Sterowanie roletami - które rozwiązanie wybrać?

Sterowanie roletami zewnętrznymi znacznie ułatwia ich codzienne użytkowanie. Mechanizm taki poza komfortem i wygodą umożliwia kontrolowanie parametrów takich jak stopień w jakim nagrzewa się pomieszczenie czy dopływ światła. Wszystko to możliwe jest dzięki dostosowaniu poziomu rozwinięcia zewnętrznych profili rolet.

Sterowanie roletami - które rozwiązanie wybrać?

W obecnych czasach, zewnętrze rolety okienne dzięki swojej funkcjonalności, są jednym z elementów stosowanych w budownictwie. Zanim wybierzemy odpowiednie dla nas sterowanie roletami zewnętrznymi, warto zapoznać się z systemami oferowanymi na rynku oraz ich specyfikacją, tak aby dobrać rozwiązanie w pełni spełniające nasze wymagania. Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę to ich cena, mechanizm zastosowany do rolet, który będzie je obsługiwał czy ich podłączenie.

Rodzaje sterowania roletami

Obecnie na rynku wyróżnić można dwa główne rodzaje sterowania roletami:

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie - jest to rozwiązanie dla osób szukających ekonomicznego rozwiązania. Sterowanie ręczne do wprawienia rolety w ruch wymaga ręcznego pociągnięcia linki lub przekręcenia korby. Co oczywiste, grupowe sterowanie rolet nie jest w tym przypadku możliwe. Każdą z rolet obsługiwać trzeba indywidualnie, a jej podnoszenie i opuszczanie każdorazowo wymaga od nas użycia siły.

Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie - aktualnie jest to wariant cieszący się największą popularnością wśród osób, które decydują się na montaż zewnętrznych rolet okiennych w swoim domu. Wynika to w głównej mierze z niesamowitej wygody takiego rozwiązania.

W przypadku elektrycznego sterowania, możliwe jest zamykanie i otwieranie rolet za pomocą jednego przycisku na urządzeniu sterującym czy za pomocą smartfona. Sterowniki radiowe wykorzystywane w elektrycznym sterowaniu pozwalają na ustawianie rolet nawet w całym domu. 

Manualne sterowanie roletami - zalety i wady

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie, podnoszone i opuszczane są za pomocą podciągania sznurka, taśmy lub zwijarki z korbą. Rozwiązanie takie nie jest jednak idealne.

Podstawowe wady to:

  • Fakt, że jest to nieco przestarzałe rozwiązanie nie zwiększające atrakcyjności nieruchomości.
  • Montaż rolet zewnętrznych sterowanych ręcznie może powodować problemy z estetyką - jego elementy sterujące nie zawsze pasują do wystroju wnętrza.
  • Mniejsza popularność sterowania ręcznego wynika również z niskiego poziomu komfortu użytkowania, ponieważ taki mechanizm wymaga od użytkownika dużego wysiłku i sporego nakładu czasu, szczególnie jeśli powtarzamy tę czynność kilka razy dziennie.

Rolety zewnętrzne mające sterowanie ręczne mają dwie bardzo ważne zalety:

  • Rozwiązanie to charakteryzuje się niskim kosztem - nie są potrzebne żadne elementy elektroniczne, co znacząca redukuję cenę takiego systemu,
  • Konstrukcja ręcznych rolet zewnętrznych jest bardzo prosta, a co za tym idzie - bezawaryjna.

Dzięki temu uniknąć możemy usterek związanych z elektroniką, które dotykają czasami nowocześniejsze odpowiedniki i potrafią być kosztowne.

Elektryczne sterowanie roletami zewnętrznymi

Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie cieszą się co raz większą popularnością, co wynika z ich wielu zalet. Sterowanie elektryczne pozwala na podnoszenie i opuszczanie rolet zewnętrznych z wykorzystaniem silnika radiowego lub kablowego. Sterowanie elektryczne pozwala na obsługę każdej rolety z osobna lub kilku na raz.

Rolety sterowane elektrycznie pozwalają także na zainstalowanie tak zwanego programowania czasowego, które może zostać połączone z systemem alarmowym założonym w domu. Funkcja ta jest bardzo przydatna i pozwala między innymi na podniesienie rolet po wejściu do budynku i wyłączeniu alarmu.

Rolety chronią pomieszczenia przed zbyt mocnym nagrzewaniem się, a wieczorem pozwolą zapewnić przytulną, intymną i miłą atmosferę w domu.

Sterowniki rolet pozwalają na zaprogramowanie czasowe, co może być niesamowicie przydatne w trakcie wyjazdu na urlop czy dłuższą delegację. Podnosząc się w dzień i opuszczając w nocy, mogą imitować naszą obecność w domu, odstraszając przy tym potencjalnych złodziei.

Silniki w nowoczesnych roletach pozwalają także na zmierzenie temperatury otoczenia, nasłonecznienia czy opadów, co umożliwia dostosowanie ich działania do panujących warunków atmosferycznych.

Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w roletach zewnętrznych sterowanych elektrycznie są silniki kablowe. Sterowanie odbywa się za pomocą przełącznika klawiszowego, który zamontowany jest zazwyczaj na ścianie w okolicach rolety i pozwala manualnie sterować położeniem góra-dół.

Podnoszenie i opuszczanie rolet zewnętrznych może być realizowane za pomocą silnika radiowego lub kablowego.

W większości przypadków jeden pilot pozwala na obsługę jednej rolety, dlatego gdy w domu zainstalowana jest większa ilość osłon okiennych, zamontować należy przełącznik przy każdej rolecie.

Rozwiązaniem charakteryzującym się dużo większą praktycznością, jest silnik radiowy. Rolety zewnętrzne mające sterowanie radiowe pozwalają na sterowanie osłonami okiennymi za pomocą pilota z każdego miejsca w domu, będącego w zasięgu odbiornika fal radiowych. Silniki radiowe sprawdzają się doskonale do bardziej rozbudowanych systemów sterowania.

Zależnie od rodzaju i modelu odbiornika, rolety zewnętrzne sterowane pilotem mogą być sterowane z jednego urządzenia nawet gdy jest ich kilkadziesiąt. Silnik podłączyć można tylko i wyłączona za pomocą kabla do źródła zasilania. Zasilanie do każdej rolety doprowadzić wystarczy z gniazdka czy puszki elektrycznej.

W przypadku przewodowych silników, trzeba poprowadzić także zasilanie do przełączników klawiszowych, które również należy umieścić w ścianie. Nierzadko wiąże się to więc z ingerencją w strukturę ścian budynku.

Silniki radiowe i kablowe często wyposażone są w funkcje przeciążeniowe. Oznacza to, że w silnikach znajduje się specjalny mechanizm zatrzymujący roletę w sytuacji nadmiernego przeciążenia czy wykrycia przymarzniętego podłoża.

Napęd taki sprawdzi się również doskonale podczas napotkania na swojej drodze przeszkody. Rozwiązanie to warto zastosować, gdy planujemy zamontowanie centralnego, radiowego lub czasowego sterowania grupą rolet lub jeśli zależy nam na połączeniu rolet z aplikacjami obsługującymi inteligentny dom.

Solarne systemy sterowania roletami zewnętrznymi

Rozwiązanie, które doskonale sprawdza się do zastosowania nie tylko w nowoczesnych, ale i nieco starszych domach, to rolety zewnętrzne wyposażone w panel fotowoltaiczny. Rozwiązanie takie nie wymaga dodatkowego źródła zasilania oraz działa niezależnie od pogody - nawet w pochmurne dni.

W środku kasety, w nawojowej rolce znajduje się bardzo trwała bateria, która zasilana jest za pomocą panelu fotowoltaicznego umieszczonego na kasecie rolety. Zewnętrzne rolety solarne umożliwiają zdalne sterowanie nie tylko za pomocą pilota radiowego, ale także czujnika temperatury czy natężenia oświetlenia.

W przypadku zbyt wysokiej temperatury czy nadmiernego nasłonecznienia, sterownik rolet zamyka roletę i chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Podczas spadku temperatury, roleta się otwiera wpuszczając więcej promieni słonecznych.

System ten jest kompatybilny z rozwiązaniami inteligentnego domu, umożliwiając zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi za pomocą telefonu czy tabletu.

Sterowanie solarne nie wymaga dodatkowego źródła zasilania oraz działa niezależnie od pogody.

Sterowanie roletami w inteligentnym domu

Rolety zewnętrzne będące elementem inteligentnego domu to coraz popularniejsza moda w naszym kraju. Posiadają one wiele zalet, które potrafią z powodzeniem przyćmić największą ich wadę, czyli cenę.

Inteligentny system rolet zewnętrznych pozwala na sterowanie nimi nie tylko z każdego pomieszczenia w naszym domu, ale także z każdego punktu na świecie z dostępem do internetu. Aplikacje za pomocą których sterować można roletami są bezpieczna i przyjazne dla użytkownika, a rolę pilota może sterować nie tylko smartfon, ale także tablet, komputer, a nawet smartwatch. Rolety zewnętrzne sterowane smartfonem pozwolą na monitorowanie ich stanu w czasie rzeczywistym.

Zewnętrzne rolety elektryczne wchodzące w skład smart home, mogą podnosić się lub opuszczać w określonych przez użytkownika godzinach, co skutecznie zapobiega nadmiernemu nagrzaniu pomieszczeń w najgorętsze godziny letnich dni, zapobiega przedwczesnej pobudce dzieci, a z drugiej strony ułatwia wstawanie jeśli chcemy zostać obudzeni przez promienie słoneczne.

Innym przykładem zastosowania inteligentnych rolet zewnętrznych jest sterowanie nimi przez wybór odpowiedniej "sceny", na przykład scena oznaczona jako wyjście, zamknie wszystkie rolety w domu, włączy system antywłamaniowy czy odłączy zasilanie gniazdek elektrycznych. Równie wyjątkowym przykładem jest scena romantyczna pozwalająca jednym kliknięciem zasłonić wszystkie rolety tworząc zmysłowy, intymny klimat.

Rolety zewnętrzne zainstalowane w inteligentnym domu chronią go także podczas włamania. Jeśli dojdzie do niechcianego wejścia intruzów do obiektu, a domownicy nie będą w nim obecni, można zdalnie zasłonić wszystkie rolety, utrudniając tym samym ucieczkę włamywaczy.

Aby jednak uniknąć takich sytuacji, należy pamiętać, że dzięki inteligentnym roletom zewnętrznym, podczas wyjazdu domowników, można symulować obecność przez podnoszenie i opuszczanie rolet zgodnie z harmonogramem dnia.

Podsumowując, bogata oferta rolet zewnętrznych nie pomaga w podjęciu decyzji zakupowej. Kluczowym jest dobranie odpowiedniego rodzaju sterowania z uwzględnieniem ilości okien i potrzeb domowników.

Duża ilość propozycji pozwala dopasować idealne rolety zewnętrzne spełniające nasze wymagania. Rolety zewnętrzne są najlepszym rozwiązaniem na zachowanie prywatności oraz ochronę pomieszczeń przed włamaniem, nadmiernym nasłonecznieniem czy nagrzewaniem się.


źródło i zdjęcia: FAKRO

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT