Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Ceny prądu stale rosną i szacuje się, że do 2030 roku małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za prąd więcej o 19%, a gospodarstwa domowe o 22% w porównaniu z 2015 rokiem. W związku z tym warto zastanowić się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na wstępie należy odróżnić dwie ceny prądu. Hurtowa, czyli cena energii sprzedawana przez hurtownie spółkom handlującym elektrycznością i największym zakładom przemysłowym. Detaliczna - cena płacona przez gospodarstwa domowe i pozostałych odbiorców. W ostatnich miesiącach obydwie wzrosły i przewiduje się, że ta tendencja będzie się utrzymywać.

WZROST CEN PRĄDU

W ostatnich miesiącach cena prądu w tzw. hurcie była na bardzo wysokim poziomie. W porównaniu do lipca ubiegłego roku, średnia ważona cena hurtowa na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o połowę z poziomu 157 zł do niemal 235 zł/MWh. Rekordowy wynik został odnotowany w ostatnim tygodniu lipca 2018 r., kiedy w przypadku energii kontraktowanej na przyszłe lata, dostawy prądu na 2021 rok zamawiano po niemal 268 zł/MWh.

Wzrosty cen prądu spowodowane są drożejącym na światowych rynkach węglem, na którym oparta jest polska energetyka. Od początku 2017 roku jego cena wzrosła z ok. 60 euro za tonę do poziomu blisko 80 euro za tonę. Innym czynnikiem przekładającym się na ceny prądu są drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które muszą od rządu kupować elektrownie węglowe.

Jeszcze na początku ubiegłego roku uprawnienia do emisji CO2 kosztowały zaledwie 5-6 euro za tonę. Obecnie koszt ten wynosi ponad 20 euro za tonę. Zwiększenie ceny praw do emisji do poziomu ponad 20 euro za tonę CO2 spowodowało wzrost kosztów wytwarzania - w przypadku elektrowni węglowych o 72 proc. od początku 2017 r. do średniego poziomu 46 euro/MWh.

Przewiduje się, że do końca 2018 roku cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie do poziomu 25 euro za tonę, a w przyszłym roku nawet do ok. 35 euro za tonę.

Niestety droższy prąd oznacza dla polskich firm utratę konkurencyjności. W pierwszym półroczu 2018 roku Polska miała wyższe ceny hurtowe prądu niż kraje ościenne, co przekładało się na wyższe koszty produkcji.

Panel fotowoltaiczny De Dietrich.

CECHY PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Całkowite odstąpienie od zasilania elektrowni węglem w warunkach krajowych jest póki co niemożliwe. Wykorzystywanie go wiąże się też z większą szkodliwością dla środowiska m.in. z gorszą jakością powietrza i powstawaniem smogu.

W związku z tym również koszty stosowania węgla z pewnością cały czas będą rosły ze względu na wyższe ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa mogą jednak wpłynąć na zmniejszenie kosztów uzyskania energii elektrycznej.

Nie zawsze będzie możliwe całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych danej firmy, jednak przy tak zmiennych kosztach energii elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców oraz ograniczenie kosztów jest wykonalne i ma jak najbardziej sens.

Zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty komercyjne mogą czerpać energię ze słońca, wykorzystując do tego celu panele fotowoltaiczne.

- Szeroki zakres ilości paneli w zestawach o mocach od 2,08 kWp do 5,2 kWp daje możliwość zastosowania odpowiedniego rozwiązania do konkretnego zapotrzebowania i rodzaju dachu. Ponadto produkcja darmowej energii elektrycznej to wygoda i niezależność od cen prądu lokalnego zakładu energetycznego. Własny prąd to oszczędności na rachunkach za energię oraz poszanowanie kopalnych zasobów energetycznych - wyjaśnia Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z.o.o.

Panele fotowoltaiczne można ze sobą łączyć, tworząc wydajną instalację. Co ważne, nadwyżki energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, muszą zostać odebrane przez lokalny zakład energetyczny - za 1 kWh energii dostarczonej do sieci można odebrać z niej 0,8 kWh.

Przepisy dotyczą instalacji o mocy do 40 kW i rozliczane są w cyklu rocznym. Z tak zwanego net-meteringu może skorzystać prosument, czyli każdy właściciel domu mieszkalnego, gospodarstwa rolnego czy wspólnoty mieszkaniowe.

POŁĄCZENIE POMPY CIEPŁA I PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Ciekawą propozycją, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i małych przedsiębiorstw jest stworzenie instalacji, składającej się z paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje energię nagromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu i przetwarza ją na ciepło użytkowe.

Pozyskane z dowolnego źródła ciepło przekazywane jest do wewnętrznej instalacji ogrzewania, a rozbudowana o dodatkowe opcje może również przygotować ciepłą wodę użytkową.

Taki układ hybrydowy wykorzystujący odnawialne źródła energii w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi nie tylko zapewni ogrzewanie i c.w.u, ale również wytworzy niezbędną do zasilania urządzeń energię elektryczną, zmniejszając przy tym koszty utrzymania obiektu.

Źródło i zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza


FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE