Koszt orynnowania dachu, niezależnie od jego wielkości i lokalizacji, zależy od wielu czynników. Eksperci z firmy GALECO podpowiadają, jak krok po kroku prawidłowo dobrać i wyliczyć koszt kompletnego systemu rynnowego budynku i ustrzec się najczęściej popełnianych błędów.
Krok 1: Wybieramy materiał
Decydując się na montaż systemu rynnowego budynku, w pierwszej kolejności należy zdecydować, z jakiego materiału będzie on wykonany. Najbardziej popularne i relatywnie najtańsze jest tworzywo sztuczne PVC, charakteryzujące się lekkością, odpornością na korozję oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Innym popularnym materiałem jest stal powlekana, polecana przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość na obciążenia, długowieczność i przystępność cenową.
Inwestorom, którym zależy na zaletach systemów stalowych, a jednocześnie na oszczędności, firma GALECO proponuje system LUXOCYNK. Jest to system produkowany z najwyższej jakość stali ocynkowanej powleczonej dodatkowo organiczną warstwą zabezpieczającą orynnowanie przed korozją, a tym samym zapewniającą trwałość i estetykę na długie lata.
Biorąc pod uwagę relację ceny do jakości, system LUXOCYNK jest obecnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w ofercie naszej firmy, zauważa Tomasz Piotrowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu.
Krok 2: Wyliczamy rozmiar właściwego systemu orynnowania
Kolejnym czynnikiem warunkującym wielkość kosztów instalacji systemu rynnowego to wysokość połaci dachowej i złożoność konstrukcji dachu.
Rozmiar orynnowania należy bezwzględnie dobierać do wielkości połaci dachowej. Ważnym parametrem jest przepustowość jego elementów, musi być wystarczająca nawet przy intensywnych deszczach. Zbyt mała średnica rynny i rury spustowej może nie zdołać odebrać optymalnie wody z powierzchni dachu, dodaje Piotrowski.
Projektując system odwodnienia należy wziąć pod uwagę przewidywaną wielkość opadów występujących w danym rejonie oraz obliczyć efektywną powierzchnię dachu, czyli tzw. EPD. Niezależnie od przeznaczenia budynku, dla dachów płaskich lub o spadku mniejszym niż 10 stopni, wartość ta odpowiada maksymalnie powierzchni połaci dachowej. Dla dachu stromego, w celu ustalenia EDP, wymagane jest poczynienie odpowiednich obliczeń.
W przypadku dachu o prostej konstrukcji, w pierwszej kolejności należy zmierzyć wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenie (C), a następnie, w poziomie, odległości od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia (B). Zmierzona powinna być również długość dachu, czyli długość rynny jaką trzeba będzie na nim zamontować. Po wykonaniu powyższych obliczeń wystarczy zastosować następujący wzór: powierzchnia dachu [m2] = (C/2 + B) x długość rynny.
Przy bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu, uwzględniającej zastosowanie łuków lub narożników, należy zwiększyć EPD o 10% przy montażu narożnika do 2 m od odpływu lub o 5%, gdy odległość ta przekracza 2 m. Należy pamiętać, że powyższe obliczenia mają zastosowanie w sytuacji, w której spadek dachu nie przekracza 50 stopni. Jeśli nachylenie połaci dachowej jest większe niż 50 stopni, to EPD powinna być równa jego zwykłej powierzchni.
Decydując się na systemy orynnowania firmy GALECO, po obliczeniu EPD wystarczy posłużyć się tabelami dostępnymi na stronie internetowej producenta, które określają wydajność poszczególnych systemów.
Porównanie danych z tabeli z powierzchnią do odwodnienia ułatwia wybór systemu optymalnego dla danego budynku. Na naszej stronie dostępny jest również interaktywny kalkulator, za pomocą którego można jeszcze łatwiej dobrać najlepszy dla swoich potrzeb system, który efektywnie odprowadzi wodę deszczową z dachu, dodaje Tomasz Piotrowski.
W przypadku zadaszonych balkonów czy lukarn, warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rynnowego o mniejszym rozmiarze niż ten, którym orynnowany będzie dach właściwy.
Krok 3: Dobieramy kolor orynnowania
Ostatnim krokiem jest wybór koloru orynnowania. Producent systemów odwadniających GALECO udostępnił klientom na swojej stronie internetowej specjalnie przygotowaną aplikację, pozwalającą dobrać kolor systemu rynnowego, który podkreśli formę i piękno budynku.
Krok 4: Pamiętamy o dodatkowych elementach orynnowania
System odprowadzający wodę z dachu składa się z rynien oraz z szeregu innych elementów, takich jak haki, narożniki, czy uchwyty montażowe, bez których prawidłowe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. Jednym z najczęściej popełnianych przez inwestorów błędów jest porównywanie jedynie cen rynien i rur spustowych, z pominięciem dodatkowych elementów systemu, których cena i ilość warunkują ostateczny koszt kompletnego orynnowania, podpowiada Tomasz Piotrowski.
Krok 5: Podsumowujemy koszty orynnowania
Całościowy koszt orynnowania budynku najłatwiej oszacować, wybierając poszczególne elementy systemu i przedstawiając producentowi oraz wykonawcom rysunki techniczne z zakładanym planem wykonawczym. Należy pamiętać, że aby orynnowanie budynku w pełni spełniało swoje zadanie i podlegało gwarancji, powinno być kompletnym systemem jednego producenta. W przypadku firmy GALECO, niezależnie od wybranego rozmiaru i koloru, producent udziela inwestorom pisemną gwarancję na każdy z systemów rynnowych.
źródło i zdjęcie: GALECO
Komentarze