Prawidłowe pomalowanie pokoju ze skosami

Pomieszczenia ulokowane na poddaszu zwykle przykuwają uwagę skosami, belkami sufitowymi czy oryginalnym kształtem okien. Mając sufitowe załamania należy pamiętać o wybraniu odpowiednich akcesoriów malarskich i farb, którymi pokryjemy ściany.

Prawidłowe pomalowanie pokoju ze skosami

Architektura poddasza stawia przed nami pewne wyzwania i ograniczenia. Załamania sufitowe mają bowiem różny kąt, wysokość, kształt oraz bywają rozmaicie oświetlone. To wszystko sprawia, że do samodzielnego malowania skosów należy się odpowiednio przygotować – zarówno pod względem doboru akcesoriów malarskich, jak i przemyślenia odpowiedniej kolorystyki. Wiele zależy również od ostatecznej wizji aranżacyjnej oraz tego, jakie funkcje będzie pełniło wnętrze. Jednocześnie pamiętajmy, że wiele styli ma bardzo określoną paletę kolorystyczną, która może niekoniecznie sprawdzić się w tak specyficznej przestrzeni, jaką jest poddasze.

Przygotowanie do malowania poddasza

Zastanawiając się, jak pomalować pokój ze skosami, warto zacząć od zabezpieczenia wszystkich elementów i powierzchni, które są narażone na zachlapanie. W tym celu należy użyć folii i taśmy malarskiej – tak jak podczas malowania zwykłych ścian. 

Malowanie poddasza - jaką farbę wybrać?

Dobrze jest wiedzieć, dlaczego lepiej wykorzystać farbę, która daje powłoki o matowym wykończeniu. Ściany poddasza często bywają nierówne, zaś farba tworząca matowe powłoki w znacznie mniejszym stopniu odbija światło, dzięki czemu skutecznie ukrywa i maskuje nierówności. Matowa farba może się więc okazać najlepszym sposobem na nierówne ściany i ewentualne niedoskonałości we wnętrzu. Taka jest też Śnieżka Barwy Natury. Co równie istotne, produkt nie tylko daje matowe i w pełni pozwalające „oddychać ścianom” powłoki malarskie, ale również pozostaje odporny na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Oprócz tego, co bardzo ważne w kontekście skosów, nie chlapie podczas malowania.

Pokój na poddaszu pomalowany farbą Śnieżka Barwy Natury
Pokój na poddaszu pomalowany kolorami Stalowe magnolie (156) i Cisza o zmierzchu (166) z palety Barwy Natury fot. Śnieżka S.A.

Malowanie poddasze - lepiej wybrać wałek czy pędzel?

Oprócz tego niezwykle ważny jest dobór akcesoriów malarskich. Do malowania wnętrz ze skosami najlepiej wykorzystać pędzle z włosiem syntetycznym bądź wałki z runem naturalnym. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dobrać narzędzie w zależności od stanu podłoża oraz jego gładkości.

Poza pędzlem i wałkiem przeznaczonym do malowania większych powierzchni, potrzebne będą małe, płaskie pędzle, dzięki którym uda się dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, takich jak np. narożniki. Najpierw pomalujmy sufit w pomieszczeniu, kolejno skosy, a na końcu ściany. Podczas pracy zwracajmy również uwagę na kierunek, w jakim prowadzimy pędzel lub wałek. Przy pomalowaniu fragmentu ściany bardzo ważne jest bowiem, aby prowadzić pociągnięcia w tę samą stronę. Dzięki temu unikniemy nierównomiernego rozprowadzenia farby po podłożu i ewentualnych nieestetycznych smug.

Jakie barwy sprawdzą się na poddaszu?

Poddasza bywają zazwyczaj kameralne, dlatego lubią jasną paletę kolorystyczną. Oczywiście, w kontekście dostępnej przestrzeni bardzo wiele zależy również od tego, jak wysokie są ścianki kolankowe współtworzące strukturę dachu. Jeśli na poddaszu brakuje ścianek kolankowych, a skos sięga podłogi, powierzchnia użytkowa znacznie się zmniejsza, przez co warto powiększyć ją optycznie.

W momencie, gdy ścianki kolankowe są uwzględnione w projekcie, zaś ich wysokość oscyluje około 2 metrów, poddasze znacznie zyskuje na funkcjonalności i można zdecydować się na nieco bardziej odważne kolorystyczne eksperymenty. Jakie jednak style najbardziej pasują do takich wnętrz? Zarówno w sypialniach, kuchniach, jak i łazienkach umieszczonych na poddaszu świetnie sprawdzą się przytulane aranżacje, wykorzystujące urok drewna i naturalnych materiałów. Można śmiało postawić na jasny dobór barw, które podkreślą drewniane elementy. Takie zestawienia lubi zarówno styl skandynawski, jak i rustykalny, chalet czy prowansalski.

Ściana w pokoju na poddaszu pomalowana farbą Śnieżka Barwy Natury
Kolor Lilia wodna (148) w pokoju na poddaszu fot. Śnieżka S.A.

W przypadku trzech pierwszych wymienionych stylów warto postawić na złamane biele lub beże. W palecie Śnieżka Barwy Natury znajdziemy barwy:

  • zupełnie rozbielone, takie jak np. 173 Majowa Konwalia
  • wpadające w niezwykle subtelny róż: 147 Dzika Orchidea lub 113 Różowa Magnolia.

Oprócz nich, na poddaszu świetnie sprawdzi się cała gama kolorów oscylująca wokół beżu i wanilii: 

  • 135 Jaśminowa Aleja,
  • 102 Piaszczysta Plaża
  • 150 Herbaciana Róża.

Jeżeli natomiast postawimy na romantyczny styl prowansalski, możemy z powodzeniem wykorzystać odcienie wrzosowe i zielone. Takie zestawienie sprawi, że wnętrze będzie ciekawe i z charakterem, jednak wciąż jasne i przestronne:

  • 165 Płatki Hortensji
  • 108 Wiosenna Łąka.

źródło i zdjęcia: Śnieżka S.A.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT