Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Dobór instalacji fotowoltaicznej to wyzwanie, przed którym staje każdy chcący wprowadzić to rozwiązanie do swojego domu. By była opłacalna, należy dokładnie obliczyć jej parametry. Najczęściej robią to za nas eksperci wyspecjalizowanej firmy, jednak warto wiedzieć, na czym polega ten proces. By zakup instalacji fotowoltaicznej miał sens, trzeba inwestować w produkty dobrej jakości, które zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie przez przynajmniej 25 lat (tyle obiecują renomowani producenci).

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Jakość instalacji fotowoltaicznej

Panele starzeją się z wiekiem i spada ich wydajność. Roczna norma spadku mocy mieści się w granicach od 0,6 do 1,1%. Tańsze panele będą tracić na wydajności szybciej od tych oferowanych przez renomowanych producentów. Panele dobrej jakości mają liniową charakterystykę spadku sprawności, przez co dłużej pracują z właściwą efektywnością. W przypadku takich modułów płacimy za ich moc, czyli za każdą jednostkę Wp - deklarowaną moc szczytową panelu.


Każdy producent modułów podaje również parametr tolerancji mocy. Dodatnia tolerancja oznacza, że dany moduł nigdy nie będzie miał mocy niższej niż nominalna, ale może charakteryzować się nieco wyższą. Aktualnie rynkowym standardem jest dodania tolerancja mocy na poziomie 5%. Istotna jest też jakość falownika, który jest centrum systemu oraz zabezpieczeniem instalacji. Nawet 90%. awarii systemu fotowoltaicznego rozpoczyna się od usterki tego urządzenia. Dobrze więc, aby było sprawdzonej, europejskiej produkcji, a producent zapewniał szybki serwis gwarancyjny na terenie całej Polski.

Instalacja powinna być budowana z myślą o bezawaryjnym funkcjonowaniu przez minimum 25 lat. Warto pamiętać, że bardzo niska cena często wskazuje na to, że instalacja może mieć podzespoły, które nie spełniają wymagań jakościowych, jeśli chodzi o zabezpieczenia, uziemienie oraz okablowanie. Te wszystkie elementy wpływają na bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu. Tańsze instalacje mogą charakteryzować się np. brakiem instalacji przeciwprzepięciowej, która chroni system przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Potrzeby energetyczne domu

Kolejnym ważnym aspektem przy doborze instalacji jest określenie, ile energii zużywa nasz dom. Od tego będzie zależeć wielkość instalacji, bezpośrednio związana z jej kosztem. Za mała instalacja nie pokryje w całości naszego zapotrzebowania i będzie nieopłacalna. System rozbudowany ponad nasze potrzeby będzie natomiast więcej kosztował.

Przy doborze instalacji trzeba również wziąć pod uwagę regulacje prawne dotyczące niezużytej energii trafiającej do ogólnej sieci energetycznej. W przypadku prosumentów (m.in. gospodarstw domowych) energię można odebrać w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kWp i 1:0,7 dla instalacji w przedziale mocy 10-40 kWp. Przedsiębiorcy przekazaną nadwyżkę energii rozliczają w cenie 17 gr/kWh.

Wyznaczając moc potrzebnej nam instalacji, warto zacząć od najprostszych metod. Najłatwiej wyznaczyć ilość potrzebnej mocy na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd, uwzględniając jednocześnie możliwy wzrost zapotrzebowania. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować przybliżoną wielkość instalacji, a więc również jej koszt.


Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej

Dobór mocy instalacji zależy również od lokalizacji, kąta spadku dachu oraz możliwości montażu modułów tak, by były skierowane w stronę południową, co pozwala na najbardziej efektywną pracę. Uwzględnić należy również przeszkody terenowe oraz uwarunkowania środowiskowe w danej lokalizacji. Na tym etapie inwestycji warto zaufać specjalistom wyposażonym w programy, urządzenia i wiedzę techniczną, pozwalające na precyzyjne określenie wszelkich niezbędnych parametrów, które umożliwią jak najefektywniejsze wykorzystanie instalacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestycja będzie pracować bezawaryjnie i szybko się zwracać.

oprac. Agnieszka Zygmunt
autor: Kacper Niepiekło, ennovati
zdjęcia: wiki commons

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE