nimi jest duże zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Co sprawia, że są tak popularne? Czy rzeczywiście są efektywnymi pomocnikami w utrzymaniu czystości, czy tylko chwilowym trendem, który szybko przeminie?

Odkurzacz centralny czy robot sprzątający? Co wybrać do swojego domu?

W naszym artykule przyjrzymy się bliżej robotom sprzątającym, analizując ich skuteczność i porównując je z centralnymi odkurzaczami.

Wybór między robotem sprzątającym a odkurzaczem centralnym może zależeć od wielu czynników, takich jak preferencje użytkownika, rodzaj i wielkość pomieszczeń, dostępny budżet oraz oczekiwania co do poziomu czystości.

Oba typy urządzeń mają swoje specyficzne właściwości i sposób działania, które mogą lepiej pasować do różnych potrzeb.

Poniżej znajdziesz porównanie, które pomoże ci zrozumieć ich wady i zalety, rozwieje ewentualne wątpliwości i pomoże dokonać świadomego wyboru odpowiedniego sprzętu dla twojego domu.

Automatyzacja i wygoda

Odkurzacz centralny wymaga pewnej ilości ręcznej obsługi: użytkownik musi podłączyć wąż do gniazdka i osobiście przeprowadzić odkurzanie. Nowoczesne modele centralne często są wyposażone w system węża chowanego, co znacznie ułatwia proces sprzątania, eliminując konieczność przenoszenia węża po całym domu i podłączania go do kolejnych gniazd.

Użytkownik jedynie uwalnia blokadę w gnieździe ssawnym, wyciąga wąż, a po zakończeniu pracy, przykładając rękę do końcówki węża, powoduje jego automatyczne chowanie się w instalacji.

Robot sprzątający, z kolei, oferuje pełną automatyzację. To kompaktowe, mobilne urządzenie, które za pomocą wbudowanych czujników i algorytmów nawigacyjnych omija przeszkody i skutecznie sprząta pomieszczenia.

Uruchomienie robota to kwestia wciśnięcia przycisku lub zaprogramowania go na określony czas pracy, po czym porządki są wykonywane bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Ta pełna automatyzacja jest jednym z głównych atutów robota sprzątającego. Przyjrzymy się jednak również innym aspektom obu urządzeń.

Efektywność czyszczenia

Odkurzacze centralne cechują się zdecydowanie większą wydajnością i zdolnością do zbierania większej ilości brudu w jednym cyklu sprzątania w porównaniu do większości robotów sprzątających.

Wynika to z ich potężnej mocy ssącej, umożliwionej przez silniki, takie jak te stosowane w odkurzaczach VacuMaid, które charakteryzują się konstrukcją by-pass oddzielającą strumienie powietrza.

Taka budowa pozwala na to, że zasysane powietrze nie uczestniczy w chłodzeniu silnika, co zapewnia jego czystość i niezmienną efektywność przez długie lata. Ponadto, odkurzacze centralne posiadają z reguły lepsze filtry niż większość robotów sprzątających, co znacznie podnosi jakość odkurzania.

Z drugiej strony, najnowsze modele robotów sprzątających coraz bardziej zyskują na efektywności dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak mapowanie pomieszczeń i inteligentne nawigowanie.

Mimo to, ze względu na mniejszy pojemnik na kurz, który wymaga częstego opróżniania, roboty sprzątające najlepiej sprawdzają się w codziennym utrzymaniu czystości na mniejszych powierzchniach, szczególnie w domach o stosunkowo niewielkim stopniu zabrudzenia.

Odkurzacze centralne są niezastąpione w czyszczeniu dużych przestrzeni, takich jak domy, budynki wielopoziomowe, biura, szpitale, hotele czy inne obiekty użyteczności publicznej, gdzie ich moc i wydajność mogą być w pełni wykorzystane.

Obszar pracy i zasięg odkurzacza

Jak wspomniano wcześniej, odkurzacze centralne wykazują się większą efektywnością w przestronnych domach lub większych pomieszczeniach, gdzie ich możliwości mogą być wykorzystywane do maksimum, umożliwiając dłuższe sesje odkurzania na rozległych obszarach.

Dzięki różnorodnym końcówkom, które są dostępne dla tych urządzeń, odkurzacze centralne mogą skutecznie czyścić różne typy powierzchni – od drewnianych podłóg, przez dywany, tapicerowane meble, aż po ściany i trudno dostępne szczeliny.

Roboty sprzątające ograniczają swoją działalność głównie do podłóg i wymagają regularnego ładowania, co czyni je idealnymi do utrzymywania czystości w mniejszych przestrzeniach, które są pozbawione schodów, progów czy innych przeszkód.

Ze względu na ograniczony czas działania na jednym ładowaniu, który wynosi średnio około 40 minut, roboty te najlepiej sprawdzają się w miejscach o mniejszym stopniu zabrudzenia, gdzie mogą pracować częściej, lecz przez krótsze okresy. Można je porównać do "elektrycznych mioteł", ponieważ w wielu aspektach pełnią podobną funkcję.

Dostępność i łatwość instalacji

Roboty sprzątające mają tę przewagę, że są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania, nie wymagając specjalnych instalacji ani dodatkowych konfiguracji.

Odkurzacze centralne z kolei, choć oferują liczne korzyści, wymagają profesjonalnej instalacji, co może zwiększać początkowe koszty i wydłużać czas oczekiwania na możliwość korzystania z urządzenia.

Instalacja taka najlepiej sprawdza się, gdy jest zaplanowana na etapie projektowania domu lub mieszkania, i wykonana razem z innymi systemami, takimi jak ogrzewanie czy wentylacja.

Zaprojektowanie i wdrożenie systemu odkurzacza centralnego na wczesnym etapie budowy umożliwia cieszenie się wszystkimi jego zaletami od momentu wprowadzenia się do domu.

Koszty zakupu i eksploatacji

Odkurzacze centralne są zazwyczaj droższe od robotów sprzątających, zarówno pod względem kosztów zakupu samej jednostki centralnej, jak i niezbędnej infrastruktury, takiej jak rury, kolanka, szufelki, gniazda ssawne czy wyloty.

Roboty sprzątające są tańsze w zakupie i nie wymagają instalacji ani konfiguracji. Jednakże, ich koszty eksploatacyjne mogą okazać się wyższe ze względu na potrzebę regularnego zakupu filtrów, które bywają drogie, a także rekomendowanego serwisu, niezbędnego do zachowania gwarancji i sprawności urządzenia.

Co więcej, odkurzacze centralne często nie wymagają zakupu worków na zanieczyszczenia. Wystarczy użyć zwykłej foliowej torby, którą po napełnieniu wyrzuca się bezpośrednio do śmieci. Filtry w odkurzaczach centralnych można łatwo czyścić ręcznie lub opłukać wodą.

W przypadku konserwacji, nowoczesne modele, takie jak Tecno Prime od aeroVac, wyposażone są w technologię umożliwiającą połączenie z aplikacją na smartfonie, która pozwala zarządzać urządzeniem, sprawdzać jego kondycję i otrzymywać powiadomienia o potrzebie wykonania prac serwisowych.

Jednostka centralna odkurzacza aeroVac Tecno Prime.

Chociaż zarówno roboty sprzątające, jak i odkurzacze centralne mają za zadanie czyszczenie pomieszczeń, różnią się one zakresem zastosowań, możliwościami oraz zaletami, które warto rozważyć, zależnie od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Roboty sprzątające najlepiej sprawdzą się u osób pragnących utrzymać codzienną czystość w mniejszych przestrzeniach i ceniących sobie automatyzację procesu.

Odkurzacze centralne natomiast są bardziej odpowiednie dla osób potrzebujących efektywnego rozwiązania do czyszczenia dużych powierzchni, jak domy, wielopoziomowe budynki czy biura.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od Twoich preferencji, potrzeb i budżetu. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci dokonać właściwej decyzji.


Źródło i zdjęcia: aeroVac

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT