Jakie są rodzaje oraz sposób montażu sufitów podwieszanych?

Klasyczne wykończenie sufitu tynkiem i pokrycie go farbą lub tapetą ogranicza możliwości ciekawej aranżacji wnętrza, a na suficie często pojawiają się pęknięcia spowodowane, np. klawiszowaniem stropu, jego drganiem lub słabą przyczepnością zaprawy. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykonanie sufitu podwieszanego, który pozwoli nie tylko na uzyskanie estetycznego wykończenia, ale również na ewentualne ukrycie instalacji prowadzonych pod stropem, zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego, poprawienie izolacji cieplnej bądź akustycznej pomieszczenia.

Jakie są rodzaje oraz sposób montażu sufitów podwieszanych?
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są kryteria doboru systemu?
  • Co oznacza sufit podwieszany monolitycznie?
  • Czym charakteryzują się sufity kasetonowe?
  • Dla kogo sufity listwowe?
  • Montaż i charakterystyka sufitów napinanych. 

Kryteria doboru systemu

Rynek materiałów wykończeniowych oferuje kilka systemów sufitów podwieszanych różniących się walorami estetycznymi i użytkowymi. Przede wszystkim wybór rodzaju pokrycia sufitu powinien uwzględniać to, czy konieczne będzie zapewnienie łatwego dostępu do przestrzeni podstropowej. W takim przypadku zamontowanie sufitu nierozbieralnego skomplikuje znacząco konserwację czy naprawy tych instalacji.

Oczywiście oprócz wymogów technicznych pozostaje jeszcze dostosowanie systemu do planowanej aranżacji wnętrza pod kątem formy, kolorystyki czy rozmieszczenia oświetlenia. Ze względu na bezpieczeństwo sposób mocowania musi zapewniać konieczną wytrzymałość i do osadzania zawiesi nie można używać kołków plastikowych - tracą nośność w przypadku pożaru.

Sufity podwieszane monolityczne

System sufitów podwieszanych z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi pozwala na niemal nieograniczone możliwości kształtowania ich powierzchni. Przy odpowiednio uformowanym stelażu nośnym można kształtować powierzchnie płaskie, schodkowe i krzywoliniowe.

Dzięki tym możliwościom uzyskuje się dekoracyjny charakter powierzchni sufitowej pasującej do reprezentacyjnych pomieszczeń mieszkalnych, rozrywkowych czy użyteczności publicznej.

Jednak monolityczne, nierozbieralne pokrycie sprawia, że takie rozwiązania nie powinny być stosowane w obiektach, w których przewiduje się częstą zmianę aranżacji wnętrza czy zapewnienie dostępu do instalacji ukrytych pod sufitem podwieszanym.

Oczywiście w razie potrzeby można zastosować pokrycie w systemie mieszanym - w części jako nierozbieralne, a w miejscach przebiegu instalacji w systemie umożliwiającym łatwy demontaż.

 

Podstawowy asortyment systemu składa się z profili sufitowych CD, przyściennych UD, wieszaków z zaciskami sprężystymi, łączników krzyżowych oraz taśm i zapraw do spoinowania.

Jako pokrycie mogą być stosowane standardowe płyty gipsowo-kartonowe, elastyczne płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym lub specjalne płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Płyty montowane są z reguły na rusztach dwuwarstwowych powstających z krzyżowego połączenia profili stalowych CD i zamocowanych wieszakami do sufitu. Przy remontowym pokryciu tynkowanego uprzednio sufitu i wymaganym minimalnym jego obniżeniu, wykorzystywane są uchwytu do mocowania jednowarstwowego.

Na wypoziomowanym ruszcie nośnym mocuje się wkrętami płyty gipsowo-kartonowe dłuższym bokiem prostopadle do profili nośnych tak, aby połączenia wzdłużne znalazły się na tych profilach. Po zaszpachlowaniu spoin i przeszlifowaniu pokrycie jest przygotowane do malowania.

Bezpośrednio na płytach pokrycia sufitu podwieszanego można mocować jedynie lekkie wyposażenie (do 6 kg) - cięższe muszą być zakotwione w konstrukcji stropowej.

Sufit podwieszany monolityczny Rigips.
Sufit podwieszany monolityczny. Fot. Rigips.

Sufity kasetonowe

System sufitów kasetonowych, dzięki możliwości zastosowania różnorodnych wypełnień w formie kasetonów, łatwości montażu i zapewnieniu łatwego dostępu do przestrzeni podstropowej, stał się popularnym sposobem na wykończenie sufitów zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, handlowych czy edukacyjnych.

Dostosowany do modułowych wymiarów systemu - stelaż tworzy pola o wymiarach 600x600 m bądź 600x1200 mm - np. panele oświetleniowe, klimatyzacyjne czy wentylacyjne umożliwiają wygodne dostosowanie wyposażenia do wymagań funkcjonalnych pomieszczenia.

Sufit kasetonowy.
Montaż sufitu z kasetonów. Fot. Rockfon.

Na konstrukcję nośną najczęściej wykorzystywane są profile lakierowane na biało o szerokości stopki 24 mm (T 24), ale ruszt można montować również z profili węższych T 15 lub szerokich T 35. Wzdłuż ścian mocowane są profile przyścienne, a łączenia między profilami nośnymi zapewniają złącza zatrzaskowe. Ich zamocowanie do sufitu wykonuje się przy użyciu dybli stalowych i wieszaków o regulowanej długości.

Zależnie od odmiany systemu, profile nośne mogą być widoczne lub ukryte w wycięciach kasetonów. Stosownie do pożądanego efektu dekoracyjnego i funkcji użytkowej montowane są kasetony z prasowanej wełny mineralnej, gipsu lub metalu.

Ciekawą formę pokrycia sufitowego można uzyskać, montując kasetony rastrowe lub siatkowe o różnej podziałce pól i kształtów. Tworzą one „otwarte” pokrycie sufitu dzięki czemu można pod nimi ukryć, np. tryskacze instalacji przeciwpożarowej. Montowane są głównie w wysokich pomieszczeniach typu hale sportowe, galerie handlowe.

Kasetony siatkowe.
Sufit z kasetonów siatkowych. Fot. Blachy Pruszyński.

Sufity listwowe

Nazywane też panelowymi tworzą otwarte lub zamknięte pokrycie sufitowe o powierzchni płaskiej bądź łukowej. Pokrycia takie są demontowalne, choć znacznie trudniej wyjąć poszczególne listwy w porównaniu z sufitami kasetonowymi.

Panele w formie listew o długości do 6 m i różnych szerokościach - najczęściej w zakresie 80-180 mm - wytwarzane są z profilowanej blachy aluminiowej grubości 0,5 lub 0,6 mm pokrytej lakierem proszkowym.

Pokrycie mogą też tworzyć listwy drewniane układane, np. w formie pełnej boazerii lub jako konstrukcja ażurowa. Poszczególne elementy mocowane są zatrzaskowo do szyn z ukształtowanymi wycięciami. Szyny te montowane są zawiesiami do stropu w odstępach nie większych niż 1 m między szynami i 1 m wzdłuż szyny.

Sufit listwowy.
Podwieszany sufit listwowy. Fot. Punto Pruszyński.

Zależnie od profilu panelu uzyskujemy pokrycie pełne, gdy ich krawędzie zachodzą na siebie lub otwarte ze szczeliną między nimi. W celach dekoracyjnych można „zamknąć” pokrycie sufitowe dodatkową listwą o innym kolorze wciskaną w szczelinę między panelami.

Sufity listwowe pozwalają również na tworzenie powierzchni łukowej przy zastosowaniu specjalnych szyn elastycznych mocowanych na zawiesiach o różnej długości. Promień gięcia nie może być mniejszy niż 50 cm.

Podwieszane sufity listwowe można montować nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Przy takim zastosowaniu konieczne jest zagęszczenie zawiesi i ochrona brzegów przed podrywaniem przez wiatr.

Sufity napinane

System sufitów napinanych pozwala na fantazyjne kształtowanie pokrycia sufitu pod względem kształtu, barwy czy efektów specjalnych. Pokrycia takie wykonywane są na indywidualne zamówienia i wymagają sporządzenia projektu z uwzględnieniem m.in. wymiarów, kształtu pokrycia.

Powłokę dekoracyjną tworzy półprzezroczysta folia (przepona) na bazie kopolimeru polichlorku winylu rozpięta na systemowych listwach aluminiowych. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i rozciągliwością - powyżej 200% - oraz pamięcią kształtu, co sprawia, ze po odkształceniu powraca do poprzednich wymiarów.

Powłoki sufitów napinanych produkowane są w bogatej gamie kolorów jako półprzezroczyste lub z powierzchnią lakierowaną matową, błyszczącą bądź ze specjalnym wykończeniem. Można też wykonać na nich indywidualne nadruki. Efekt dekoracyjny potęguje umieszczone pod powłoką oświetlenie, ale można też montować punktowe źródła światła w specjalnych oprawach (efekt gwieździstego nieba).

Sufit lustrzany, napinany.
Sufit lustrzany, napinany. Fot. Alteza.

Montaż sufitu napinanego polega na zamocowaniu do stropu lub do ścian szkieletu ze specjalnych profili ukształtowanych zgodnie z projektem. Powłokę z zespolonymi fabrycznie zaczepami krawędziowymi łączy się z profilami przez wciśnięcie szpachelką, tworząc równomiernie napiętą powierzchnię. W razie potrzeby pokrycie łatwo można „odczepić”, a następnie ponownie zamontować, zachowując poprzedni stan naprężenia.

Autor: Cezary Jankowski
Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa
Zdjęcie otwierające: Knauf
Zdjęcia w tekście: Rigips, Rockfon, Blachy Pruszyński, Punto Pruszyński, Alteza
Film w tekście: Siniat

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE