Jak oszczędzić 50% na rachunkach za ogrzewanie z pompą ciepła monoblok?

Monoblokowa pompa ciepła stanowi innowacyjne podejście, które cieszy się rosnącą renomą wśród polskich instalacji grzewczych. Odkryj korzyści płynące z zastosowania monoblokowej pompy ciepła oraz zrozum, jak może ona zoptymalizować komfort cieplny i redukować wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Jak oszczędzić 50% na rachunkach za ogrzewanie z pompą ciepła monoblok?

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Nazwę „monoblokowa pompa ciepła” stosujemy, gdy główne komponenty systemu chłodzenia są zamknięte w jednym korpusie. Oznacza to, że monobloki efektywnie integrują w sobie w jednym module takie elementy jak:

  • kompresor (inaczej sprężarka),
  • kondensator (znany również jako skraplacz),
  • zawór rozprężny,
  • parownik.

Dzięki skupieniu wszystkich elementów w jednej obudowie, monoblokowa pompa ciepła odznacza się łatwością instalacji, co stanowi jej przewagę nad innymi typami pomp. Jej zwarta budowa nie tylko podnosi walory estetyczne i oszczędza przestrzeń, ale również przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej.

Chociaż pompy ciepła typu monoblok zazwyczaj obejmują zewnętrzną jednostkę, firma WOLF oferuje nowatorskie rozwiązanie, które integruje jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Pompa ciepła typu split różni się budową, gdyż składniki obiegu chłodniczego rozdzielone są na dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną. Typowo parownik i zawór rozprężny umieszczone są na zewnątrz, podczas gdy skraplacz wewnątrz obiektu przekazuje ciepło do systemu grzewczego.

Lokalizacja sprężarki zależy od konstrukcji i może być umieszczona zarówno w jednostce zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Zasobnik ciepła dla wody buforowej i, w razie potrzeby, również dla przygotowania ciepłej wody użytkowej, znajduje się w monoblokowej pompie ciepła oraz w wariancie split wewnątrz budynku.

Jak działa pompa ciepła monoblok?

Mechanizm działania monoblokowej pompy ciepła nie różni się od ogólnych zasad funkcjonowania pomp ciepła i opiera się na koncepcji działania „lodówki w odwróconej kolejności”: system chłodzenia absorbuje ciepło z otoczenia zewnętrznego, by wyprodukować ciepło.

Proces ten ma miejsce w parowniku. Dalej, kompresor spręża czynnik chłodniczy, powodując wzrost ciśnienia i temperatury. W skraplaczu ciepło jest przekazywane z czynnika chłodniczego do systemu ogrzewania.

W ten sposób monoblokowa pompa ciepła może ogrzewać budynek oraz dostarczać ciepłą wodę użytkową. Chłodzenie czynnika chłodniczego umożliwia jego ponowne skondensowanie, a w zaworze rozprężnym dochodzi do obniżenia ciśnienia, co rozpoczyna cykl na nowo.

Gdzie najlepiej zastosować pompę ciepła monoblok?

Pompy ciepła typu powietrze/woda, zarówno w wersji monoblok, jak i split, są odpowiednie dla każdego rodzaju budynków, zarówno nowych, jak i tych już istniejących. Monoblokowa pompa ciepła, montowana zewnętrznie, wymaga minimalnej ilości przestrzeni w domu.

Jej instalacja jest prosta i szybka. W celu znalezienia instalatora WOLF w swoim regionie, zachęcamy do kontaktu z nami w przypadku pytań czy wątpliwości.

Łatwość montażu i wydajność energetyczna

Monoblokowa pompa ciepła, zainstalowana w pobliżu budynku, efektywnie podgrzewa wodę na zewnątrz, po czym transportuje ją do wnętrza obiektu. Instalacja pompy bliżej domu minimalizuje straty cieplne, co jest powodem rekomendacji umiejscowienia jej możliwie najbliżej konstrukcji.

Systemy pomp ciepła typu split pozwalają na większą elastyczność lokalizacji montażu.

 

Kluczowym atutem pomp ciepła w konfiguracji monoblok jest brak konieczności posiadania specjalistycznych certyfikatów F-GAZ, wymaganych w Polsce do obsługi fluorowanych gazów cieplarnianych i innych substancji regulowanych, przy ich instalacji.

Montaż ogranicza się do połączeń hydraulicznych i elektrycznych, a certyfikaty F-GAZ są wymagane jedynie w przypadku naprawy systemu chłodzenia pompy.

Efektywność energetyczna pompy ciepła monoblok

Efektywność energetyczna pomp ciepła typu monoblok jest mierzona współczynnikiem COP, który odzwierciedla, ile ciepła jest dostarczane do budynku na każde zużyte kWh energii elektrycznej.

COP ilustruje skuteczność transferu ciepła – na przykład, COP o wartości 4 oznacza, że pompa dostarcza 4 kWh ciepła do wnętrza, wykorzystując jedynie 1 kWh energii elektrycznej. Pozostałe 3 kWh ciepła są pozyskiwane z otoczenia, na przykład z powietrza zewnętrznego.

Niektóre modele monoblokowych pomp ciepła mogą osiągnąć współczynnik COP przekraczający 5. Jest to istotne, ponieważ wysoka wartość COP utrzymuje się nie tylko w optymalnych warunkach, ale przez cały sezon grzewczy.

Na COP wpływ ma szereg czynników, w tym odpowiednie zainstalowanie pompy, dobór właściwych odbiorników ciepła, sposób użytkowania oraz warunki termiczne i izolacyjne budynku.

  • COP (Coefficient of Performance) - współczynnik wydajności, pokazuje ilość ciepła dostarczanego do budynku na każde zużyte kWh energii elektrycznej.
  • SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) - sezonowy współczynnik wydajności, jest to średnia wartość COP dla całego sezonu grzewczego, uwzględniająca fluktuacje temperatur i warunków operacyjnych.

Ogrzewanie z wykorzystaniem zielonej energii

Pompy ciepła monoblok oraz systemy typu split zyskują na popularności w Polsce dzięki ich zdolności do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, co przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększa efektywność energetyczną.

Wybór między nimi zależy od specyficznych wymagań budynku, w tym dostępnej przestrzeni i jego stanu. Monobloki, dzięki swojej zwartej budowie, nadają się do miejsc z ograniczoną przestrzenią, podczas gdy pompy typu split dają większą swobodę w instalacji.

Źródło i zdjęcia: Wolf – Technika Grzewcza

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT