Odkurzacz centralny czy robot sprzątający?

Co warto brać pod uwagę przy wyborze odkurzacza dla swojego domu? Można na pewno wymienić takie cechy jak: niezawodność, długa żywotność, wysoka skuteczność i bezproblemowość sprzątania, prosta oraz komfortowa obsługa. Porównujemy odkurzacz centralny i robot sprzątający.

Odkurzacz centralny czy robot sprzątający?

Odkurzacz centralny czy robot?

Oczywistym jest, że oba sprzęty istotnie różnią się od siebie, co powoduje, że mają one odmienne mocne strony. Spróbujmy rozważyć korzyści wynikające z użytkowania tych odkurzaczy, tak byś mógł wybrać urządzenie dopasowane do Twoich oczekiwań.

Robot sprzątający czy odkurzacz centralny? Pierwszą znaczącą różnicą obu urządzeń są rozmiary. Robot sprzątający jest zdecydowanie mniejszy od odkurzacza centralnego. Nie potrzebuje on wiele przestrzeni do przechowywania, a poza tym nie trzeba budować żadnej instalacji. Jednak ta zaleta generuje istotne skutki w obsłudze.

Po pierwsze roboty sprzątające absolutnie muszą być uruchamiane i sprzątać całą powierzchnię w najgorszym wypadku co 2 dni, a najlepiej codziennie. Małe gabaryty dają bardzo ograniczone możliwości czyszczące i ten sprzęt nie poradzi sobie z większą ilością zanieczyszczeń. Ponadto po każdym odkurzaniu będziemy musieli czyścić szczotki robota, ponieważ po każdym odkurzaniu są one zabrudzone.

Dodatkowo po każdym odurzaniu albo w przypadku dużych domów kilka razy podczas jednego odkurzania, trzeba opróżniać zbiornik ze śmieci oraz ładować urządzenie. A zatem, jeśli lubisz codziennie odkurzać i nie przeszkadza Ci, że za każdym razem musisz czyścić urządzenie, to robot sprzątający jest godny uwagi.

Cechy odkurzacza centralnego

Odkurzacz jest znacznie większych gabarytów, ale mimo tego nie zabiera przestrzeni w domu - instaluje się go w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Chociaż trzeba położyć odpowiednią instalację do takiego odkurzacza, to jest bardzo prosta w montażu i tania, jeśli chodzi o koszty (elementy do montażu nie przekraczają 500 zł nawet przy dużych domach).

Taka specyfikacja powoduje, że odkurzacz centralny usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nawet jeśli odkurzasz raz w miesiącu. Takie urządzenia nie mają sobie równych, jeśli chodzi o częstotliwość obsługi - opróżnianie zbiornika oraz ewentualne oczyszczenie filtra wykonuje się co 4‑6 miesięcy w zależności od intensywności użytkowania. Dodając do tego elektryczne uruchamianie i wyłącznie sprzętu, to możesz przez 6 miesięcy nie widzieć swojego odkurzacza, a będziesz z niego korzystał.

Co więcej możesz nawet osiągnąć maksimum wygody i wybrać odkurzacz, który jest bezobsługowy - nie ma filtra i sam opróżnia zanieczyszczenia. Wtedy Twoja obsługa odkurzacza polega tylko i wyłącznie na samym odkurzeniu.

Do jakich powierzchni robot, a do jakich odkurzacz centralny?

Robot sprzątający czy odkurzacz centralny? Który z nich będzie lepszy w przypadku trudnych nawierzchni? Okazuje się, że robot sprzątający nie ma sobie równych, jeśli chodzi o dokładne czyszczenie podłóg gładkich i twardych, takich jak panele, kafelki itp. Zdecydowanie gorzej radzi sobie z powierzchniami miękkimi, np. dywanami. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że szczotki obrotowe mogą wkręcać dłuższe włosy. A jeśli tak się stanie, to ulegną one uszkodzeniu.

Zatem, jeśli w domu planujesz położyć włochaty dywan, to lepiej zastanów się nad tym, czy wybrać robot automatyczny. Poza tym warto wiedzieć o tym, że robotom sprzątającym przeszkadzają wszelkie elementy.

Odkurzacz centralny bezproblemowo obsługuje wszelkiego rodzaju powierzchnie, twarde oraz miękkie. Pozwala na to komplet szczotek dołączanych do urządzenia, których poszczególne elementy pozwalają na czyszczenie najróżniejszych podłoży, nawet takich z długim włosiem. Mocne silniki gwarantują dużą siłę ssania, która zapewni czystość na każdej powierzchni.

Automatyczny, samoczyszczący robot sprzątający.

Zasada działania robota i odkurzacza centralnego

Roboty działają tak, że omijają wszystkie przeszkody w postaci mebli, krzeseł, puf, stolików. Dlatego praca odkurzacza automatycznego w pobliżu takich elementów będzie mniej dokładna, co powoduje potrzebę dodatkowego sprzątnięcia podłogi. Poza tym działają stosunkowo głośno. Producenci tych urządzeń porównują głośność do blendera.

Jest to zaskakujące, ponieważ gabaryty sugerują, że urządzenie powinno działać cicho. Trzeba wspomnieć jeszcze o jednym - zasada działania robotów odkurzających jest podobna do odkurzacza tradycyjnego. Oznacza to, że urządzenie podczas pracy wciąga powietrze, które potem wydmuchuje. Jest ono zanieczyszczone sporą ilością kurzu. 

Zupełnie inaczej jest z odkurzaczem centralnym. Wszystko, co zostaje wciągnięte szczotką, trafia do instalacji, a potem bezpośrednio do jednostki centralnej. Nie ma żadnej możliwości, aby urządzenie kurzyło w domu podczas pracy. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie odkurzacza centralnego, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy. Przekłada się to na cichą pracę urządzenia, słychać tylko szum wciąganego powietrza do węża.

Dzięki odkurzaczowi centralnemu sprzątniesz każde miejsce w domu - schody, zakamarki, miejsca pod lub obok mebli i wszędzie tam, gdzie nie dotrze robot sprzątający. Dodając do tego system gniazd na każdym piętrze z wężem chowanym w ścianie, możesz mieć komfort w użytkowaniu urządzenia centralnego. Niczego nie musisz nosić czy podłączać ‑ tylko podchodzisz do gniazda, wyciągasz węża na wystarczającą długość, odkurzacz w tym momencie włącza się automatycznie.

Robot sprzątający jest świetnym narzędziem do czyszczenia jednokondygnacyjnych, niedużych domów o jak największych pustych przestrzeniach na powierzchni podłogi, by użytkownik był jak najmniej zaangażowany w jego obsługę oraz jak najbardziej zadowolony z jego działania i efektów pracy. Idealnie sprawdzi się jako dodatkowy sprzęt czyszczący do domu, np. w razie szybkiej potrzeby sprzątnięcia, gdy coś rozsypie się na podłodze. Natomiast odkurzacz centralny jest kompletnym urządzeniem, które wyczyści wszystko i wszędzie. Dzięki technologii automatyzacji zawsze masz pod ręką dostęp do domowego systemu sprzątającego. 

W przypadku tych dwóch urządzeń masz wybór pomiędzy:

  • Małym (mały silnik, mały zbiornik na śmieci, mały akumulator) robotem sprzątającym, który jest urządzeniem samoczyszczącym, idealnym do mniejszych i jednokondygnacyjnych pomieszczeń. Taki odkurzacz jest bardzo praktyczny, ale kiedy używany jest w dużym domu, może wymagać częstej obsługi. Poza tym zakamarki i trudno dostępne miejsca są dla niego prawie niemożliwe do wyczyszczenia. Trzeba również mieć na uwadze, że jest to delikatne urządzenie o wysokiej wrażliwości na uszkodzenia, a z powodu jego budowy i dużej ilości elektroniki tak naprawdę nie wiadomo, jak długo będzie działał bezawaryjnie.
  • Druga opcja to odkurzacz centralny, który jest solidny, duży (silnik o dużej mocy, duży zbiornik na śmieci), o elektronice ograniczonej do minimum dla wygodnej funkcjonalności i w oparciu o system pracy o długiej żywotności (odkurzacz może działać nawet 20 lat przy odpowiedniej konserwacji). Zajmuje więcej miejsca, trzeba wykonać instalacje oraz mimo wielu udogodnień, nadal potrzebny jest Twój udział w odkurzaniu (musisz złapać wąż i nim ręcznie odkurzać) ‑ ale ten sprzęt to prawdziwa maszyneria, która wyczyści i sprzątnie wszystko i ze wszystkiego.
Rozwiązanie 2w1, czyli robot sprzątający zintegrowany z odkurzaczem centralnym. 

Już nie musisz zastanawiać się: odkurzacz centralny czy robot, ponieważ możesz połączyć ze sobą obydwa rozwiązania. Robot może być zintegrowany z odkurzaczem centralnym tak, aby wyeliminować konieczność opróżniania urządzenia i tym samym zwolnić Cię z obowiązku sprzątania podłóg. Brzmi jak marzenie? Nie! Już wkrótce może być to Twoja teraźniejszość. Skontaktuj się z ECOMAX i dowiedz więcej o takim nowoczesnym, kompatybilnym rozwiązaniu. 

Źródło i zdjęcia: ECOMAX

Komentarze

Gość pioter

06 Kwi 2022, 21:39

To zależy od miejsca. U mnie jest go mało, więc wybór padł na robota, a że jest dodatkowo samojezdny to kolejny plus.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT