Rekuperacja zimą – jak prawidłowo ustawić parametry pracy?

Sezon zimowy stawia przed mieszkańcami domów nowe wyzwania. Internauci pytają: czy rekuperator – urządzenie do odzyskiwania ciepła – jest w stanie efektywnie działać w niskich temperaturach i jak go prawidłowo ustawić, aby zapewnić komfort cieplny w domu? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Rekuperacja zimą – jak prawidłowo ustawić parametry pracy?

Rekuperatory są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, w tym również z niskimi temperaturami. Aby jednak urządzenie to działało optymalnie w okresie zimowym, kluczowe jest odpowiednie ustawienie i ewentualne dostosowanie jego pracy.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak regulacja wymiany powietrza oraz konserwacja i izolacja urządzenia, aby zapewnić nie tylko efektywność energetyczną, ale także utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń.

Doświadczenia użytkowników

Oprócz temperatury, kluczowym parametrem wpływającym na komfort użytkowania pomieszczeń jest poziom wilgotności powietrza. W warunkach zimowych, gdy temperatura na zewnątrz spada do 0 stopni Celsjusza lub poniżej, względna wilgotność powietrza często utrzymuje się na poziomie 60-90%.

Po ogrzaniu powietrza przez rekuperator do około 14-15 stopni Celsjusza, względna wilgotność powietrza może obniżyć się do poziomu w granicach 10-20%.

Warto też rozważyć, jak na wilgotność wpływa dodatkowe dogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników do oczekiwanej temperatury, na przykład 20 stopni Celsjusza. W takim przypadku wilgotność względna może spaść nawet do przedziału 5-20%.

Szczególnie odczuwalna jest niska wilgotność w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Z tego powodu zaleca się, by rekuperator w sypialni pracował nocą na pierwszym biegu, co pomoże utrzymać optymalną wilgotność i zapewnić komfortowy sen.

Smog zimą – duży problem

W okresie zimowym, kiedy problem smogu staje się szczególnie dotkliwy, ważnym elementem systemu rekuperacji jest zastosowanie elektrofiltru antysmogowego i antyalergicznego. Elektrofiltry te charakteryzują się wysoką skutecznością filtracji cząstek stałych, przekraczającą 90%.

Efektywnie eliminują one nie tylko zanieczyszczenia powietrza typu smog, ale również bakterie, wirusy, szkodliwe gazy, lotne związki organiczne (takie jak formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.

Stosowanie elektrofiltru w systemie rekuperacji ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie użytkowników.

Na przykład, innowacyjny filtr antysmogowy z technologią Stopfield®, oferowany przez firmę PRO-VENT, stanowi efektywne rozwiązanie w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Jego współpraca z systemem rekuperacji umożliwia oczyszczanie powietrza w wielu pomieszczeniach jednocześnie.

Instalacja elektrofiltru zależy od konkretnego modelu i może być wykonana albo w kanale wentylacyjnym, albo bezpośrednio przy centrali wentylacyjnej. Filtr zawsze umieszcza się po stronie nawiewu, co umożliwia rozprowadzenie oczyszczonego powietrza przez system kanałów wentylacyjnych do wszystkich obszarów budynku.

Inwestycja w taki filtr to inwestycja w zdrowie i komfort mieszkańców, szczególnie istotna w miesiącach zimowych, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest wyższy.

Urządzenie CLEAN R HOME przeznaczone jest do współpracy z rekuperatorami z serii MISTRAL HOME.

Sprawna rekuperacja zimą

Aby efektywnie przygotować system rekuperacji do pracy w zimowych warunkach, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest projekt wymiennika ciepła, który powinien być wydajny nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Niezwykle ważny jest także proces zapobiegania zamarzaniu wymiennika, co ma kluczowe znaczenie w okresie mrozów, aby uniknąć jego uszkodzenia przez lód.

W niektórych sytuacjach może być potrzebne zastosowanie dodatkowych elementów, takich jak nagrzewnice czy przepustnice, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu rekuperacji nawet w chłodniejszych warunkach.

Wykorzystanie rekuperacji umożliwia znaczne oszczędności w ogrzewaniu, które mogą sięgać nawet 50%, poprzez odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza.

Dodatkowym rozwiązaniem może być połączenie rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), na przykład typu PRO-VENT GEO, co jest szczególnie korzystne w warunkach klimatycznych Polski.

GWC PRO-VENT – idealne dopełnienie systemu wentylacji.

Kluczowe jest również odpowiednie zaizolowanie kanałów wentylacyjnych, aby zapobiec stratom ciepła i problemom z kondensacją.

Zależnie od rodzaju wymiennika ciepła w rekuperatorze, może być konieczne zastosowanie systemu obejścia (by-pass) w sytuacji ryzyka zamarzania. Istotne jest, aby wymiennik był odporny na zamarzanie, co zapewnia wysoką efektywność odzysku ciepła nawet w mroźne dni.

Współczesne rekuperatory wyposażone są w systemy automatyczne, które monitorują stan wymiennika i aktywują rozmrażanie tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Metody rozmrażania, takie jak wyłączenie wentylatora nawiewu, zastosowanie elektrycznej nagrzewnicy kanałowej czy recyrkulacja powietrza, mogą być dobierane w zależności od modelu rekuperatora i warunków zewnętrznych.

Dopasowanie rekuperatora do lokalnych warunków klimatycznych i właściwe ustawienie parametrów pracy centrali są kluczowe dla uniknięcia problemów związanych z zamarzaniem.

Przestrzeganie tych wytycznych pozwala na efektywną i ekonomiczną pracę systemu rekuperacji w zimie, zapewniając komfort cieplny oraz oszczędności energetyczne.


Źródło i zdjęcia: Pro-Vent

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT