Drewniane okna są montowane w większości pomieszczeń na poddaszu (sypialnie czy pokoje dla dzieci). W łazienkach czy kuchniach są stosowane odporne na wilgoć okna drewniane pomalowane lakierem poliuretanowym lub okna aluminiowo-tworzywowe. Jeśli montujemy okna poza bezpośrednim zasięgiem, warto zastosować okna sterowane elektrycznie za pomocą pilota lub przełącznika naściennego.
Pamiętajmy także, że 90% swojego czasu przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, więc nasze wnętrza powinny być dobrze doświetlone światłem naturalnym. Dlatego zadbajmy o odpowiednio duże okna dachowe lub zespolenie kilku mniejszych. Odpowiednia ilość światła na poddaszu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a u dzieci poprawia zdolność uczenia się.
Ważnym aspektem jest również energooszczędność, która określana jest współczynnikiem przenikania ciepła okna Uw. Czym on jest niższy, tym okno posiada lepsze parametry termoizolacyjności, co w efekcie przyczynia się do mniejszych strat ciepła i oszczędności w ogrzewaniu poddasza w trakcie chłodnych dni.
W co wyposażyć okno dachowe na poddaszu?
Kolejną kwestią jest zapewnienie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach pod skośnym dachem. Warto wybrać okna dachowe wyposażone w automatyczny nawiewnik, który samoistnie dozuje ilość napływającego powietrza. „Dba” o optymalną ilość świeżego powietrze na poddaszu, nie wyziębiając wnętrza w zimie, przez co oszczędzamy energię cieplną i płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Należy także zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa, jakie gwarantują okna dachowe.
Obecnie w wybranych oknach stosuje się specjalny system wzmocnienia topSafe, przez co już standardowe produkty charakteryzują się podwyższoną odpornością użytkową i antywłamaniową.
Odpowiednia wiedza na temat okien dachowych pozwoli na odpowiedni ich wybór, aby mieszkać zdrowo, komfortowo i bezpiecznie na poddaszu.
Źródło i zdjęcie: 4D GRUPA SP. Z O.O.
Komentarze