Trwałe i estetyczne rynny przez lata

Deszcz długotrwale ściekający z dachu może zniszczyć nawet najtrwalszą elewację domu. Zdecydowanie psuje on również wygląd położonych tynków i farb. Rozwiązaniem tego problemu jest jedynie odpowiednio dobrane orynnowanie.

Trwałe i estetyczne rynny przez lata

Przy wyborze rynien należy również wziąć pod uwagę ich kolor oraz kształt. Mogą one bowiem poważnie oszpecić nasz dom. Lepiej przemyśleć swój wybór dwa razy, szczególnie że kompleksowe orynnowanie dachu nie jest małym wydatkiem. Kupując orynnowanie powinno się zakupić dodatkowy odcinek rynny i 2 lub 3 złączki. Pozwali nam to na łatwą naprawę w razie uszkodzenia fragmentu orynnowania. Producenci co pewien czas zmieniają kształt rynien i później może być problem z zakupem odpowiedniego profilu.

Na efektywność odprowadzenia wody ogromny wpływ ma przekrój rynny i rur spustowych. Należy go więc dostosować do powierzchni odwadnianego dachu. Pomocne w tym zadaniu będą informacje od producentów, którzy podają orientacyjną powierzchnię połaci dachowej, odpowiadającą poszczególnym przekrojom rynien.

Ważna jest także lokalizacja odpływu do rur spustowych. Wpust centralnie umieszczony zapewni większą efektywność odprowadzenia niż umieszczony na końcu orynnowania. Przy zakupie warto wziąć również pod uwagę rodzaj uchwytów mocujących, dostosowanych do formy zakończenia krawędzi dachowej (w postaci okapu czy gzymsu). Oprócz wyboru wielkości, kształtu i  koloru musimy zdecydować z jakiego materiału mają być nasze rynny. Najczęściej spotykane są rynny metalowe i z PCW. Choć oba te materiały doskonale pełnią swoją rolę w przeciętnych warunkach, to jednak w określonych częściach  domu odpowiedniejsze będą rynny metalowe, bądź z tworzywa. Niekiedy montowane są też znacznie droższe rynny z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej.

Rynny z PCW to tak naprawdę barwione w masie tworzywo sztuczne, które odporne jest na powierzchowne uszkodzenia. Doskonale nadają się na zacienione dachy, w pobliżu drzew, gdyż są bardzo odporne na długo zalegające zanieczyszczenia liśćmi, czy mchem. Jednak pod wpływem czynników atmosferycznych zmieniają one swój wygląd:

  • Promienie słoneczne sprawiają, iż rynny z czasem bledną lub miejscowo się przebarwiają
  • Działanie wysokiej temperatury może nieznacznie je odkształcać.

Rynny metalowe to najczęściej stalowa lub aluminiowa blacha, pokryta wielowarstwową powłoką lakierniczą. Metalowe orynnowanie charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury, zatem warto montować je na mocno nasłonecznionych dachach. Natomiast nie nadają się one tam, gdzie blisko domu rosną drzewa. Ocierające gałązki jak i zalegające liście zniszczą powłokę ochronną rynien. Podobny problem pojawi się podczas usuwania nagromadzonych w rynnach zanieczyszczeń.

źródło i zdjęcie: budujesz-kupujesz.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT