Woda nie spełnia norm jakości u milionów Polaków

U ponad 2,5 mln Polaków woda nie spełnia norm jakości. Jak wynika z analizy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zdarza się nawet, że woda z kranu zagraża zdrowiu ludzi.

Woda nie spełnia norm jakości u milionów Polaków

"Zanieczyszczenia groźne dla zdrowia zdarzają się stosunkowo rzadko. W ostatnich kilkunastu latach gwałtownie spadła liczba zakażeń pokarmowych i w znacznej mierze to efekt poprawy jakości wody" - twierdzi Jan Bondar, rzecznik GIS.

W wyniku wykrycia przez sanepid zagrożenia bakteriologicznego, wodociąg jest natychmiast zamykany, bo zanieczyszczenie oznacza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi. W skali kraju w ubiegłym roku było kilkadziesiąt interwencji sanepidu. Zamykane są przede wszystkim wodociągi małe, np. zaopatrujące w wodę 100 osób mieszkających przy jednej ulicy.

Inspektorat wykrył też kilkanaście przypadków przekroczenia w wodzie norm szkodliwych dla ludzi związków chemicznych: azotanów, azotynów, boru, fluorków czy niklu. Jednak wodociąg dostarczający wodę z tymi związkami nie jest natychmiast zamykany - przedsiębiorstwo dostaje czas na poprawę jakości wody.

Najgroźniejsze jest skażenie wody nawozami fosforowymi. Taka woda może być groźna dla dzieci i noworodków (powoduje m.in. niedokrwistość), a pita przez długi czas, także przez dorosłych, ma właściwości rakotwórcze.

GIS zaznacza, że normy przekraczane są najczęściej w małych wodociągach, dostarczających nie więcej niż 100 metrów sześciennych na dobę. Jest ich ponad 4 tysiące wśród 9,3 tysiąca wszystkich. "Małe firmy dostarczające wodę nie zawsze mają dostęp do nowoczesnych technologii jej oczyszczania" - tłumaczy Bondar. Jednak z roku na rok ich liczba spada. Mniejsze przedsiębiorstwa są przejmowane przez większe firmy.

źródło i zdjęcie: gazeta.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT