Zabezpieczenie poddasza przed wilgocią i ogniem

Realizując budowę bezpiecznego domu nie można zapominać o żadnym elemencie. Odpowiednio zabezpieczone poddasze podniesie komfort życia wszystkich domowników. Jakie materiały wybrać do wykończenia poddasza?

Zabezpieczenie poddasza przed wilgocią i ogniem

Płyty gipsowo-kartonowe - uniwersalny materiał na poddasze

Przystępując do zabudowy poddasza, należy pamiętać, aby zapewnić stabilność konstrukcji, zabezpieczyć je przed wilgocią, utratą ciepła i co bardzo ważne dla zdrowia i życia mieszkańców: przed rozprzestrzenianiem się ognia na wypadek pożaru.  Coraz częściej do zabudowy nowego i adaptacji starego poddasza używa się płyt gipsowo-kartonowych. Inwestorów przekonują liczne zalety konstrukcji z płyt G-K:
  • szybki i łatwy montaż,
  • lekka konstrukcja, która nie obciąża stropu,
  • możliwość dowolnego kształtowania powierzchni i
  • rzyjazny klimat wnętrz wykończonych materiałami na bazie gipsu.

Jak zabezpieczyć poddasze przed ogniem?

Konstrukcja dachu domu jednorodzinnego budowana jest najczęściej z drewna. To materiał łatwopalny, dlatego największe zagrożenie dla bezpieczeństwa poddasza to ogień. Można ograniczyć je do minimum, stosując płytę gipsowo-kartonową w wersji ogniochronnej: "czerwoną" płytę Knauf, która dzięki zbrojeniu włóknem szklanym posiada wysokie parametry odporności ogniowej. Jest materiałem niepalnym w klasie reakcji na ogień A1s1d0. Płytą ogniochronną Knauf można obudować kanały instalacyjne i przewody kominowe. Na poddaszu z ogniochronną płytą Knauf można spać spokojnie!

Salon na poddaszu
Zabezpieczenie poddasza przed ogniem i wilgocią to podstawowe aspekty, o które musimy zadbać fot. Knauf Insulation

Jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Trudno wyobrazić sobie poddasze bez łazienki. W rodzinach wielopokoleniowych powstają na poddaszu też kuchnie, dzięki czemu można wyodrębnić tam oddzielne mieszkanie. Te pomieszczenia narażone są na działanie wilgoci. Zaleca się stosowanie w nich płyt gipsowo-kartonowych impregnowanych, popularnych „zielonych”. Warto też nie rezygnować z waloru płyt ogniochronnych, zwłaszcza, że i kuchnie i łazienki często narażone są na działanie płomienia z uwagi na kuchenki i piecyki gazowe. Oba problemy rozwiązuje płyta Knauf impregnowana ogniochronna bądź płyta Knauf Diamant.

Jak zabezpieczyć stabilność konstrukcji zabudowy?

Stabilność konstrukcji suchej zabudowy może zapewnić jedynie zastosowanie kompletu materiałów pochodzących od jednego producenta. Profile CD i UD, wieszaki bezpośrednie, łączniki wzdłużne i blachowkręty muszą spełniać wymagania systemu, jak np. grubość profili stalowych Knauf CD i UD – 0,6 mm. Nie warto ryzykować oberwania sufitu czy spękanych ścian, korzystając z elementów, które nie są względem siebie w 100% kompatybilne.

źródło i zdjęcia: Knauf Insulation

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT