System monitoringu wodociągów będzie skupiał się na połączeniu zróżnicowanych źródeł danych za pomocą platformy software’owej, która wesprze procesy decyzyjne w systemach wodociągowych. Rozwiązanie ma podnieść parametry sieci dystrybucji wody oraz jej jakość, przy obniżeniu zużycia energii o 10-15%.
"Dostępność bezpiecznej, zdatnej do spożycia wody jest podstawą zrównoważonego rozwoju gospodarczego i kulturalnego każdego społeczeństwa na świecie" - mówi Alan Hinchman z GE Intelligent Platforms. "Dzięki temu porozumieniu, GE i US EPA będą pracować z instytucjami trzecimi nad stworzeniem oczujnikowanych, w pełni opomiarowanych i programowo zarządzanych systemów do dystrybucji wody pitnej. Celem będzie optymalizacja jakości wody i obniżenie zużycia energii." Aktualnie amerykańskie systemy wodociągowe mają ok. 4-procentowy udział w całkowitym zużyciu energii w kraju.
Projekt ma na celu transfer wyników przeprowadzonych i trwających badań do rzeczywistych aplikacji. Usprawnienia będą dopracowywane i integrowane z odpowiednimi technologiami, które GE oraz PDA Design - firma zajmująca się opracowywaniem zielonych inwestycji - powiążą z sieciami sensorycznymi, bezprzewodowymi i kablowymi, wieloplatformowymi protokołami wymiany danych, czy sprzętem do sterowania w czasie rzeczywistym.
Intencją projektu jest opracowanie efektywnego i przystępnego rozwiązania do monitoringu wodociągów przewidującego i zarządzania systemami wodociągowymi. Cechy tego rozwiązania to:
- otwarta architektura komunikacyjna, obsługująca między innymi standard Ethernet;
- wsparcie dla różnych systemów, zapewniające obsługę wielu istniejących rozwiązań pomiarowych;
- skalowalność;
- rozsądne koszty poszczególnych elementów, z których może składać się system.
Sercem opracowywanej technologii ma być oprogramowanie Proficy i sterowniki PACSystems firmowane przez GE. Pierwsze testy pilotażowe systemu odbędą się jeszcze w tym roku.
źródło i zdjęcie: wodkaneko.pl
Komentarze