Jak dobrać osprzęt elektroinstalacyjny do stylu boho?

Styl boho to sposób dekorowania wnętrz, który przywołuje wspomnienia o leniwym, wakacyjnym wieczorze bądź wakacyjnych podróżach. W posty sposób można w nim wykorzystać pamiątki, które przywieźliśmy z różnych zakątków świata. Na co zwrócić uwagę podczas realizowania aranżacji w stylu boho?

Jak dobrać osprzęt elektroinstalacyjny do stylu boho?

Historia rozwoju stylu boho

W latach 80-tych w Ameryce zrodził się koncept stylu etno. Był to styl nawiązujący do kultury ludowej Afryki, Ameryki Południowej i Oceanii. Był też odpowiedzią na wszędobylskie, masowo wytwarzane dobra, głównie wykonane z plastiku. Wyrażał tęsknotę za czymś prawdziwym, a zarazem egzotycznym. Styl etno przewija się po dziś dzień w kreacjach designerów, ale głównie dotyczy on tekstyliów i odzieży. W projektach mieszkań, styl ten ewoluował i obecnie jego na nowo zinterpretowane wcielenie nazywamy stylem boho.

Styl boho stanowi naturalną ewolucję stylu etno fot. Ospel

Cechy charakterystyczne stylu boho

W stylu boho bardzo często pojawiają się elementy dekoracyjne odwołujące się do podróży. Są one niezwykle różnorodne, bo wyrażają się zarówno w egzotycznych roślinach takich jak: palmy, modne ostatnio monstery lub wielkoliściaste strelicje, jaki w pamiątkach z wyjazdów. Do dekoracji służyć mogą ręcznie tkane kilimy przywiezione z odległych krajów, słomkowe kapelusze, które nosiliśmy na plaży  lub wiklinowe czy bambusowe koszyki, pudełeczka, wachlarze. Spektrum dekoracji jest tu ogromne. A co najważniejsze, nie muszą być to dekoracje kupione w sklepie, ale autentyczne „trofea” z wakacji.

Styl boho to także odskocznia od migoczącego światełkami świata. To odpoczynek od telewizji, komórek, tabletów i wszelkiego rodzaju nachalnej reklamy. Barwy stosowane we wnętrzach koncentrują się wokół kolorów natury. Spotkamy tu ochrę, rdzawe odcienie czerwieni, miodowe tony i zgaszone beże i zielenie.  Wspólnie tworzą klimat pełen artyzmu i wyciszenia. Nie drażnią, a uspokajają.

Styl boho stawia na "świat offline" i stroni od elektroniki i nowoczesnych technologii fot. Ospel

Przy kolorystycznym urządzaniu pokoju warto pochylić się też nad istotnymi szczegółami. W serii łączników SONATA barwy, zarówno przycisków jak i ramek, odpowiadają wymogom stylu boho. Styl boho chętnie wykorzystuje także biel, dlatego tak łatwo zaaplikować go we wnętrzach uprzednio wykonanych w stylu np. skandynawskim. Wystarczy przemyśleć kolor zasłon i poduszek, a nasze wnętrze zyska zupełnie nowy klimat.

Urządzając wnętrze w stylu boho należy zachować umiar fot. Ospel

Kluczem do sukcesu w aranżacjach stylu boho jest umiar. Styl ten nie lubi przepychu, maksymalizmu i wizualnego bałaganu. Z natury lubi przestrzeń i prostotę. Jeśli chcemy zastosować wzory, np. na dywanikach lub narzutach, unikajmy zbyt nachalnych lub zbyt wyrazistych motywów. Delikatnie prezentować powinny się również istotne i widoczne elementy takie jak włączniki światła. W serii IMRESJA odnajdziemy subtelne barwy i klasyczne kształty.  Przygaszone, a przede wszystkim  zgodne z pozostałymi elementami wystroju będą uzupełnieniem, a nie głównym aktorem naszego wnętrza.

Materiały używane w stylu boho

Styl Boho ukochał ponad wszystko prawdziwe materiały. Drewno to podstawa. Ale równie ważne są naturalne tkaniny takie jak gniotący się len czy przewiewne płótna i bawełny. Drobne dekoracje wykonane ze wspomnianej już wikliny lub ratanu idealnie uzupełniają całość. Do łask powraca tu ceramika. Ale ta najprostsza. Kamionkowe talerze, misy, donice czy nawet kubki to także przedmioty, dzięki którym osiągniemy zaplanowany efekt boho.

źródło i zdjęcia: Ospel

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT