Jak zapewnić wysoki komfort mieszkania na poddaszu?

Aby cieszyć się komfortowym poddaszem, należy pamiętać o kilku rzeczach, które zagwarantują bezproblemowe zaadaptowanie pomieszczeń na cele mieszkalne. Zdecydowanie się na zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie wybieranie najczęściej przez architektów i inwestorów.

Jak zapewnić wysoki komfort mieszkania na poddaszu?

Bezpieczna konstrukcja dachowa to podstawa

Konstrukcję dachu stanowią więźba oraz pokrycie. Wszystkie elementy drewniane powinny być zaimpregnowane preparatami chroniącymi przed korozją biologiczną, czyli powstawaniem pleśni, grzybów lub atakiem owadów. Można zakupić tarcicę impregnowaną ciśnieniowo w tartaku, albo zaimpregnować drewno na placu budowy, stosując się do wskazówek producenta impregnatów. Konstrukcję dachu wzmacnia dodatkowo pełne deskowanie oraz ciężkie pokrycie dachowe, np. dachówki, które jednak wymagają odpowiednio mocnej więźby, obliczonej na większe obciążenia. 

Konstrukcję dachu od wewnątrz zamyka zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Jakość zabudowy decydować będzie o estetyce pomieszczeń. Płyty można przykręcać bezpośrednio do konstrukcji drewnianej, ale lepsze efekty daje zastosowanie profili metalowych CD. Mocuje się je prostopadle do krokwi w rozstawie nie większym niż co 40 cm. Połączenia kątowe w narożnikach najlepiej wykonać z profila elastycznego Knauf. Płyty należy przykręcać prostopadle do profili wkrętami w rozstawie nie większym niż co 15 cm. 

Aby pomieszczenie mieszkalne na poddaszu było bezpieczne, konstrukcja dachu powinna być odpowiednio zabezpieczona fot. Knauf Insulation

Stabilną konstrukcję od wewnątrz zapewnia położenie dwóch warstw płyt g-k albo jednej warstwy płyty gipsowo-kartonowej Knauf A20 L o grubości 20 mm, czyli aż 8 mm grubszej od płyt standardowych. Jedna warstwa płytowania daje oczywiście wymierną oszczędność materiału i czasu pracy. Płyty należy docinać w jak największych częściach, unikając tzw. sztukowania małymi kawałkami. Krawędzie cięte płyt powinny występować na profilach. 

Połączenia płyt należy szpachlować masą szpachlową Knauf Uniflott, stosując taśmę papierową, a w miejscach połączeń z murem taśmę przekładkową.

Wielofunkcyjna masa szpachlowa Knauf Uniflott fot. Knauf Insulation

Izolacja termiczna pomieszczeń na poddaszu

Aby nie cierpieć z powodu duchoty latem i chłodu w zimie konieczne jest prawidłowe wykonanie izolacji termicznej. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ułożenie dwóch warstw z wełny mineralnej. Pierwszą o grubości 15 cm układa się pomiędzy krokwiami, drugą o grubości 5 cm mocuje do poprzedniej, przykrywając krokwie. Producenci wełny mineralnej zalecają ułożenie folii paraizolacyjnej na powierzchni wełny od strony pomieszczenia przed wykonaniem zabudowy z płyt g-k. Paraizolacja chroni wełnę przed zawilgoceniem parą wodną wydzielającą się zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Parametry izolacji termicznej oraz akustycznej poddasza podnosi dodatkowo zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej Knauf A20 L, dzięki jej grubszemu rdzeniowi.

Płyty gipsowo-kartonowa Knauf A20 fot. Knauf Insulation

Uatrakcyjnienie wyglądu poddasza

O wyglądzie ścian, skosów i sufitów na poddaszu wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych decyduje wykończenie ich powierzchni. Najlepsze efekty daje cienkowarstwowe szpachlowanie całych powierzchni płyt gotową masą szpachlową Knauf Super Finish. Masę nakłada się bardzo łatwo i równie łatwo szlifuje, uzyskując trwały efekt gładkiego tynku.

Na poddaszu umieszczamy zwykle strefę prywatną mieszkańców. Znajdują tu miejsce sypialnie, garderoba, pokoje dla dzieci, garderoba, łazienka. Z uwagi na skosy wykończenie wnętrz nie należy do najłatwiejszych, ale można pięknie je wykonać, zabudowując skośne płaszczyzny, ścianki kolankowe i sufit płytami gipsowo-kartonowymi. Możemy też nie zabudowywać całkowicie drewnianej konstrukcji dachu i zostawić belki płatwiowe odsłonięte. Daje to ciekawy efekt aranżacyjny, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Zabudowa takiego poddasza wymaga indywidualnego projektu montowania płyt gipsowo-kartonowych.

Aranżacja poddasza to nie tylko zabudowa skosów, ale też konieczność wydzielenia pomieszczeń. Warto wykonać je w lekkiej konstrukcji ścian działowych z płyt gipsowych na metalowym stelażu z izolacją z wełny mineralnej. Dobrze izolują termicznie i akustycznie. Łatwo je zdemontować, kiedy po latach będziemy chcieli urządzić przestrzeń poddasza od nowa i zrezygnować z pokoi dzieci, które wyprowadziły się z domu. Powstanie piękne studio. Trudno sobie wyobrazić taki remont w przypadku ścian murowanych.

źródło i zdjęcia: Knauf Insulation

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT