Obwodowy system ostrzegania - niewidzialna ochrona domu

Rozwiązań, które mają nas zabezpieczyć przed obcymi i niepowołanymi osobami, jest coraz więcej. Jednak w najbardziej nowoczesnych rezydencjach używa się dziś zakopywanych w ziemi obwodowych systemów ostrzegania, które zdobywają wielu zwolenników.

Obwodowy system ostrzegania - niewidzialna ochrona domu

Jak działa obwodowy system ostrzegania?

Z wyglądu przypomina kabel z umieszczonymi co kilkadziesiąt centymetrów czujnikami. Jego działanie opiera się na wyczuwanych zmianach nacisku na podłoże, pod którym znajduje się zespół sensorów. Jest bardzo funkcjonalny, ponieważ ma niewidzialną i niewykrywalną strefę detekcji, którą możemy wyznaczyć zgodnie z naszymi potrzebami.

Na głębokości ok. 60 cm pod ziemią w odległości co ok. 90 cm umieszczone są specjalne czujniki wykrywające fale sejsmiczne generowane przez osobę idącą po powierzchni gruntu. Nieważne czy jest to trawa, żwir, asfalt czy kostka brukowa, wyjaśnia Sławomir Pruski, właściciel firmy ATLine, która ma w swojej ofercie system DEA Sisma CP.

Co istotne, konstrukcja i technologia wykonania czujników oraz zaawansowane funkcje analityczne układów przetwarzania gwarantują wysoką tolerancję na zmienne warunki klimatyczne. Nieważne czy akurat leży 20 centymetrów śniegu czy panuje 35-stopniowy upał - ten system działa niezawodnie.

To co wyróżnia obwodowy system ostrzegania od innych zabezpieczeń obecnych na rynku, to fakt że nie trzeba w żaden sposób konserwować części zakopywanych. System raz zakopany, nie musi być wykopywany z ziemi. A dzięki temu, że nie jest to po prostu pojedynczy kabel, tylko system modułów, które można niemal dowolnie łączyć i dzielić, strefę detekcji intruzów można ułożyć w dowolny sposób, niezależnie od ukształtowania terenu. Pozwala to także omijać takie przeszkody jak drzewa czy kępy krzewów. Zakopywane podzespoły nie zawierają żadnych aktywnych części elektronicznych, dzięki czemu są niewrażliwe na wszelkie awarie i uszkodzenia natury elektrycznej.

W momencie, gdy ktoś niepożądany wejdzie w mający ok. 1,5 metra szerokości pas detekcji, właściciel posesji dostaje o tym powiadomienie. Kalibrację i programowanie systemu można przeprowadzić ze zwykłego domowego laptopa. Proste w obsłudze oprogramowanie wyświetla w czasie rzeczywistym przebiegi sygnałów nadchodzących z każdego czujnika. Moduł przetwarzania jest wyposażony w pamięć o dużej pojemności, a wszystkie sygnały nadchodzące z czujników są zapisywane chronologicznie. Pamięć ta umożliwia użytkownikom systemu przeprowadzenie dokładnej analizy zarejestrowanych zdarzeń i ewentualnie określenie przyczyny podniesienia alarmu. System detekcji potrafi też rozróżnić różne typy wtargnięć, odfiltrowując wszelkie zakłócenia mogące spowodować podniesienie fałszywego alarmu (np. niekorzystne warunki atmosferyczne).

Oczywiście sam alarm może być odebrany na różne sposoby: od klasycznych systemów sygnalizacji świetlnej czy dźwiękowej, poprzez wiadomość w komputerze,
połączenie telefoniczne czy po prostu SMS. Dzięki podłączeniu systemu do mobilnych urządzeń właściciel posesji może zostać powiadomiony o intruzie będąc daleko od domu, na wczasach czy wyjeździe służbowym. Tu wszystko zależy od rytmu życia domowników - opcja powiadomienia powinna być dostosowana do ich potrzeb.

Gdzie warto stosować obwodowy system ostrzegania?

Obwodowy system ostrzegania najczęściej montujemy na podjazdach przed garażami. To dodatkowo chroni stojące w nich samochody. Często także pod oknami na parterze. W przeciwieństwie do krat, nasz system nie szpeci okien, a spełnia podobną funkcję. Sposób działania modułów pozwala również na wykorzystanie go w dowolnym miejscu ogrodu, szczególnie warto rozważyć opcję zakopania go wzdłuż ogrodzenia. Intruz może dostać się na teren posesji ale zostanie natychmiast wykryty i zlokalizowany, mów Pruski.

Niewidzialność ochrony może mieć jednak swoje wady, czasem ważną rolą jaką spełnia dowolny system jest odstraszanie. Złodziej widzący, że na posesji znajdują się kamery dwa razy się zastanowi przed włamaniem. Chociaż systemy podobne do DEA Sisma CP pozwalają na uniknięcie oszpecenia elewacji warto umieścić na ogrodzeniu, bramie lub furtce informację o tym, że dom jest pod ochroną. Stróża nie będzie widać, ale powiedzieć potencjalnym intruzom o nim warto.

źródło i zdjęcie: ATLine

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT