Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?

Podstawą przy stawianiu ogrodzenia na pochyłym terenie jest staranne wykonanie ławy fundamentowej.

Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?

Stawianie ogrodzenia na trudnym terenie

Na wstępie należy wziąć pod lupę rodzaj gruntu, na którym umieszczone będzie ogrodzenie. W przypadku gdy teren narażony jest na ruchy ziemi lub osunięcia - trzeba zasięgnąć porady geologicznej i skonsultować cały projekt z konstruktorem.

Ustrzeże nas to przed przykrymi następstwami, np. przechyleniem lub całkowitym obsunięciem ogrodzenia. Wykonanie drenażu będzie koniecznie w przypadku ogrodzenia, które będzie posadowione w poprzek wzniesienia, zapobiegnie to wnikaniu spływającej wody w fundament i ogrodzenie.

Dzięki temu ogrodzenie nie nasiąknie i nie powstaną wykwity wapienne, pęknięcia rdzenia betonowego, czy elementów ogrodzenia.

Są dwa sprawdzone sposoby na budowanie ogrodzeń na pochyłym terenie:

  • jeśli linia budowanego ogrodzenia pokrywa się z linią terenu - bloczki układa się zgodnie ze spadkiem terenu;
  • gdy ogrodzenie budowane jest kaskadowo, nierówności terenu usuwa się przez wykonanie podmurówki w linii poziomej, tworząc schodkowe uskoki.

Instrukcja montażu ogrodzenia

Na pierwszym etapie stawianie ogrodzenia na trudnym terenie i tym bez wzniesień niczym się od siebie nie różni. Najpierw należy wytyczyć przebieg ogrodzenia: ustawienie furtki, bramy wjazdowej, miejsca na kosze śmietnikowe oraz odległości między słupkami ogrodzenia. Następnie stawiane są fundamenty i samo ogrodzenie. Preferowane są 2 metody:

Ogrodzenie z łagodną linią równolegle do pochyłości terenu

Jest to metoda, w której słupki stawia się pionowo, a przęsła ogrodzenia dopasowuje się do kąta pochylenia terenu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku lekkich ogrodzeń z paneli lub siatki. Gotowe przęsła można wykorzystać gdy pochylenie tereny nie przekracza 24%.

Podmurówka oraz słupki ogrodzenia budowane są schodkowo

Metoda ta charakteryzuje się większym nakładem pracy, jednak pozwala na dokładniejsze dopasowanie ogrodzenia (tj. wielkości słupków, wysokości podmurówki, długości przestrzeni na przęsła) do ukształtowania terenu. Sprawdzi się zarówno w przypadku ogrodzeń betonowych (łupanych czy modułowych), jak i tych z wykorzystaniem gotowych podmurówek prefabrykowanych. W celach wizualnych zaleca się wykonanie stopni dostosowanych do wysokości bloczka lub wielokrotności wysokości bloczka.

Auto: Łukasz Gołąb Dyrektor Handlowy JONIEC

Źródło i zdjęcia: Joniec

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE