Stała wymiana powietrza to zdrowsze warunki do życia i większy komfort. To niezwykle istotne, aby na poddaszu wszystkie pomieszczenia posiadały kanały wentylacyjne.
Należy też wspomnieć, że dobry przepływ powietrza wspomaga usuwanie zanieczyszczeń, które powstają podczas eksploatacji a także umożliwia dostarczanie świeżego powietrza bez względu na porę roku i warunki pogodowe. W końcu im sprawniejszy system wentylacyjny, tym lepsza jakość powietrza w domu i lepsza trwałość całej konstrukcji.
Kiedy temperatura na zewnątrz, zaczyna coraz bardziej zbliżać się do temperatury pomieszczeń, intensywność wentylacji zaczyna maleć a w najgorszym wypadku - całkiem przestaje działać. Jest to szkodliwe, gdyż powietrze musi przepływać przez wszystkie pomieszczenia i opuszczać je kanałami wentylacyjnymi.
Co ciekawe, obecnie istnieje wymóg, który informuje, że we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu, muszą znajdować się kanały wentylacji grawitacyjnej (co przez dłuższy czas obowiązywało jedynie w pomieszczeniach, które nie posiadały okien).
Jeśli zastanawiacie się, jak poprawnie wykonać wentylację poddasza, musicie pamiętać o wykonaniu otworów nawiewnych i zapewnieniu właściwej ich drożności. Należy wspomnieć też, że prawidłowy przekrój kanału to przynajmniej 14x14 centymetrów a długość to minimum 2 metry. Wnętrze kanału musi być proste i jak najbardziej gładkie, a jego zakończenie nad dachem budynku - odpowiednie.
Rodzaje wentylacji poddasza
Żyjemy w czasach, kiedy prawie na wszystko możemy znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie. To samo dotyczy także wentylacji poddasza. Pośród nich, możemy wymienić te, które stosowane są najczęściej. Należą do nich:
Wentylacja naturalna
Nazywana inaczej wentylacją grawitacyjną. Opiera się wykorzystywaniu sił grawitacji, by wymusić prawidłowy obieg powietrza.
Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz (temperatura wewnątrz budynku musi być znacznie wyższa od tej na zewnątrz - przynajmniej o 12 stopni), usprawnia naturalny przepływ powietrza i nie wymaga ona żadnych specjalnych instalacji czy wentylatorów.
Wystarczą jedynie sprawne kanały wentylacyjne - rury oraz przewody kominowe i nieszczelne lub otwarte okna. Powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna na poddaszu jest jedną ze skuteczniejszych wykorzystywanych metod.
Wentylacja mechaniczna
Wykorzystywana jest zamiast wentylacji grawitacyjnej i zapewnia świeże, filtrowane powietrze dostępne we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od pory roku i pogody. Ma to duży wpływ na samopoczucie, ale także zdrowie mieszkańców.
Dzięki niej, możemy także zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu - nawet do 50%. Warto zaopatrzyć się w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (inaczej wentylację z rekuperacją). Przy tej właśnie metodzie wentylacji, nie będziemy potrzebowali dodatkowych kominów, nawiewników czy innych przewodów odprowadzających powietrze.
Do wentylacji mechanicznej zaliczamy także wentylację mechaniczną wywiewną. Wtedy to wentylatory usuwają zużyte powietrze, by to świeże mogło wpłynąć nawiewnikami ściennymi lub nawiewnikami okiennymi.
Wentylacja poddasza użytkowego
Poddasze użytkowe to miejsce, które wymaga całkowitego lub częściowego ocieplenia połaci dachowej. To sprawia, że zapewnienie odpowiedniej wentylacji staje się koniecznością i jest niezbędne. W końcu w pomieszczeniach zaczyna zbierać się wilgoć, która będzie niosła za sobą zniszczenia i wiele innych szkód.
W zależności od pokrycia dachu, niezbędna będzie jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Źle wykonana wentylacja może spowodować zawilgocenie konstrukcji dachowej, izolacji termicznej a także przegrzewanie się wnętrza domu przy wysokich temperaturach na zewnątrz (szczególnie latem lub wczesną jesienią).
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest na pewno montaż wentylacji mechanicznej, choć poza zwiększonym komfortem użytkowania, należy się liczyć także z większymi kosztami jego wykonania.
Jeśli jednak zdecydujecie się na naturalny system wymiany powietrza, musicie zadbać o odpowiednie rozmieszczenie okien, by zapewnić swobodny przepływ powietrza. Zaleca się między innymi, umieszczenie okien naprzeciwko siebie.
Kluczowa jest także odpowiednia ilość i rozmieszczenie kratek wentylacyjnych oraz kanałów wentylacyjnych na poddaszu. Warto również skorzystać z dodatkowych nawiewników i mikrouchyleń.
Wentylacja poddasza nieużytkowego
Błędem, który najczęściej popełniany jest podczas budowy domu, jest niewłaściwa wentylacja przestrzeni dachowej. Należy do niej chociażby brak otworów nawiewnych, co uniemożliwia sprawny przepływ powietrza w nieużytkowym pomieszczeniu.
Konsekwencjami zaniedbania może być pojawienie się pleśni czy grzybów na konstrukcji dachu, obniżenie izolacyjności cieplnej czy przeciekanie wody. Szczeliny wentylacyjne sprawiają, że dach naszego domu będzie funkcjonował prawidłowo a my nie będziemy musieli martwić się o szkody i dodatkowe koszty. Poddasze nieużytkowe należy wentylować, aby uniemożliwić zbieranie się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach.
Jeśli budynek posiada dwuspadowy dach, niezbędne będzie wykonanie otworów w ścianach szczytowych. Jeśli natomiast dach ma nieco inny kształt, lepiej sięgnąć po kominki wentylacyjne. Wskazane jest także przygotowanie szczeliny (na przykład kratki wentylacyjnej) wzdłuż okapu dachu aby wentylacja działała w pełni sprawnie.
Należy jednak zabezpieczyć ją odpowiednio, by nie mogły się do niej dostawać ptaki, owady a także śnieg i deszcz. Dobrze sprawdzi się do tego metalowa siatka. Wentylacja strychu zapewnia dłuższą żywotność dachu, brak kondensacji i pleśni a także czyste powietrze w całym budynku mieszkalnym.
Wentylacja poddasza latem
To co latem jest najbardziej istotne, to zapewnienie odpowiedniej wentylacji swojego poddasza. W innym przypadku pomieszczenia będą się nadmiernie przegrzewać. Warto więc wyposażyć okna w szczelne rolety zewnętrzne lub markizy, by jedynie nocą dzięki otwieraniu i odsłanianiu okien, chłodzić całe poddasze.
Ważne jest także, aby poddasze wyposażone było w nawiewniki. Zaliczają się do nich między innymi nawiewniki podłogowe, sufitowe, okienne czy ścienne. Latem bardzo maleje intensywność wentylacji grawitacyjnej, dlatego warto zaopatrzyć się też w wentylację mechaniczną.
By uniknąć zbyt wysokiej temperatury, należy pamiętać o skutecznym odcinaniu dostępu słońca do pomieszczeń i dobraniu odpowiednich okien. Okna te powinny posiadać już wbudowane nawiewniki albo systemy mikrowentylacji.
Jeśli zużyte powietrze nie będzie miało jak się wydostać na zewnątrz, zaburzy prawidłową wentylację a na poddaszu zapanuje zaduch. Warto też zainwestować w wentylator stojący, który skutecznie wspomoże ochładzanie pomieszczeń. Jest to jedno z tańszych rozwiązań a obecnie na rynku dostępny jest tak duży ich wybór, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Jeśli jednak zwykły wentylator to za mało, należy rozważyć montaż klimatyzatorów (np. przenośnych). Tego typu urządzenia wymagają jednak stałego dopływu powietrza, chociażby otwartego okna. Droższym rozwiązaniem będą natomiast splity i multisplity.
Wentylacja poddasza w zimie
Jak wszyscy wiemy, zima wiąże się bezpośrednio z sezonem grzewczym. W tym okresie wentylacja ma szczególne znaczenie. Jeśli posiadamy sprawny system wentylacyjny, nie musimy martwić się o nadmiar zanieczyszczeń czy wilgoci a nawiewniki zapewniają nam stały dostęp do świeżego powietrza.
Zbyt wysoki poziom wilgoci będzie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zła jakość powietrza przyczynia się również do bólu i zawrotów głowy, duszności, mdłości, przemęczenia czy podrażnienia błon śluzowych.
Najprostszym sposobem wentylowania jest zapewne wietrzenie, także w okresie zimowym. Mieszkanie najlepiej wietrzyć kilka razy dziennie, jednak tylko przez krótki okres czasu, dzięki czemu nie ucieknie nam z pomieszczeń całe ciepło.
To jednak nie zagwarantuje właściwej jakości powietrza. Warto więc wspomóc się dodatkową wentylacją poddasza - wentylacją mechaniczną, która wspomagana jest przez elektryczne wentylatory, lub skorzystać z metody wentylacji hybrydowej (łączącej wentylację grawitacyjną z mechaniczną).
Warto też zamontować w swoim mieszkaniu nawiewniki okienne. Wtedy napływ zimnego powietrza nie będzie odczuwalny, a przy tym właściwa cyrkulacja zostanie zachowana.
Systemy wspomagające wentylację poddasza
Wymianę powietrza w domu, poprawi na pewno prawidłowy ciąg kominowy, wyposażony w specjalną nasadę, który w dużym stopniu wpływa na sprawność urządzeń grzewczych i wentylację. Wspomagać ją będą także wszelkiego rodzaju wentylatory, nawiewniki, kanały czy kratki wentylacyjne, które są bardzo ważnym elementem systemu wentylacji grawitacyjnej.
Należy pamiętać także o zaletach nawiewników okiennych lub nowoczesnych oknach, które posiadają je już z góry wbudowane. Przewody wentylacyjne również bardzo skutecznie umożliwiają prawidłowy obieg powietrza. Wentylatory mogą natomiast świetnie wspierać wentylację grawitacyjną.
Pośród nich możemy wymienić wentylatory wyciągowe czy osiowe. Posiadają one często także różne dodatkowe funkcje.
Dbanie o odpowiednią wentylację poddasza jest niezwykle ważne. Sposobów by jej dokonać jest wiele i w zależności od kosztów na jakie możecie sobie pozwolić, każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto zastanowić się nad tym już dziś i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo przez cały rok.
źródło i zdjęcia: FAKRO
Komentarze