Gminy pozyskują pieniądze z WFOŚiGW na sieć wodociągową i usuwanie azbestu

Prawie 8 ton azbestu zostanie usuniętych z terenu gminy Górowo Iławeckie dzięki pieniądzom z WFOŚiGW w Olsztynie. W tym roku zostanie także zakończona inwestycja mająca na celu wybudowanie 30 km sieci wodociągowej oraz 3 km sieci kanalizacyjnej.

Gminy pozyskują pieniądze z WFOŚiGW na sieć wodociągową i usuwanie azbestu

Koszty zadania zostaną pokryte w znacznej części z Wojewódzkiego Funduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Nasza gmina jest jedną z czterech w powiecie bartoszyckim, które przystąpiły do programu usuwania azbestu" tłumaczy Bożena Olszewska- Świtaj, wójt gminy Górowo Iławeckie. "W tym roku rada gminy podjęła stosowną uchwałę i zaapelowaliśmy do mieszkańców, aby składali wnioski, dzięki którym będą mogli usunąć ten groźny minerał" dodaje wójt gminy.

Do urzędu gminy złożono 8 wniosków, a ostatecznie zakwalifikowano do dofinansowania pięć spośród nich. W sumie zostanie usuniętych prawie 8 ton azbestu. To na razie niewiele, bo na terenie gminy zinwentaryzowano 1,8 tys. ton, ale jak zapewniają samorządowcy w przyszłym roku będą starli się o kolejne środki na likwidację azbestu.

Do połowy listopada br. zostanie bowiem zakończona inwestycja, która obejmuje wybudowanie 30 km sieci wodociągowej w miejscowościach Grotowo, Dobrzynki, Zięby, Sołtysowizna, Paprocina, Dwórzno i Gruszyny, a także prawie 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w Piasku, Nowej Karczmie i Bądlach.

Gmina pozyskała pieniądze z WFOŚiGW na sieć wodociągową i usuwanie azbestu w wysokości ponad 1,6 mln zł. Samorząd pozyskał także dodatkowo ponad 1,84 mln zł z PROW.

źródło i zdjęcie: wfosigw.olsztyn.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT