Czym kierować się podczas zakupu płynu do chłodnicy?

Płyn chłodniczy ma wpływ na prawidłową pracę wielu elementów w samochodzie. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać płyn chłodniczy? O czym pamiętać podczas wymiany płynu oraz co oznaczają konkretne oznaczenia?

Czym kierować się podczas zakupu płynu do chłodnicy?

Jaką funkcję spełnia płyn do chłodnicy?

Płyny do chłodnic odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika podczas jazdy. Produkt ten ma w zasadzie jedną, najważniejszą funkcję - odprowadzanie ciepła. Bardzo ważne są również właściwości ochronne oraz przedłużenie żywotności układu chłodniczego. Dobrej jakości płyn do chłodnic musi także działać zapobiegawczo na wytrącanie się osadów i kamienia w chłodnicy, a ponadto chronić przed korozją, erozją oraz kawitacją.

Aby płyn skutecznie ochraniał, zarówno przed zamarzaniem, jak i przed przegrzaniem, warto dokładnie przeczytać etykietę. Wartości krańcowe powinny utrzymywać się w granicach: od +110 do +140°C oraz od -35 do -37°C. To nie wszystkie tajemnice, jakie skrywa płyn chłodniczy. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę? 

Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?

Regularna kontrola płynu chłodniczego uchroni Cię przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Warto więc samodzielnie kontrolować sytuację. Jak sprawdzić jaki płyn jest w chłodnicy? Nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi - poziom płynu jest widoczny gołym okiem. Przezroczysty zbiornik wyrównawczy wyposażony w podziałkę ułatwia kontrolowanie ilości płynu w chłodnicy. Dowiesz się z niej, ile to jest minimum, a ile maksimum. Bez problemu zweryfikujesz więc kolor i rodzaj płynu, jaki aktualnie znajduje się w zbiorniku.

W zależności od rodzaju płynu chłodniczego jego wymianę należy wykonywać co 3-5 lat. Warto mieć na uwadze, że częstotliwość wymiany płynu jest zazwyczaj sugerowana przez producenta auta. Dużo zależy również od użytego płynu - produkt o podwyższonej żywotności starcza na dłużej, ale jest też droższy. Wymianę płynu możesz zrobić na własną rękę, dużo bezpieczniejsza będzie jednak pomoc specjalisty. Mechanik fachowo wymieni płyn, a także odpowiednio zutylizuje stary. Taka wymiana jest świetną opcją, szczególnie, że jej koszt nie jest wysoki.

Jakie są oznaczenia płynu chłodniczego?

Jaki płyn chłodniczy do Diesla, a jaki do benzyny? W wyborze pomagają oznaczenia technologii produkcji, które dzielone są m.in. ze względu na zastosowane dodatki antykorozyjne. Wśród nich wyróżnia się trzy:

  • IAT (Inorganic Additive Technology) - to najstarsza i najbardziej wadliwa technologia produkcji, której podstawowym składnikiem są krzemiany. Wytrącają się one z płynu, a następnie osadzają na metalowych częściach. W rezultacie powodują złogi, zatykające kanaliki w chłodnicy. Z tego względu płyny tej generacji nie są obecnie zalecane w układach chłodzących.
  • OAT (Organic Acid Technology) - to wersja płynu niezawierająca krzemianów, posiadająca natomiast kwasy organiczne. Charakteryzuje się lepszą wymianą ciepła i jest bezpieczniejsza dla układu chłodzącego. Płyny wytworzone w tej technologii produkcji mają podwyższoną trwałość i pasują do chłodnic aluminiowych.
  • HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) - to najnowocześniejsze płyny wytworzone technologią hybrydową. Zawierają krzemiany i kwasy organiczne, które tworzą warstwę ochronną na powierzchniach. Te płyny wyróżniają się długą trwałością do 5 lat oraz kompatybilnością z różnego rodzaju materiałami.

Jaki kolor płynu chłodniczego wybrać?

Kolor płynu do chłodnic to kwestia, która powoduje najwięcej rozterek i wątpliwości. Czy rzeczywiście warto się kierować kolorem płynu przy wyborze produktu do chłodnic? Odpowiedź to: nie. Kolor płynu chłodniczego jest efektem barwnika, który nie jest powiązany z parametrami samego płynu. Nie ma więc większego znaczenia, czy do zielonego płynu dolejesz niebieski lub na odwrót. Kolor jest dodawany w celach pomocniczych - np. w sytuacji, gdy trzeba zlokalizować wyciek płynu w układzie chłodzenia. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby oba produkty były wykonane w tej samej technologii, a także zgodne z polskimi normami. Nie można też mieszać płynów starszej generacji z tymi nowszymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zanim zakupisz płyn do chłodnicy, przeczytaj dokładnie etykietę. Sprawdź, czy produkt jest zgodny z zaleceniami producenta i polskimi normami. Zwróć uwagę, czy jest wielosezonowy - dzięki temu dowiesz się, czy płyn zapewni ochronę układu chłodzenia bez względu na warunki atmosferyczne. Dowiedz się także, czy preparat został wytworzony zgodnie z najnowocześniejszą technologią produkcji i czy zawiera składniki wysokiej jakości.

Pamiętaj też, że absolutnie nie wolno zastępować płynu do chłodnic wodą. Nie jest ona w stanie zapewnić odpowiedniego chłodzenia, ponieważ woda zamarza w temperaturze 0°C, w 100°C dochodzi do wrzenia. Nie stanowi więc zamiennika płynu, a może nawet wyrządzić dodatkowe szkody w układzie chłodzenia.

Chemia motoryzacyjna w postaci płynów do chłodnic to produkty niezbędne do utrzymania układu chłodzenia w dobrym stanie. Wiesz już, jaki płyn do chłodnic wybrać i co ma znaczenie przy decyzji zakupowej. Jako producent płynów motoryzacyjnych proponujemy wyłącznie produkty najwyższej jakości, których skuteczność jest potwierdzona certyfikatami oraz uznaniem klientów.

Źródło i zdjęcie: Boryszew ERG

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT