Jak wykorzystać odnawialne źródła energii w domu?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) staje się coraz bardziej popularne. W jeden słoneczny dzień nowoczesna instalacja może wytworzyć nawet 30 kWh. Czy to dużo? Dzięki 1 kilowatogodzinie naładujemy telefon aż 278 razy. Co jeszcze można zyskać, korzystając z OZE? Jakie urządzenia są potrzebne, by cieszyć się zieloną energią?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii w domu?

Do 2060 r. większość produkowanej energii ma pochodzić z OZE. W 230 tys. polskich gospodarstw są już obecne urządzenia pozwalające na korzystanie z tych źródeł energii.

Instaluje się je, by aktywnie walczyć ze smogiem i zadbać o środowisko, ale przede wszystkim, by obniżyć koszty eksploatacji.

Właściciele domów mają kilka możliwości pozyskania tańszej i przede wszystkim ekologicznej energii, którą mogą wykorzystać do ogrzania lub chłodzenia budynku, podgrzewania wody czy produkcji prądu.

POZYSKIWANIE ENERGII Z OZE

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii nie powoduje długotrwałego deficytu, ponieważ zasoby w naturalny sposób się odnawiają. Energię można pozyskiwać z takich źródeł odnawialnych, jak:

  • Promieniowanie słoneczne - energia, którą słońce dostarcza ziemi przez jeden dzień, zaspokoiłaby zapotrzebowanie energetyczne ludzkości przez 180 lat. Energię słoneczną można zamienić w elektryczną dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Z kolei kolektory słoneczne pozwolą na pozyskanie energii cieplnej wykorzystywanej do podgrzewania wody;
  • Powietrze - wykorzystanie pomp ciepła typu powietrze-woda umożliwia pozyskiwanie zielonej energii z temperatury powietrza.
  • Geotermia - dzięki zastosowaniu pompy ciepła typu solanka-woda można czerpać ciepło z ziemi lub wód gruntowych.

Ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz różnego typu pompy ciepła znajdziesz w ofercie firmy Vaillant.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII A OSZCZĘDNOŚCI

W domu, w którym ze ogrzewanie odpowiada pompa ciepła, koszty energii elektrycznej zmniejszą się o 75%. Działanie kolektorów słonecznych obniży koszty przygotowania ciepłej wody o 60%.

Wyposażenie domu w rozwiązania pozyskujące energię z odnawialnych źródeł znacząco wpływa też na wzrost wartości nieruchomości.

Zalety korzystanie z odnawialnych źródeł energii OZE.

Słońce, powietrze i energia geotermalna to odnawialne źródła energii.

Korzyści wynikające z odnawialnych źródeł energii.

Źródło i fot.: VAILLANT


FILMY OSTATNIO DODANE