Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne – zasada działania i montaż

W zimowe wieczory, zamiast sięgać po ciepły koc, wystarczy zbliżyć się do ściany, aby poczuć przyjemne ciepło. Podobnie w upalne lato, ściana może stać się źródłem orzeźwiającego chłodu. Dzięki systemowi KAN-therm Wall od polskiej firmy KAN, temperatura w domu zawsze jest dokładnie taka, jakiej potrzebujesz.

Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne – zasada działania i montaż

Choć może zabrzmieć to nieco humorystycznie – "gdy czujesz chłód, przytul się do ściany, aby się ogrzać" – to jednak ta rada ma solidne podstawy. System KAN-therm Wall wykorzystuje specjalne rury wodne, które przekształcają ściany w efektywny, wielkoformatowy grzejnik.

Emituje on równomiernie ciepło do wnętrza, zapewniając, że pomieszczenie osiągnie pożądaną temperaturę. Nie musisz dosłownie przytulać się do ściany, by odczuć jej ciepło – komfort termiczny jest wyczuwalny w całym pomieszczeniu, nawet gdy siedzisz wygodnie na kanapie.

Jakimi rurami płynie ciepła woda w ścianie?

Rury zastosowane w systemie ogrzewania ściennego KAN-therm Wall są wykonane z wysokojakościowego tworzywa sztucznego.

Kształtki łączące te rury to PPSU - materiał o wyjątkowej wytrzymałości, używany w branży kosmicznej i medycznej, gdzie wymagana jest odporność na uszkodzenia i wysokie temperatury.

Firma KAN, jako pionier w Polsce, rozpoczęła produkcję elementów z PSU, oferując swoim klientom produkty najwyższej jakości. Dzięki temu możesz być pewny, że zarówno ściany, jak i inne części domu są bezpieczne.

System KAN-therm Wall wyróżnia się 50-letnią trwałością eksploatacyjną, co często przewyższa samą żywotność budynku.

Ścienne ogrzewanie KAN-therm Wall

System ogrzewania ściennego KAN-therm Wall można realizować na dwa sposoby: "suchy" lub "mokry".

Metoda "sucha" opiera się na wykorzystaniu wytrzymałych, prefabrykowanych płyt grzewczych z gipso-włókniny, w których osadzone są rury polibutylenowe o średnicy 8x1 mm. Płyty o różnych rozmiarach łatwo dopasować do każdej powierzchni, nawet tej o skomplikowanej architekturze.

W "mokrym" Systemie KAN-therm Wall, rury polibutylenowe montuje się bezpośrednio na ścianie, wykorzystując specjalne listwy z tworzywa sztucznego.

Dodatkowe ułatwienie stanowi specjalny łuk z tworzywa, który pozwala na łatwe i bezpieczne wygięcie rury. Gdy usłyszysz charakterystyczne "kliknięcie", będziesz wiedzieć, że montaż przebiega prawidłowo.

Kiedy postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie podłogowe może nie być możliwe do zamontowania w każdym domu, zwłaszcza w przypadku stref, takich jak historyczne posadzki w salonie, które mogą być wrażliwe na wysokie temperatury.

Producenci nowoczesnych materiałów podłogowych starają się dostosować do trendów, oferując produkty kompatybilne z ogrzewaniem płaszczyznowym. Jednak, gdy napotykamy trudności w wyborze odpowiedniej posadzki, warto pamiętać o dostępnych alternatywach.

Jedną z nich jest ogrzewanie ścienne, które różni się od ogrzewania podłogowego miejscem instalacji i możliwością ustawienia wyższej temperatury grzewczej. Ponieważ nie chodzimy bezpośrednio po ścianach, mogą one być ogrzane do wyższej temperatury niż podłoga.

Wybierając system grzewczy, ważne jest rozważenie wszystkich aspektów "za" i "przeciw". Komfort termiczny w domu jest istotny, ale może stanowić znaczną część domowego budżetu, dlatego warto zastanowić się nad sposobami oszczędzania.

Wybierając ogrzewanie płaszczyznowe w Systemie KAN-therm Wall, nie tylko zredukujesz koszty ogrzewania, ale także zapewnisz sobie i swoim bliskim przyjemne ciepło oraz bezpieczeństwo..

Zalety instalacji wodnego ogrzewania ściennego

Zainwestowanie w ogrzewanie ściennego typu może zacząć przynosić zauważalne korzyści finansowe już po upływie dwóch lat. Choć może się to wydawać długim okresem, w kontekście 50-letniego cyklu życia systemu grzewczego, jest to jedynie niewielki fragment czasu.

Ponadto, ogrzewane ściany efektywnie przeciwdziałają niskim temperaturom zewnętrznym, zatrzymując ciepło wewnątrz budynku.

Samoregulująca zdolność takiego systemu grzewczego stanowi dodatkową oszczędność. Jeszcze więcej można zaoszczędzić, korzystając z alternatywnych źródeł energii, które pozwalają uniezależnić się od rosnących cen paliw konwencjonalnych i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska.

Ogrzewanie ścienne to także znaczące korzyści dla alergików. Brak konwekcji powoduje, że alergeny i kurz nie są roznoszone po pomieszczeniu, a także nie gromadzą się na ścianach, co oznacza rzadszą potrzebę odkurzania.

Ponadto, ogrzewanie ścienne nie powoduje negatywnej jonizacji powietrza, tworząc w pomieszczeniach przyjazny mikroklimat. W praktyce, wartość posiadania ciepłej ściany doceni się w szczególności po kąpieli.

Zastosowanie tego rozwiązania w łazience, szczególnie na ścianie z lustrem, zapobiega jego zaparowaniu. To niewielki detal, który może znacznie podnieść komfort użytkowania.

Dodatkowe ułatwienie stanowi specjalny łuk z tworzywa, który pozwala na łatwe i bezpieczne wygięcie rury.

Trudności w montażu ogrzewania ściennego

Ogrzewanie płaszczyznowe, zarówno w wersji podłogowej, jak i ściennej, jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią estetykę wnętrz. Ważne jest jednak pamiętać, że takie "grzejniki" nie powinny być zasłaniane meblami czy zasłonami.

Instalacja wodna często jest umieszczona pod oknami oraz na ścianach zewnętrznych, a także może służyć do ogrzewania skosów poddasza.

W przypadku ścian warto zwrócić uwagę na umieszczanie zdjęć i obrazów. Zanim je powiesimy, należy znaleźć miejsce, które nie jest pokryte rurami. W tym celu można użyć wilgotnej gazety lub kartki papieru, która po przyłożeniu do ściany szybko wysuszy mokre obszary – to znak, że w tych miejscach nie ma rur.

Dobrej jakości materiały i profesjonalne wykonanie systemu ogrzewania ściennego, wraz z jego właściwą eksploatacją, zapewnią komfort ciepła na wiele lat. Warto zatem zainwestować czas i środki w system, który spełni nasze oczekiwania i zapewni długotrwały komfort użytkowania.


Źródło i zdjęcia: KAN Sp. z o.o.

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT