Instalacja w układzie zamkniętym – tak należy podłączyć kocioł c.o.

Kotły na paliwo stałe, takie jak węgiel czy pellet, są używane w systemach ogrzewania od wielu lat. Tradycyjnie stosowane w otwartych instalacjach grzewczych, często wymagają integracji z nowocześniejszymi systemami zamkniętymi. Aby osiągnąć optymalne połączenie oszczędności i bezpieczeństwa, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Instalacja w układzie zamkniętym – tak należy podłączyć kocioł c.o.

Zanim zdecydujesz się na montaż kotła na paliwo stałe, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z przepisami budowlanymi i normami dotyczącymi bezpieczeństwa instalacji. Zapewni to nie tylko zgodność z prawem, ale także bezpieczne i efektywne wykorzystanie systemu ogrzewania.

Kluczowym aspektem jest wybór kotła przystosowanego do zamkniętych instalacji, który będzie odpowiadał zarówno wymogom przestrzeni, jak i Twoim potrzebom energetycznym. Dodatkowo, należy zadbać o regularne serwisowanie i kontrolę stanu technicznego kotła, co nie tylko wydłuży jego żywotność, ale również zapewni bezpieczne i efektywne działanie.

Pamiętaj, że inwestycja w nowoczesny i efektywny system grzewczy to nie tylko oszczędność w długim okresie, ale również wkład w ochronę środowiska poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.

Wybierając odpowiedni kocioł i dbając o jego prawidłową eksploatację, przyczyniasz się do tworzenia zrównoważonej i bezpiecznej przestrzeni życiowej.

Układ otwarty a układ zamknięty – różnice

W otwartych systemach grzewczych, gdzie obieg ciepła odbywa się grawitacyjnie lub z wykorzystaniem pompy, instalacja jest częściowo otwarta na powietrze. W takich układach, naczynie wzbiorcze pełni kluczową rolę w ochronie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, szczególnie w sytuacjach przegrzania.

W przypadku awarii pompy, zawór różnicowy, umieszczony w obiegu zasilającym lub powrotnym, umożliwia grawitacyjny przepływ czynnika, zapobiegając tym samym uszkodzeniom systemu.

Jednakże, otwarte systemy narażone są na korozję ze względu na kontakt z powietrzem. Aby zapobiec korozji, zalecana jest temperatura powrotnej wody do kotła nie niższa niż 55°C. W tych systemach często stosuje się kotły wyposażone w zawory trój- lub czterodrożne.

W systemach zamkniętych, gdzie stosuje się kotły na paliwa stałe, konieczne jest stosowanie specjalnych rozwiązań do odbioru nadmiaru ciepła, chroniących kocioł przed przegrzaniem. Tutaj zastosowanie znajduje zbiornik ciśnieniowy, zastępujący tradycyjne naczynie wzbiorcze.

W mniejszych kotłach często instaluje się wężownice schładzające, które przepuszczają zimną wodę z sieci wodociągowej, znajdujące się w dolnej części kotła, dla efektywnego chłodzenia czynnika roboczego.

W przypadku zamkniętych systemów, ważne jest zabezpieczenie przed przerwami w dostawie energii elektrycznej, na przykład za pomocą zaworów termicznych. Takie rozwiązania jednak nie są zalecane w systemach z hydroforem oraz innych podatnych na częste przerwy w dostawie wody.

Do zamkniętych układów zwykle nie podłącza się kotłów o mocy przekraczającej 100 kW, ani urządzeń bez fabrycznych systemów nawiewu.

W praktyce, spotyka się również układy mieszane, łączące kotły w układzie otwartym z instalacją za pomocą wymiennika płytowego. To rozwiązanie łączy zalety obu systemów, zapewniając efektywne i bezpieczne ogrzewanie.

Instalacja kotła w układzie zamkniętym

Podkreślenie znaczenia spełnienia określonych wymagań przy pracy kotła na paliwa stałe w systemie zamkniętym jest kluczowe. W takim układzie stosuje się naczynie przeponowe, którego pojemność powinna wynosić około 12% całkowitej pojemności systemu ogrzewania.

Można wybierać między naczyniem wiszącym a stojącym, jak na przykład te oferowane przez markę FERRO, zależnie od warunków montażowych w kotłowni.

Niezbędne jest również zainstalowanie zaworów bezpieczeństwa. Rekomenduje się, aby w linii zasilania systemu znalazła się grupa bezpieczeństwa składająca się z zaworu bezpieczeństwa, odpowietrznika i manometru.

Natomiast na przewodzie powrotnym konieczny jest montaż tylko zaworu bezpieczeństwa – odpowiednie elementy łączeniowe są dostępne w ofercie FERRO.

System zamknięty musi być również zabezpieczony przed przegrzaniem kotła. Można to osiągnąć poprzez wężownicę schładzającą z zaworem jednofunkcyjnym, który aktywuje się przy przekroczeniu temperatury 97°C, chłodząc całą instalację.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu dwufunkcyjnego, który umożliwia dopływ zimnej wody do powrotu kotła i odprowadzenie gorącej wody z obwodu zasilającego.

Przy wyborze systemu zamkniętego należy pamiętać o jego zaletach i wadach. Kotły w takim układzie charakteryzują się wyższą efektywnością i są mniej narażone na zapowietrzenie.

Dodatkowo, system taki zapewnia lepszą ochronę przed korozją. Należy jednak uwzględnić konieczność stosowania dodatkowych komponentów i rozwiązań.

Z drugiej strony, system otwarty jest tańszy w realizacji, ale wymaga częstszego uzupełniania wody z powodu jej odparowywania w naczyniu wzbiorczym. W takim układzie, elementy instalacyjne są mniej chronione przed korozją.


Źródło i zdjęcia: FERRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT