Jak uniknąć zimowych awarii w domu i wokół domu?

Sezon zimowy to okres, w którym często ujawniają się błędy popełnione przy budowie domu, co z reguły wymaga podjęcia działań interwencyjnych zabezpieczających przed poważnymi awariami. Ryzyko ich wystąpienia można zmniejszyć przygotowując dom do warunków zimowych przeprowadzając stosowne zabezpieczenia i zabiegi chroniące przed skutkami niskich temperatur czy intensywnymi opadami śniegu.

Jak uniknąć zimowych awarii w domu i wokół domu?

Przegląd i zabiegi konserwacyjne przed zimą

Jeszcze przed nadejściem mrozów powinniśmy dokładnie obejrzeć budynek i jego otoczenie zwracając szczególną uwagę na ewentualne uszkodzenia elewacji, stan orynnowania, a w miarę możliwości również dachu. Nie zapomnijmy o spuszczeniu i opróżnieniu z wody instalacji do podlewania ogrodu, a na działkach zadrzewionych o oczyszczeniu rynien z liści.

Zanim zamarzną zamki w furtce i bramie

Późniejszych problemów z otwarciem zamka w furtce czy bramie wjazdowej unikniemy, jeśli przeprowadzimy konserwację jego mechanizmów zgodnie z zaleceniami producenta odpowiednimi preparatami. Nasmarujmy też smarem stałym zawiasy, rygle i inne elementy ruchome, co zapobiegnie ich zamarznięciu, dzięki utworzonej osłonie przed wnikaniem wody.

Łopata do odśnieżania zawsze pod ręką

Zależnie od długości dojazdu i miejsca parkowania zaopatrzmy się w odpowiednie narzędzia do odśnieżania, a przyda się również zapewnienie środków do zabezpieczenie przed poślizgiem w postaci pojemnika z piaskiem i solą drogową.

Szufla do odśnieżania SnowXpert. fot. Fiskars
Szufla do odśnieżania SnowXpert. fot. Fiskars

Gdzie najczęściej mogą pojawić się zimowe awarie?

Zimowe awarie mogą dotyczyć różnych elementów budynku, ale najczęściej występujące to:

Zamarzanie rynien i rur spustowych

Zamarzanie rynien i rur spustowych jest praktycznie nie do uniknięcia, jeśli nie zamontujemy systemu podgrzewania z kablem grzejnym. Na wypełnionych lodem rynnach mogą tworzyć się sople, co dodatkowo je obciąża i grozi wypadkiem w razie jego oderwania się. Sople powinniśmy strącać możliwe wcześnie zanim nie przybiorą znacznych rozmiarów.Zagrożeniem dla rynien są też zwały śniegu zsuwające się ze spadzistego dachu. Na takich dachach powinny być zamontowane płotki przeciwśnieżne pozwalające na powolne topnienie śniegu.

Dedykowane kable grzejne do zabezpieczania rynien i rur spustowych przez zamarznięciem. fot. Elektra
Dedykowane kable grzejne do zabezpieczania rynien i rur spustowych przez zamarznięciem. fot. Elektra

Kurczenie się materiałów w niskich temperaturach

Kurczenie się materiałów w niskich temperaturach może powodować problemy z użytkowaniem ogrodzenia. Skrócenie się jego elementów na skutek mrozu sprawi, że w efekcie mogą pojawić się problemy z zamknięciem rozwiernej furtki czy bramy, gdy rygiel nie będzie sięgał do zaczepu zamontowanego w słupku. Zjawisko takie pojawia się w wyniku zbyt dużego odstępu między skrzydłem a słupkiem, mimo prawidłowego blokowania zamknięcia w cieplejszych porach roku.

Ogrodzenia budowane z metalowych segmentów powinny być mocowane do słupków w sposób umożliwiający niewielki przesuw połączenia np. w postaci złącza śrubowego w owalnych otworach Problem można również rozwiązać poprzez zapewnienie regulacji szerokości szczeliny między elementami zaczepowymi zamka.

Wysadziny mrozowe

Wysadziny mrozowe powstające w wyniku zamarznięcia gruntu sprawiają, że zwiększa on swoją objętość, co może powodować problemy z funkcjonowaniem bramy wjazdowej, drzwi do garażu czy pękanie ogrodzenia. Zjawisko to występuje szczególnie wyraźnie na gruntach gliniastych, co powinniśmy brać pod uwagę przy budowie ogrodzenia czy podjazdu do garażu.

Zabezpieczenie podjazdu przez zamarznięciem za pomocą mat grzewczych. fot. Fenix Polska
Zabezpieczenie podjazdu przez zamarznięciem za pomocą mat grzewczych. fot. Fenix Polska

Skutki wysadzin mrozowych mogą skutkować nie domykaniem się bramy lub wymagać dużego wysiłku jej przemieszczaniu, gdyż w wyniku ruchów fundamentowania następuje zmiana we wzajemnym położeniu elementów ruchomych i nieruchomych.

Na skutek wysadzin mrozowych może też nastąpić podniesienie się poziomu nawierzchni, co przy niewielkich prześwitach pod skrzydłem bramy doprowadzi do jej blokowania się o podłoże. Uniknięcie takich problemów wymaga odpowiednio głębokiego fundamentowania bądź wymiany gruntu i przełożenia nawierzchni połączonej z obniżenia jej poziomu w obszarze funkcjonowania bramy.

Przecieki z topniejącego śniegu na dachu

Przecieki z topniejącego śniegu, który został nawiany przez niewielkie szczeliny w pokryciu dachowym, jak też zalegać na parapetach, tarasach, balkonach. W warstwach dachowych ochronę przed topniejącym śniegiem powinna zapewniać folia paroprzepuszczalna dobrze naciągnięta i nieuszkodzona lub papa ułożona na deskowaniu.

Okap zabezpieczony przed oblodzeniem za pomocą dedykowanych przewodów grzewczych. fot. Elektra
Okap zabezpieczony przed oblodzeniem za pomocą dedykowanych przewodów grzewczych. fot. Elektra

Wnikanie wody z topniejącego śniegu będzie szczególnie groźne, gdy spowoduje zawilgocenie ocieplenia z wełny mineralnej. Wykrycie przecieku będzie jednak trudne, gdyż ocieploną połać dachową osłania od spodu nieprzepuszczalna dla wody folia i dopiero znaczne zawilgocenie mogą sygnalizować widoczne zacieki. Praktycznie trudno więc temu zapobiec, a usunięcie przecieków będzie wymagać przeprowadzenia poważniejszego remontu dachu.

Zacieki pojawiające się w pobliżu otworów okiennych świadczą i nieszczelności osadzenia okien lub parapetu i z reguły wystarczy podejrzane miejsca uszczelnić masą silikonową.

Zamrożenie rury wodociągowej lub/i kanalizacyjnej

Zamrożenie rury wodociągowej lub/i kanalizacyjnej to poważny problem, gdyż ich udrożnienie nie będzie łatwe, a niekiedy trzeba będzie poczekać dopiero na ocieplenie. Zamarznięcie rur zewnętrznych jest wynikiem zbyt płytkiego ich ułożenia w gruncie (powinny być zakopane na głębokość 1,5-1,7 m) i praktycznie nie ma możliwości zapewnienia dopływu wody zanim grunt nie rozmarznie.

Zdarzają się też miejscowe przemrożenia w wyniku zmniejszenia grubości warstwy gruntu np. na skutek przekopania w tym miejscu np. rowu odwadniającego, bądź niewłaściwego wprowadzenia instalacji do budynku. Sprzyja temu długotrwała przerwa w korzystaniu z wody np. podczas nieobecności mieszkańców.

W budynku, jeśli rura przebiega przez pomieszczenie nieogrzewane, to miejscowe zamrożenia można próbować odblokować wykorzystując nawiew ciepłego powietrza np. z termowentylatora, przymocować grzałkę niskotemperaturową bądź kablem grzejnym.

FROSTGUARD. Samoregulujący, zakończony fabrycznie przewód grzejny do ochrony rur przed mrozem, do montażu wewnątrz i na zewnątrz rur. fot. nVent Thermal Polska
FROSTGUARD. Samoregulujący, zakończony fabrycznie przewód grzejny do ochrony rur przed mrozem, do montażu wewnątrz i na zewnątrz rur. fot. nVent Thermal Polska

Sposób podgrzewania rury uzależnimy od długości zablokowanego odcinka i urządzeń, którymi dysponujemy. Najłatwiej odmrażanie przeprowadzić przy pomocy kabla grzejnego rozciągniętego wzdłuż rury. Po ułożeniu otuliny cieplnej i podłączeniu termostatu możemy go pozostawić na stałe jako zabezpieczenie przed ewentualnym zamarznięciem przy następnych mrozach.

Brak lub ograniczony odpływ ścieków z kanalizacji może być sygnałem, że w rurze na zewnątrz domu utworzył się korek lodowy blokujący przepływ, a może to się zdarzyć, gdy rurę zakopano zbyt płytko. Zamarznięciu instalacji kanalizacyjnej sprzyjają również nieszczelne zawory w spłuczce, bateriach, gdyż znikomy przepływ wody nie dostarcza ciepła, umożliwiając zamarzanie i nawarstwianie się lodu.

Praktycznie jedynym sposobem udrożnienia kanalizacji będzie wprowadzenie węża z ciepłą wodą od strony wypływu do studzienki kanalizacyjnej, szamba. Wąż wprowadzamy „do oporu” i w miarę roztapiania się zatoru wciskamy go coraz głębiej, aż do momentu pojawienia się samoczynnego odpływu ścieków.

Niebezpieczne oblodzenie dachu płaskiego

Niebezpieczne oblodzenie dachu płaskiego po intensywnych opadach śniegu może przyczynić się do poważnej awarii jego konstrukcji, gdy na powierzchni zgromadzi się jego gruba warstwa. Sytuację pogarsza zmienna pogoda, jeśli w krótkich ostępach czasu pojawiają się przemiennie opady śniegu, odwilż i mróz.

Gdy topniejąca od spodu warstwa śniegu zamarznie i utworzy lodową pokrywę, następne opady zwiększą obciążenie dachu, co może doprowadzić do przekroczenia jego wytrzymałości. Dlatego z prawie płaskich pokryć dachowych powinniśmy możliwie szybko usunąć śnieg, gdy zacznie tworzyć się jego gruba warstwa.

Awarie w układach sterujących

Awarie w układach sterujących funkcjonowaniem bram automatycznych czy czujników tzw. bariery podczerwieni w systemach alarmowych będą się pojawiać , gdy fotokomórki przysypie śnieg bądź pokryje gruba warstwa szronu. Dlatego gdy wystąpią kłopoty z otwarciem bramy automatycznej lub pojawią się fałszywe alarmy sprawdzamy w pierwszej kolejności czy czujniki nie są zasłonięte warstwą świeżego śniegu czy oblodzone.

Zamarznięcie wentylacji

Zamarznięcie wentylacji wystąpi, gdy kanały wyprowadzone ponad dach pokryją się lodem co może wystąpić podczas dużych mrozów , szczególnie wtedy gdy wstawiono na zewnątrz długie, nieocieplane metalowe przewody wentylacyjne.

Oblodzenie zmniejsza sprawność wentylacji a po nadejściu ocieplenia woda będzie spływała do wnętrza domu. Efekt zamarzania występuje też w instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, jeśli rekuperator nie został wyposażony w urządzenia zapobiegające oszronieniu.

autor: Redakcja BudownicwaB2B

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcia: zielonyogrodek.pl (zdjęcie główne), Fiskars, Fenix Polska, Elektra, nVent Thermal Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT