W jaki sposób zamontować kurki kulowe?

Kurki kulowe to akcesoria instalacyjne, których parametry zapewniają ciągłą pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Trwałość materiałów, zwiększona dopuszczalna temperatura oraz ciśnienie wody gwarantują solidność i bezawaryjność.

W jaki sposób zamontować kurki kulowe?

Tego typu kurki są przeznaczone do montażu w instalacjach wodnych i grzewczych. Modele z oferty Armatury Kraków cechuje dopuszczalne ciśnienie robocze ≤ 2,5 MPa (25 bar) oraz temperatura robocza ≤ +95°C dla wody oraz ≤ +150°C dla 50% roztworu wody z glikolem. Z uwagi na fakt, że pełnią one funkcję armatury odcinającej, najistotniejsze stają się takie parametry jak trwałość, bezawaryjność oraz szczelność.

Wnętrze zaworów wypełnia kula, a ich sterowanie odbywa się za pomocą uchwytu, którego obrót w prawo zamyka przepływ, a w lewo - otwiera. Pełne otwarcie zaworu rozpoznać możemy poprzez ułożenie tego elementu (np. w formie dźwigni czy motylka) równolegle do osi kurka. Zmiana położenia na prostopadły do osi sygnalizuje jego zamknięcie. Prawidłowe funkcjonowanie tych modeli odbywać się powinno w pozycji całkowicie otwartej lub całkowicie zamkniętej.

Jak przygotować się do instalacji?

Jednym z czynników decydujących o bezawaryjnym działaniu kurków kulowych jest ich odpowiedni montaż. Wymaga on nie tylko uwagi podczas faktycznego mocowania elementu, ale także odpowiedniego przygotowania. Należy pamiętać, że proces ten może przeprowadzić wyłącznie osoba podsiadająca doświadczenie i kwalifikacje w zakresie wykonywania prac instalacyjnych.

Akcesoriami niezbędnymi dla mocowania zaworów kulowych jest szczeliwo oraz klucz z niezaciskającymi się szczękami. Tuż po wyjęciu kurka z opakowania, należy sprawdzić, czy wszystkie części są czyste, tak aby ewentualne zabrudzenia nie wpływały negatywnie na jego późniejsze funkcjonowanie. Następnym istotnym krokiem jest uszczelnienie połączenia gwintowego, by gwarantowało ono pełną i trwałą szczelność. Zabieg ten można przeprowadzić za pomocą pasty do gwintów, pakułów lnianych czy taśmy teflonowej.

Co istotne, o bezawaryjności rozwiązań w dużej mierze decyduje także brak zanieczyszczeń instalacji. Obecność pozostałości szczeliwa, a także piasku czy odprysków metali może doprowadzić do degradacji powierzchni uszczelniających. Aby nie uszkodzić lub rozszczelnić zaworu kulowego, należy pamiętać, aby na kurek nie działały żadne naprężenia ze strony instalacji - zarówno w trakcie, jak i po przeprowadzeniu montażu. Zbyt mocne dokręcenie może być także przyczyną wprowadzenia niepożądanych naprężeń.

Jak zamontować kurki kulowe?

Kurki należy montować w pozycji całkowicie otwartego przepływu. Za pomocą klucza z niezaciskającymi się szczękami chwytamy sześciokąt (lub ośmiokąt) kurka od strony wkręcanej lub nakręcanej rury lub króćca - nigdy zaś ze strony przeciwnej. Sam element instalacji (rurę) przytrzymujemy z użyciem typowych narzędzi monterskich w celu jego stabilizacji. Następnie dokręcamy zawór, pamiętając, by nie wykonywać tej czynności zbyt mocno. Po wykonaniu instalacji sprawdzamy szczelność i prawidłowość działania.

Warto pamiętać, że w okresie eksploatacji tego typu kurków - aby zapobiec zapieczeniu się kuli - co najmniej raz na kwartał należy wykonać cykl „otwarcie-zamknięcie”.

Źródło i zdjęcie: KFA Armatura

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT