Termin: 8.09.2010r.
Miejsce: Gdańsk
Informacje dodatkowe: Zaproszeni prelegenci, wśród których znajdą się profesor Andrzej Januszajtis i dr Zofia Maciakowska, znawcy dziejów Gdańska, a także profesor Jan Drwal, hydrolog i miłośnik Gdańska, w przystępny i ciekawy sposób pokażą, jak Gdańsk był zaopatrywany w wodę od czasów średniowiecznych, jak uwarunkowania geograficzne, związane z położeniem Gdańska, wpływały na sposoby pozyskiwania wody przez mieszkańców, jakie miejsca w Gdańsku są szczególnie związane z wodą, co odkryto podczas prowadzonych ostatnio prac archeologicznych i jak ma wyglądać muzeum wodociągów w Gdańsku. W sumie będzie 7 prezentacji.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotogramów obrazująca najnowsze znaleziska archelogiczne, związane z wodociągami, dokonane podczas prowadzenia szeregu inwestycji na terenie Głównego i Starego Miasta w ciągu ostatnich 10 lat. Wystawę przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
W 2010 roku mija 145 lat od wydania projektu technicznego gdańskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego autorstwa inż. Eduarda Wiebego pt „„Die Reinigung und Entwässerung der Stadt Danzig”. Gdańsk był pierwszy miastem w Europie, gdzie zaprojektowano, a potem wybudowano jednocześnie zarówno wodociągi jak i sieć kanalizacji sanitarnej. W XIX wieku normą było zaopatrywanie miast najpierw w sieć wodociągową, a dopiero potem budowano kanalizację sanitarną.
źródło: sng.com.pl
Komentarze