Działania Knauf na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce

W ciągu pięciu lat obecności Knauf Insulation w Polsce, firma niezmiennie działa na rzecz idei zrównoważonego rozwoju, budowania bardziej konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej, która będzie korzystać z zasobów w sposób racjonalny i oszczędny. Jej działania poparte są faktami, ponieważ jako pierwsza od 70 lat wprowadziła innowacyjną technologię łączenia włókien w procesie produkcji wełny mineralnej.

Działania Knauf na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce

Firma Knauf Insulation weszła na polski rynek w 2008 r. Podczas pięciu lat działalności jako partner i członek organizacji działających na rzecz zielonego i energooszczędnego budownictwa, np. MIWO, Fundacja dla Ekorozwoju czy Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

Knauf Insulation intensywnie wspiera inicjatywy prowadzące do poprawy efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Knauf Insulation jest organizatorem działań wspierających ekologię i oszczędzanie energii, traktując budynki jak "niewykorzystany zasób naturalny"1. Przeprowadzona przez firmę Akcja Ekoszkoła miała na celu zwrócenie uwagi na problem rzadko modernizowanych oraz energochłonnych budynków użyteczności publicznej.

Innowacyjna technologia

W 2009 r. firma wprowadziła na rynek wełnę mineralną produkowaną w technologii ECOSE®. Oparta jest ona na spoiwie bazującym na bioskładnikach, a do jej produkcji wykorzystuje się surowce odnawialne. W procesie produkcyjnym obniżono aż o 70 proc. energię skumulowaną spoiwa, wyeliminowano formaldehydy, fenole i akryl. Jej wytwarzanie jest wynikiem postępu technologicznego jaki nastąpił w obszarze produkcji tego surowca. Dzięki opracowaniu innowacyjnej technologii firma stała się prawdziwym liderem w obszarze działań wspierających zrównoważony rozwój.

Wkładamy wiele wysiłku w to, by nie tylko działać na rzecz wspierania budownictwa niskoenergetycznego, ale również jako firma chcemy włączyć się we wspieranie idei zrównoważonego rozwoju. Nasze fabryki spełniają wysokie wymagania pod względem produkcyjnym. Knauf Insulation specjalizuje się w wytwarzaniu materiałów o wysokich parametrach technicznych i najwyższym standardzie wykonania, ale również tworzy produkty w mniejszym stopniu obciążające środowisko naturalne. Od 2008 r. obniżyliśmy ilość odpadów pochodzących z naszych fabryk o ok 68 proc.2, mówi Dariusz Adamski Country Manager Knauf Insulation w Polsce.

Produkty technologicznie zrównoważone

Następstwem wprowadzenia nowej technologii jest produkcja wełny mineralnej ECOSE® Technology, która jak wynika z badań przeprowadzonych przez laboratoria Eurofins znacząco poprawia jakość powietrza w każdym domu. Produkt Knauf Insulation otrzymał prestiżowy certyfikat EUROFINS GOLD. Przyznawany jest on przez międzynarodową grupę laboratoriów, produktom, które spełniają najsurowsze normy w zakresie emisyjności szkodliwych substancji. Oprócz międzynarodowych certyfikatów, materiały Knauf Insulation podczas targów BUDMA w 2011 r. otrzymały pełną Deklarację Środowiskową EPD dla produktów z wełny mineralnej w ECOSE® Technology wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Deklaracja Środowiskowa określa system oceny wyrobu w całym cyklu jego życia.

Ekologia to priorytet

Podczas pięciu lat obecności na polskim rynku firma wprowadziła na rynek oparte na wełnie mineralnej ECOSE® Technology systemy dwuwarstwowej izolacji dachów skośnych. Systemy Dach Premium oraz Dach Premium Plus powstały z myślą o poprawie efektywności energetycznej polskich domów. Firma dba również o to, by wprowadzane na rynek produkty były testowane przez wykonawców. Dlatego pod szyldem "Akademii Knaufa" prowadzone są zajęcia praktyczne dla wykonawców. Warsztaty te mają na celu zniwelowanie różnicy jaka może powstać między projektem, a wykonaniem budynku.

Wszystkie działania firmy Knauf Insulation są podporządkowane idei zrównoważonego rozwoju. Kiedy wchodziliśmy na polski rynek, naszym celem było zwrócenie uwagi na to zagadnienie. Od samego początku, chcieliśmy przekonać konsumentów do tego, że produkty spełniające wysokie standardy ekologiczne są opłacalne. Powinny one spełniać wysokie parametry techniczne, jednocześnie nie zawierając szkodliwych substancji, mówi Ewa Kosmala, Dyrektor Techniczny Knauf Insulation, obecna w firmie od początku jej istnienia w Polsce.

Świadomość ekologiczna naszych rodaków ciągle wzrasta. Firmy będą musiały sprostać tym potrzebom. Takie będą wymagania rynku. Chcemy w tym zakresie wyznaczać standardy, a nie za nimi podążać, dodaje Ewa Kosmala.

-------------

1 W czasach ekonomicznego kryzysu związanego z brakiem pracy oraz problemami ekonomicznymi, budynki należy traktować jak niewykorzystany zasób naturalny. Nadszedł właśnie czas by spożytkować ich potencjał w zakresie odzyskiwania energii. Tony Robson, Sunstainability Report 2012, str. 1

2 Sunstainability Report 2012


źródło i zdjęcie: Knauf Insulation

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT