Pompy ciepła - 4 tryby pracy, które musisz znać

Czy wiesz, że istnieją różnorodne tryby działania pomp ciepłą, pozwalające na dopasowanie ich wydajności do specyficznych potrzeb i warunków? Każdy z trybów ma swoje unikalne zalety i potencjalne zastosowania, co czyni pompy ciepła jednym z najbardziej elastycznych i przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania.

Pompy ciepła - 4 tryby pracy, które musisz znać

Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność jako metoda ogrzewania domów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne sposoby ich działania, dzielące się na cztery główne tryby:

Tryb monowalentny: w tym ustawieniu pompa ciepła samodzielnie zaspokaja całe zapotrzebowanie na ogrzewanie domu. Jest to typowe dla pomp gruntowych i wodnych instalowanych w budynkach o wysokiej efektywności energetycznej.

Pompy powietrzne również mogą pracować w tym trybie, ale nie wszystkie modele są do tego przystosowane. Głównym wyzwaniem są tu silne mrozy, które mogą ograniczać efektywność urządzenia.

Rozwiązaniem może być przełączenie na tryb monoenergetyczny, gdzie pomocy udziela wbudowana grzałka lub kocioł elektryczny, jeśli pompa nie poradzi sobie samodzielnie.

Tryb monoenergetyczny: oferuje dodatkowe wsparcie w postaci grzałki lub kotła elektrycznego, pomagając pompie w okresach, gdy sama nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło.

Tryb biwalentny alternatywny: w sytuacjach, gdy pompa traci na sprawności, wskazane jest użycie innych, bardziej efektywnych w danych okolicznościach źródeł ciepła. W tym trybie, pompa współdziała na przykład z kotłem gazowym, olejowym, czy też opalanym paliwem stałym, dostarczając między 60 a 80% rocznego zapotrzebowania na ciepło.

Tryb biwalentny równoległy: to ustawienie pozwala na współpracę pompy ciepła z urządzeniem, które jest w stanie elastycznie dostosować swoją moc grzewczą do bieżących potrzeb, na przykład z gazowym kotłem kondensacyjnym.

Od pewnej temperatury na zewnątrz, oba urządzenia działają jednocześnie, przy czym im niższa temperatura, tym większy udział pracy przejmuje kocioł. Przejście na pracę kotła następuje, kiedy koszty pozyskania energii z otoczenia stają się wyższe niż koszty generowania ciepła w kotle.

Jest to rozwiązanie wymagające skomplikowanej instalacji, jednak oferuje także możliwość wspomagania pracy pompy ciepła przez kominek z systemem dystrybucji ciepłego powietrza, co pozwala na niezależną pracę obu urządzeń.

Te różnorodne tryby działania pompy ciepła pozwalają na elastyczne dostosowanie systemu ogrzewania do indywidualnych potrzeb i warunków, co może przynieść znaczące korzyści ekonomiczne i ekologiczne.


Źródło i zdjęcia: Galmet

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT