Na jaki system ogrzewania się zdecydować?

Sposobów na ogrzewanie domu jest przynajmniej kilkanaście. Na jaki system grzewczy się zdecydować, żeby było jak najbardziej ekonomicznie, funkcjonalnie, ale i ekologicznie?

Na jaki system ogrzewania się zdecydować?

Jesień jest ostatnim momentem na wymianę urządzenia grzewczego. Choć zimy w ostatnich latach nie są tak mroźne, to jednak prac nie należy odwlekać w nieskończoność. Nagły spadek temperatury może mocno zaskoczyć nieprzygotowanych i dać się we znaki domownikom.

Przymierzając się do wymiany urządzenia grzewczego na bardziej ekonomiczne, warto wybrać takie, które nie tylko zapewnia duże oszczędności, ale oferuje też coś więcej, np. łatwą i bezproblemową obsługę czy ekologiczną pracę. Co powinno znaleźć się w kręgu zainteresowań?

POMPY CIEPŁA

Decydując się na zmianę urządzenia grzewczego na takie, które będzie tańsze w eksploatacji, pierwszy krok warto zrobić w kierunku pomp ciepła. Urządzenia te wykorzystują energię odnawialną z powietrza lub z gruntu i są obecnie najtańszym w eksploatacji sposobem ogrzewania budynku mieszkalnego.

Choć koszty inwestycyjne w ich przypadku są nieco wyższe niż chociażby w odniesieniu do kotłów kondensacyjnych, to już późniejsze koszty użytkowania są niższe.

Dysponując dużą działką, warto zdecydować się na pompę gruntową, którą charakteryzuje względnie niezmienna sprawność w okresie całego roku. Kolektor gruntowy można wykonać w wersji poziomej lub pionowej.

Alternatywnym, tańszym i szybszym w montażu rozwiązaniem jest pompa powietrzna, ponieważ moduł zewnętrzny może być zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu. Oba rozwiązania są najchętniej wybierane przez osoby budujące nowy dom, jednak sprawdzą się również przy modernizacji istniejącej instalacji.

Urządzenia te dobrze współpracują z dodatkowym źródłem ciepła w postaci kotła, który stanowi wówczas wspomaganie przy szczytowym zapotrzebowaniu ciepła. Największą wydajność pompy ciepła uzyskują w momencie, kiedy różnica pomiędzy temperaturą na wejściu do urządzenia (temperatura uzyskana z dolnego źródła), a temperaturą zasilania systemu grzewczego będzie jak najmniejsza.

Oznacza to, że najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, podłogowym lub ściennym.

W tym przypadku rekomendowana temperatura zasilania systemu grzewczego wynosi ok. 35ºC. Z kolei dolne źródło charakteryzuje się wysoką temperaturą średnioroczną.

Ekonomiczne ogrzewanie domu z urządzeniami De Dietrich.

HYBRYDOWY SYSTEM GRZEWCZY

W przypadku modernizacji istniejącej instalacji inwestorzy mogą połączyć posiadane już urządzenie grzewcze, np. kondensacyjny kocioł gazowy z ekonomiczną i ekologiczną pompą ciepła.

W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się powietrzne pompy ciepła, które bezproblemowo współpracują z istniejącymi już źródłami ciepła, a ponadto są szybkie i łatwe w montażu.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest także układ hybrydowy kotła kondensacyjnego z powietrzną pompą ciepła, zintegrowany pod wspólną obudową. Takie innowacyjne rozwiązanie dostępne w ofercie De Dietrich przynosi ograniczenie kosztów eksploatacji systemu grzewczego, zwiększając przy tym komfort użytkowy.

Podstawowym zadaniem hybryd jest bowiem zapewnienie najbardziej opłacalnego w danym momencie źródła ciepła i bezpieczeństwa energetycznego.

Mimo zmieniającego się klimatu, okres jesienno-zimowy potrafi jeszcze zaskoczyć dużymi mrozami.

Pompy ciepła z oferty De Dietrich mogą pracować do temperatury -20°C (-15°C dla 4 i 6 kW). Jednak cechą charakterystyczną wszystkich urządzeń tego rodzaju jest malejąca efektywność wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

Przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku powietrzna pompa ciepła wymaga wsparcia ze strony dodatkowego źródła ciepła. System hybrydowy pozwala na wyeliminowanie standardowo stosowanej do tego celu grzałki elektrycznej na rzecz bardziej wydajnego w tym okresie kotła kondensacyjnego.

Odpowiednia konfiguracja regulatora nadzorującego pracę urządzeń pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło i c.w.u. najbardziej korzystną finansowo metodą.

W miesiącach letnich powietrzna pompa ciepła bez problemu poradzi sobie z podgrzewem c.w.u bez pomocy kotła, korzystając jedynie z energii cieplnej z powietrza zewnętrznego, a dodatkowo może zostać wykorzystana funkcja chłodzenia, np. przy pomocy istniejącej instalacji ogrzewania podłogowego.

Zobacz także
Zarządzaj mądrze ogrzewaniem swojego domu

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE SYSTEMU GRZEWCZEGO

Posiadanie dwóch źródeł ciepła, które mogą pracować samodzielnie to także większe bezpieczeństwo energetyczne. Choć sprawności i bezawaryjności urządzeń nic nie można zarzucić, zdarzają się sytuacje, kiedy praca kotła czy pompy ciepła jest niemożliwa.

W takiej sytuacji posiadacze hybryd są w dużo lepszej sytuacji, gdyż awaria jednego z urządzeń nie pozbawia użytkownika możliwości dalszego grzania obiektu.

W zależności od usterki obowiązki uszkodzonego sprzętu przejmie drugie urządzenie, nieprzerwanie gwarantując komfort cieplny i c.w.u.. Poza tym już samo korzystanie z kondensacyjnego kotła gazowego pozwala ograniczyć emisję CO2 do atmosfery i uniknąć zanieczyszczania środowiska.

Stawiając na połączenie kotła z pompą ciepła, system hybrydowy pozwala dodatkowo jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć oszczędności.

Źródło i zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza
Filmy: Beretta

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE