Inteligentne instalacje w domu i firmie

Coraz popularniejsze instalacje inteligentne w domach i firmach niosą za sobą wiele ułatwień, ale aby z nich w pełni korzystać muszą być starannie wykonane. Przed przystąpieniem do wyboru instalacji warto poznać cały proces jej tworzenia instalacji, niezbędne dokumenty, które trzeba zachować oraz koszty jakie może ona wygenerować.

Inteligentne instalacje w domu i firmie

Inteligentne instalacje (w skrócie II) pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej - począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM.

Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej - jednym przyciskiem można uruchomić zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To także oszczędność energii - II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

"Obecnie zauważa się coraz większe zainteresowanie możliwościami, jakie daje montaż inteligentnych instalacji. Na rynku pojawiają się firmy oferujące coraz to tańsze, a tym samym bardziej dostępne systemy automatyki domowej" - twierdzi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w II.

Projekt i montaż inteligentnych instalacji krok po kroku:

  • spotkanie z inwestorem mające na celu poznanie oczekiwań klienta oraz posiadanego budżetu
  • spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji
  • przygotowanie projektu, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów II - oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)
  • wykonanie okablowania i montaż urządzeń
  • zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych
  • przeszkolenie inwestora (domowników, pracowników biura) z obsługi systemu.

Sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych:

  • wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych)
  • elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów II w przyszłości).

Decydując się na inteligentne instalacje nie ma konieczności starania się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. "Kwestia ta tyczy się zarówno sytuacji remontu biura czy domu, jak i budowy nowego" dodaje Mariusz Jasiński. Oczywiście w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o projekt instalacji elektrycznej - jest on wymagany zarówno w przypadku montażu standardowej instalacji, jak i inteligentnej.

Już na etapie projektowania instalacji należy uwzględnić miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej (tzw. skrętki). Wynika to z faktu, iż urządzenia (przyciski, aktory itp.) inteligentnej instalacji zasilane są napięciem różniącym się parametrami od napięcia, jakie mamy w sieci energetycznej. Zazwyczaj komunikacja oraz zasilanie tych elementów odbywają się tymi samymi przewodami, dlatego instalację magistrali powinno się kłaść w pewnej odległości od instalacji elektrycznej.

Jak przyznają eksperci z Elswar, w Polsce standard II to stosunkowa nowość, przynajmniej w porównaniu do innych krajów europejskich. "W Niemczech montaż inteligentnych instalacji obywa się na porządku dziennym - a nawet, jeżeli nie od razu, to dom już na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia systemu II w przyszłości poprzez położenie przewodu magistralnego (koszt ok. 500 zł)" mówi Mariusz Jasiński.

Sterowane oświetlenie, czujniki ruchu, możliwość rozłączania o wyznaczonych godzinach urządzeń elektronicznych - to na pewno dom zgodny z eko standardem i oszczędność energii w dłuższym okresie czasu. Niemniej oszczędność to nie cel sam w sobie w przypadku inteligentnych instalacji - tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda oraz prestiż mieszkania w nowoczesnym domu sterowanym praktycznie jednym przyciskiem.

źródło i zdjęcie: elswar.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE