Także nietrafiony dobór systemu rynnowego do dających się przewidzieć obciążeń jest przyczyną wielu kłopotów.
Naprawy orynnowania
Uszkodzone elementy orynnowania, np. wygięte lub popękane odcinki rynien czy rur spustowych, zniekształcone złączki lub haki i pozostałe elementy, podmienia się na nowe. Nie zawsze jednak można dopasować nowy element do starego systemu. Producenci, wprowadzając na rynek nowy model, wstrzymują produkcję starego. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana tylko pojedynczego ciągu orynnowania - np. wzdłuż jednej połaci, a w orynnowaniu otokowym wstawienie nowego odcinka w innym systemie i wykonanie oddzielnych odprowadzeń rurami spustowymi.
Kłopotu natomiast nie powinniśmy mieć z wymianą samych rur spustowych - zamiast oryginalnych elementów, możemy użyć tych o nieco większej średnicy. Niewielkie pęknięcia można naprawić przy użyciu opasek zaciskowych z gumową podkładką, taśm klejących bądź przyklejanych nakładek. Poprzez lutowanie (z użyciem odpowiednich topników i spoiwa) zaś naprawia się orynnowanie ze stali ocynkowanej, miedzi i cynkowo-tytanowe. Jeśli rynny i rury spustowe są w znacznym stopniu zniszczone i skorodowane, powinniśmy je w całości wymienić na nowe.
Często rynhaki (rynajzy) - uchwyty do rynien - mocowane były pod pokryciem dachowym (na dachu nie ma deski okapowej), w związku z czym pojawia się problem z mocowaniem nowych.W takiej sytuacji najlepiej odnaleźć w ofercie producentów rynny, których profil pasuje do istniejących rynhaków. Chyba że te są silnie skorodowane - wówczas konieczny jest demontaż pokrycia w pasie przyokapowym, przytwierdzenie deski okapowej i osłonięcie jej nadrynnowym pasem z blachy powlekanej. Następnie można przymocować nowe rynhaki i rynny.
Montaż elementów grzejnych
Zamarzająca woda czy zsuwający się na rynny (zwłaszcza te nadmiernie wysunięte) zlodowaciały śnieg może przyczyniać się do uszkodzeń orynnowania. Można temu zapobiec, układając w rynnach kable grzewcze. W handlu dostępne są kable oporowe ze wzmocnioną powłoką, przystosowane do umieszczania w rynnach i rurach spustowych. Ich moc powinna wynosić 20-30 W na metr długości rynny.
Do sterowania pracą kabli niezbędny jest termostat załączający ogrzewanie, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C. Można również zamontować droższe, ale zużywające mniej energii, kable samoregulujące się. Ich moc samoczynnie dostosowuje się do temperatury otoczenia - im chłodniej, tym więcej oddają ciepła. Warunkiem właściwego funkcjonowania rynien i rur spustowych jest ich szczelność. Dlatego zanim zapłacimy za wymianę orynnowania, powinniśmy polecić napełnienie rynien wodą (przy zamkniętych odpływach) mniej więcej do ¾ ich wysokości i sprawdzić, czy nie ma przecieków, a także czy rynny się nie uginają.
opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Perez
Komentarze